Odpustiť alebo neodpustiť? Kľúč k uzdraveniu po nevere

Zena muž par vztah sex nevera damska jazda
Foto: ilustračné, GettyImages

Odpustiť či neodpustiť, to je otázka, ktorá sa často vynára po nevere a skutočnosti, že citové puto bolo pretrhnuté. Je to zložitá situácia, kde emócie a rozum bojujú o prevahu. Možno sa pýtate sami seba, či je vôbec dobré odpustiť, a ak áno, ako to vlastne urobiť?

Odpustenie je téma, s ktorou sa v manželstve skôr či neskôr stretnete a nemusí to byť len v súvislosti s neverou. Zvyčajne ten, kto ublížil si želá odpustenie už len pre vnútorný pokoj. A naopak, podvedený ťažko hľadá cestu z bolesti. Odpustiť sa mu zdá nespravodlivé a nemožné najmä krátko po odhalení zrady.

Hovorí sa, že nič nie je nemožné, len treba veriť. Podobne je to i s odpustením. Keďže každé manželstvo je iné a spája dvoch odlišných ľudí, nie vždy si neverník aj odpustenie zaslúži. Ale vy áno!

Pomoc pre podvedených

Stalo sa to aj vám? Zožiera vám vnútro bolesť zo zrady partnera? Skúste mu odpustiť. A to nie kvôli tomu, že urobíte dobre človeku, ktorý vás zradil, ale, predovšetkým, pomôžete samy sebe.

Práve pocity zrady, utrpenia, bolesti, urazenej a pošliapanej lásky, ktoré v sebe stále živíte, vám môžu spôsobiť mnoho zdravotných problémov, depresie a nechuť k životu. Hromadiace negatívne pocity vám často zaslepia oči a vy môžete tak ľahšie prehliadnuť šance na šťastný život.

Odpustenie a oslobodenie sa

Tým, že odpustíte, môžete sa pohnúť v živote ďalej a nemusí to zákonite znamenať to, že zostanete pri neverníkovi a budete sa tváriť, ako by sa nič nestalo. To teda nie. Znamená to nezväčšovať ranu, nezaoberať sa bolesťou, ktorú vám spôsobila milovaná osoba, ísť ďalej a sústrediť svoju pozornosť na to pozitívne, čo v živote máte. A to určite máte!

Dá sa povedať, že po odpustení dávate neverníkovi možnosť ukázať sa, ako svoje prosby bral vážne. Len čas ukáže, či to skutočne myslel vážne a poučil sa zo svojej chyby. Taktiež je na vás, aby ste si sama vstúpili do svedomia a možno si z tejto hroznej situácie vzala niečo pre seba.

Posilnenie alebo koniec?

Hovorí sa, že na vzťah, a to aj s jeho chybami tvoria vždy dvaja. Možno ste aj vy niekde urobili krok vedľa. Koniec koncov toto dno pomôže vášmu vzťahu a môže ho posilniť.

Najdôležitejšie hneď po odpustení je aj to, že zo seba po celý čas nebudete robiť obeť a pri každej možnej príležitosti to nebude mať neverník na tanieri. To by skutočne malo len opačný efekt a bolo by len otázkou času, kedy to urobí znovu alebo proste príde definitívny koniec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom