Zamyslite sa nad sebou: Čo vaša žiarlivosť hovorí o vás? Poraďte si s ňou takto

žena vztahy muž ziarlivost vzťah
Foto: ilustračné, GettyImages

Patríte k ženám, ktoré trápi partnerova minulosť? Žiarlivosť je vlastnosť, ktorá nám dokáže poriadne znepríjemniť, ale aj okoreniť partnerský život. Ako si s ňou poradiť?

Kontrolujete mu telefón? Striehnete na každom jeho k roku, že čo ak náhodou? Možno ste zažili neveru, alebo máte naozaj oprávnené podozrenie, no takto sa žiť dlhodobo nedá. Žiť dlhodobo v neustálom strachu a kontrole nie je zdravé ani udržateľné. V tomto článku sa dozviete, ako si poradiť s žiarlivosťou a prevziať kontrolu nad svojimi citmi.

Príčina žiarlivosti je skrytá v minulosti

Za týmto správaním sa často skrývajú minulé zážitky. Pravdepodobne trpíte ľahkou narcistickou poruchou osobnosti. Neznie to vôbec pekne, ale je to často výstižný psychologický pojem. Vaša sebadôvera je malá. Sama sa nemáte dostatočne rada, a ste preto závislá na láske druhých. Každým skutočným alebo domnelým „odopieraním lásky“ sa teda cítite maximálne ohrozená.

Takéto správanie vzniká niekedy už v detstve, ale väčšinou k výraznému posilneniu tohto pocitu dochádza prostredníctvom negatívnych skúseností vo vzťahoch. Napríklad vtedy, keď sa váš bývalý partner skutočne vrátil k svojej bývalej priateľke. Do nového vzťahu teda prichádzate vyzbrojená myšlienkou: „V tomto vzťahu nesmie mať nikto miesto okrem mňa, ani partnerova minulosť.“ To je samozrejme úplne nereálne, pretože jeho bývalý život jednoducho patrí k nemu.

Ako si poradiť so žiarlivosťou?

Akceptujte, že váš partner nie je vašou vlastníctvom. Partnerský vzťah vyžaduje voľný priestor a toleranciu voči minulosti a súčasnosti partnera. Vytvorte si vzťahovú toleranciu a uvedomte si, že jeho minulosť je súčasťou jeho života. Nemôžete očakávať, že partner vymaže svoju minulosť.

Pracujte na posilnení svojej sebadôvery a sebaúcty. Zamerajte sa na seba a rozvíjajte svoje vlastné záujmy a sebavedomie. Komunikujte so svojím partnerom otvorene a objasnite mu svoje obavy. Dôverujte mu a získajte si jeho dôveru. Uvedomte si, že bývalá priateľka je minulosťou a vy ste súčasťou jeho prítomnosti a budúcnosti. Neexistuje žiadny dôvod k žiarlivosti.

Žiarlivosť môže váš partnerský vzťah značne ovplyvniť, ale je možné s ňou efektívne pracovať. Je dôležité pochopiť jej príčiny a pracovať na tom, aby ste sa s ňou vyrovnali. Tolerancia, dôvera a komunikácia s partnerom sú kľúčové pre vytvorenie zdravého a spokojného vzťahu. Uvedomte si, že váš partner je s vami teraz a budúcnosť je v rukách oboch. Zbavte sa žiarlivosti a zažite naplnený a harmonický partnerský život.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom