Chcete mať šťastný vzťah? Treba robiť tieto dve prekvapivé veci

Dvaja, láska, vzťah
Cape Town, South Africa Thinkstock

Existuje šťastný návod na manželstvo? Každý sme iný a na každého platí čosi odlišné. Ale niečo funguje na takmer všetky manželstvá.

Hrdo sa vystatujete, že vy sa vôbec s partnerom nehádate? Ak tým chcete naznačiť, že máte idylické manželstvo, aby opak nebol pravdou. Práve potláčané konflikty, ktoré zostávajú bublať vo vašom vnútri. Potichu sa zbierajú a silnejú. Po prepuknutí sa stávajú nemilosrdnou lavínou, ktorá zničí všetko, čo jej príde do cesty. Tak čo vlastne urobiť preto, aby vám to spolu vydržalo čo najdlhšie? Spýtali sme sa na to starších manželov, ktorí nedávno oslávili päťdesiate piate výročie sobáša. Osemdesiatročná Mária tvrdí, že odpoveď je jednoduchá: My sa spolu vôbec nehádame. Jej 84 ročný manžel Ján: Ale hádame. Mária: Nehádame! Ján: Hádame a neustále. Mária: Nehádame, čo to trepeš! Tak ako je to teda?

Konflikty v manželstve slúžia ako tlakový ventil

Môžeme sa teda v spoločnom živote zaobísť bez hádok? Odpoveď znie – nie! Prečo? Ľudská prirodzenosť nás vedie ku konfliktom. Čo je vlastne na tom také prirodzené? Hádka predstavuje totiž najbezpečnejší ventil nášho každodenného pretlaku. Veď pohádať sa v práci, v spoločnosti, medzi priateľmi – to sa takmer nikdy nezaobíde bez nenapraviteľných následkov. Práve rodina býva miestom, kde sa môžeme slobodne hádať. Vzťah bez občasnej konfrontácie s realitou je ako stavať most a nikoho naň nepustiť. Ako teda zistíme jeho pevnosť? Občasnými skúškami jeho nosnosti. To platí i vo vzťahu. Spolužitie muža a ženy bez hádok je len ilúziou. Ak sa ju budeme snažiť vytvárať násilným potláčaním konfliktov, otočí sa to proti nám. Skôr či neskôr prepukne na povrch tvrdá realita.

Aj hádať sa treba vedieť

Nie je hádka ako hádka. Ak si nechcete navzájom ublížiť, vyhnite sa silným slovám a prezývkam. Ak preváži argumentácia namiesto agresie a schopnosť vzdať sa posledného slova, máte obaja vyhraté. A následné uzmierovanie je najkrajším pripomenutím hĺbky vášho vzťahu.

Naučte sa zabúdať

Ďalšou schodnou cestou k šťastnému dlhotrvajúcemu manželstvu je cesta zabúdania. Samozrejme nie na prežité krásne chvíle, spoločné jubilea či okamihy, ktoré tvoria váš rodinný poklad. No na to zlé, čo ste si navzájom spravili. Krivdy, sklamania, nesplnené sľuby. Ak si ich budete donekonečna vyhadzovať na oči, váš vzťah to neposilní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom