Chyby vo vzťahoch: Vyhnite sa im a váš partnerský život sa zmení

Vztahy partnerstvo chby damska jazda par muz zena
Foto: ilustračné, GettyImages

Prečo naše vzťahy nefungujú? Mnohokrát sa zamýšľame nad touto otázkou a často hľadáme príčiny vo svojich partneroch. No čiastočne leží odpoveď aj v nás samých. Možno je čas obrátiť pozornosť na seba a spoznať, ako naše konanie ovplyvňuje osud našich vzťahov.

Mnohí z nás robia fatálne chyby už na začiatku vzťahu, keď sa spájame s partnerom zo sebeckých dôvodov, či už z materiálnych záujmov alebo potreby náhrady rodičovskej starostlivosti.

Toto nevyvážené správanie môže zapríčiniť množstvo problémov a konfliktov, ktoré môžu viesť až k rozpadu vzťahu. Dôležité je uvedomiť si, že nesprávne chovanie vo vzťahu môže byť spojené aj s pocitom vlastnej neomylnosti, kedy sa nedokážeme zhodnotiť vlastné činy objektívne.

Pretrvávanie a dlhodobé pestovanie týchto vzorcov môžu mať neblahé dôsledky na naše vzťahy a možno je načase zamyslieť sa a nájsť cestu k zdravej a vyváženej láske.

Dôvod počiatku vzťahu

Mnohí z nás robia zásadnú chybu už hneď na začiatku vzťahu. V samotnom dôvode, prečo vstupujú do vzťahu. Ak býva za tým skrytý úmysel získať niečo z neho, čiže brať a nedávať, nemôže to dlho šťastne fungovať.

Takýto ľudia hľadajú uspokojenie len pre seba a potom sa čudujú, prečo sa vzťah rozpadne. Často je to kvôli materiálnemu zabezpečeniu alebo kvôli pravidelnej starostlivosti. Hľadanie upratovačky, kuchárky, bankára a podobne.

Ak ste teda s partnerom z tohto dôvodu, časom zistíte, že vám druhý síce v niečom pomohol, mnoho ďalších problémov vám ale pribudlo (konflikt spôsobený rozdielnosťou pováh, odlišné predstavy o výchove detí, problémy v intímnom živote, problémy s peniazmi a iné). V čom ste si teda polepšili?

Starostlivosť o partnera

Ľudia, ktorí sa nedokážu postarať sami o seba, uprednostňujú partnerov, ktorí by to urobili za nich. Skôr ako rovnocenný vzťah teda hľadajú náhradu rodičov. Očakávajú, že za nich partner bude riešiť ich problémy, a že bude za nich rozhodovať, či finančne a inak starať. Takýto ľudia majú často problém sami so sebou a nedokážu vytvoriť funkčný vzťah.

Ďalšiu zásadnú chybu predstavuje pocit vlastnej neomylnosti. Niektorí z nás sa chováme vo vzťahu zodpovedne, a tým si veľakrát automaticky vytvárame pocit vlastnej dokonalosti. Všetko naše správanie považujeme za správne. No nie je tomu vždy tak. Ďalší sebaklam, ktorý môže zapríčiniť konfliktný vzťah či jeho neodvratný koniec.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom