Vzťahová koučka: 5 najväčších chýb, akých sa vo vzťahu dopúšťame

Vzťahy, láska, dvaja

Prečo mnoho ľudí nie je vo vzťahu šťastných a akých najväčších chýb sa vo vzťahu dopúšťame? Spýtali sme sa vzťahovej koučky.

Doba nevyčerpateľných možností alebo výzva, ktorú máme zvládnuť? Materiálny svet z nás spravil povrchných ľudí a my preto často pristupujeme k nášmu vzťahu ako k spotrebnému tovaru. Následne sme však nešťastní z toho, že naše vzťahy nemajú príliš dlhú trvácnosť.

Je to dnešnou dobou alebo sme zleniveli, spohodlneli?

ODCHÁDZAM sa stalo naším obľúbeným slovom pre únik od problémov, zodpovednosti a hľadania riešení.

Spýtali sme sa vzťahovej koučky, prečo mnoho ľudí nie je vo vzťahu šťastných a akých najväčších chýb sa vo vzťahu dopúšťame?

Nikoleta:

Počas spovedania párov, ktoré sú vo vzťahu viac ako 20 rokov bolo očividné, že vzťah nie je len prechádzka ružovou záhradou. Mnohí z nás si myslia, že práve tí, ktorí sú vo vzťahu so svojou polovičkou až do smrti, sú ojedinelí prípad (jednoducho mali šťastie), o to viac pokiaľ sa aj v starobe správajú k sebe s láskou a porozumením. Boli by ste prekvapení, koľko je okolo nás šťastných a dlhotrvajúcich vzťahov a ako veľmi chceli na svojom vzťahu pracovať. Práve títo ľudia ma inšpirovali napísať knihu, ktorá by mohla pomôcť mnohým párom za lepšou a krajšou vzťahovou budúcnosťou.

Náš vzťah aj život vieme zmeniť k lepšiemu, nech je to v tomto okamihu akokoľvek tragické. Ak chceme mať s partnerom pekný vzťah, je potrebné na ňom vedome pracovať, zároveň by sme sa mali vyvarovať týmto chybám:

1. Neprijímame partnera taký, aký je, chceme ho zmeniť. Presviedčame ho o našej pravde. Vo vzťahu je potrebné pochopenie a rešpektovanie toho, že sme každý iný, že nepotrebujeme medzi sebou bojovať, že máme prijať názory i tie, ktoré možno nie sú v súlade s našimi. Iba tak sa oslobodíme od konfliktov, ktoré nikde nevedú.

2. Nevieme zaobchádzať s naším časom. Vedeli ste, že trávenie spoločného času je pre vzťah rovnako dôležité ako jedlo pre naše telo? Aj keby to malo byť 20 minút každý deň alebo 3 hodiny cez týždeň iba pre nás dvoch, je to náš čas, ktorý výlučne venujeme našej láske. Je len na nás, ako si dokážeme pripraviť náš harmonogram, v ktorom bude všetkého dostatok. Pracovné povinnosti, deti, záľuby, oddych, partner. Spravme si v živote poriadok. Naplánujme si spoločný čas raz do týždňa, ktorý bude „vyhradený na lásku“, potešenie vo dvojici a strávenie krásnych chvíľ.

3. Nevieme komunikovať. Slová majú obrovskú silu. Dokážu uhasiť plameň, ale zároveň vedia rozpútať peklo. Reč je jeden z najväčších darov, ktoré máme. Len škoda, že sa k nemu nevieme správať. Komunikujeme iba o povrchných veciach a nehovoríme o svojich pocitoch a o tom čo vlastne chceme. Keď konečne komunikujeme, dokážeme tomu druhému poriadne ublížiť. Nie preto, že by sme chceli, ale preto, že nás nikto nenaučil používať ,,partnerské vety“. Niekedy stačí naozaj málo. Zmeniť spôsob komunikácie…

4. Nedávame slobodu. Sme trošku od našich partnerov závislí, a dá sa povedať ,,že im dýchame na krk“. Ak sa budeme trápiť myšlienkami čo ak : ma podvedie, sa nevráti, tieto myšlienky sa nám vrátia ako bumerang. Ak ponúkneme nášmu partnerovi absolútnu voľnosť, necháme mu priestor na sebarealizáciu, bude mať dostatok času na to, aby zistil, že nás ešte väčšmi miluje.

 5. Nemáme otvorené srdce. K láske sa správame ako k biznisu. Niečo za niečo… Asi sme si nevšimli, že to s láskou nemá nič spoločné. Ak si myslíme, že milujeme a pritom stále od partnera niečo očakávame, nenecháme ho robiť veci, ktoré ho bavia, chceme od neho, aby sa správal tak, akoby sme si predstavovali, pravdepodobne nejde o skutočnú lásku. Skúsme dávať a nič neočakávať – to nám pomôže precítiť slobodu vo vzťahu. Cesta k otvoreniu srdca vedie cez dotyky, príjemné slová, bozky, pochvalu alebo láskyplné skutky.

060 6x9 book boxset small spine mockup covervault.jpg

Ak sa vám článok páčil a chceli by ste zmeniť svoj vzťah k lepšiemu – odporúčame vám knihu 21 krokov k láske od Nikoleta Stasky. Momentálne ju nájdete vo všetkých dobrých kníhkupectvách alebo si ju viete objednať online na Martinuse.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom