10 príznakov, že vám chýba železo

únava, smútok, žena, bolesť, anémia, nedostatok železa, sama, samota
10 príznakov, že vám chýba železo Thinkstock

Podľa najnovších štatistík asi 9 percent žien trpí nedostatkom železa. Toto číslo sa ešte zvyšuje v prípade fyzicky aktívnych žien. A pritom tento nedostatok môže negatívne vplývať na váš život. Ako spoznáte, že patríte medzi nich? Buďte na pozore a všímajte si týchto desať symptómov.

Nedostatok železa, chudokrvnosť alebo anémia postihuje najmä ženy. Netreba ju podceňovať, lebo dokáže výrazným spôsobom znížiť kvalitu vášho života. Tu je 10 najčastejších príznakov nedostatku železa:

Únava a vyčerpanosť

Telo využíva železo, aby vytváralo hemoglobín, látku v červených krvinkách, ktorá prenáša kyslík. Ak nemáte dostatok zdravých krviniek, začnete sa cítiť vyčerpané.

Nedostatočná koncentrácia

Ľudia s nedostatkom železa majú zníženú funkciu neurotransmiterov. Táto látka zabezpečuje prenos vnemov medzi nervovými či inými bunkami v tele.

Železo ako doplnok výživy si môžete pozrieť v týchto e-shopoch:

Apatia

Ďalší negatívny dôsledok zmenenej funkcie neurotransmiterov. Ak trpíte anémiou, môžete sa cítiť apatická k čomukoľvek alebo ku komukoľvek. Nebaví vás práca, priatelia, ani váš partner.

Dýchavičnosť

Ľahko sa zadýchate? A stáva sa vám to nielen počas námahy v posilovni, ale aj pri nenáročných fyzických úkonoch? Bez dostatočného množstva železa v krvi vaše telo hladuje po kyslíku, a to spôsobuje vašu slabú kondíciu.

Bledá pleť

Máte vzhľad jednej z hrdiniek Twilightu? Bledá tvár je spôsobená znížením prietoku krvi a zníženým počtom červených krviniek.

Poruchy spánku
únava, spánok, poruchy spánku, nespavosť, bolesť, choroba, zdravie
Ako jesť, aby ste mali kvalitný spánok? Thinkstock

Nemôžete zaspať alebo sa počas noci stále budíte? Aj to je ďalší nepríjemný dôsledok anémie, ktorý takisto prispieva k zhoršenej kvalite vášho života.

Bolesti svalov

Prehnali ste to s cvičením? Ak trpíte nedostatkom železa, budete svalovicu cítiť oveľa dlhšie, než predtým. Anémia totiž zbavuje svaly ich schopnosti regenerácie, čo vedie k ich bolesti.

Lámavé nechty a vypadávanie vlasov

Nedostatkom železa bude trpieť aj vaša krása. Krehké a lámavé nechty na rukách i nohách a nadmerné vypadávanie vlasov totiž takisto patrí k častým prejavom chudokrvnosti.

Početné infekcie

Ak vás trápia opakované infekčné choroby, práve nedostatok železa môže byť hlavným vinníkom.

Nechutenstvo

Aj keď mnohé z vás si ju želajú, strata chuti do jedla máva veľmi negatívny dopad na váš organizmus a zdravie. Vaše telo tak nedostáva prísun potrebných živín a energiu, čo taktiež prispieva k vašej celkovej vyčerpanosti a únave.

Pozrite si aj tieto produkty obsahujúce železo:

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom