Ako nájsť sebavedomie a lásku k sebe - 10 skvelých tipov!

Couple sitting on sofa watching television
Foto: ilustračné, GettyImages

Všetci zažívame obdobia, kedy sa cítime, akoby sme zlyhali. Ale zlyhanie nie je dôvodom na to, aby sme prestali milovať samých seba. Tento článok prináša 10 tipov, ako môžete posilniť sebadôveru a začať milovať samy seba.

V živote sú chvíle, kedy máme pocit, že sme zlyhali. To však nie je dôvod, aby sme začali nenávidieť samu seba. Pochopenie toho, ako milovať samu seba vám pomôže vyrovnať sa s neúspechom, obnoviť dôveru a vychutnať si lepší život.

Pokiaľ túžime byť rešpektované a milované inými ľuďmi, v prvom rade musíme rešpektovať a milovať seba. Prinášame vám niekoľko tipov, ako si zvýšiť sebadôveru.

1. Rešpektujte, kto ste

Dokážete naozaj rešpektovať samu seba? Nezameriavajte sa neustále len na svoje nedostatky. Všetci sme omylní ľudia a každý máme svoje chyby a dobré stránky. Pokiaľ častejšie poukazujete na svoje negatíva, začnú si ich viac všímať aj ľudia vo vašom okolí.

Nezabúdajte na druhú, krajšiu stránku osobnosti, ktorú máte. Tešte sa so svojich úspechov, pochváľte samu seba a pozitívnym prístupom „nakazíte“ aj svoje okolie.

2. Začnite milovať samu seba!

Láska a šťastie prichádzajú zvnútra. Pokiaľ ste zatrpknutá a neprístupná, sama od seba odháňate ľudí, ktorí vás chcú milovať. Majte rada to, aká ste a aj každý svoj nedostatok využite vo svoj prospech.

Človek nemusí byť dokonale krásny z vonku, aby ľudí zaujal a prilákal k sebe. Vnútorná krása je to, čo má skutočnú silu. Vyžarujte šťastím a spokojnosťou a ľudia sa sami začnú za vami otáčať!

3. Cvičte a cíťte sa fit

Priberanie na váhe je ľahké, ale rovnako ľahké je mať priemernú a peknú postavu. Je to uskutočniteľný cieľ, ktorý vám pomôže zmeniť svoj pohľad na seba. Pokiaľ sa len obzeráme v zrkadle a premýšľame nad tým, že chceme schudnúť, no nič s tým neurobíme, sebadôveru nám to nijako nezvýši.

Už aj pár minút cvičenia denne a drobné úpravy životosprávy dokážu urobiť pozitívnu zmenu s vaším telom, čo sa odrazí aj na sebavedomí a sebaúcte, ktorú voči sebe prechovávate.

4. Verte si!

Staré príslovie hovorí: „Každá dlhá cesta začína prvým krokom“. Určite si reálne ciele, ktoré chcete dosiahnuť. Najprv sa zamerajte na tie jednoduchšie a postupne dosiahnete aj tie ťažšie.

Verte si a neočakávajte zlyhanie. Nezabúdajte sa za každý svoj úspech pochváliť. Postupne sa naučíte milovať sa a žiadny váš sen nebude nedosiahnuteľný.

5. Zamerajte sa na svoj vzhľad a držanie tela

Môže sa vám to zdať povrchné, ale aj vonkajší vzhľad a prvý dojem určujú naše postavenie v spoločnosti, ako aj záujem opačného pohlavia o našu osobnosť. To, že sme dobrým človekom z vnútra, dokážeme umocniť aj krásou zovňajšku. Kúpte si šaty, ktoré vám pristanú a cítite sa v nich dobre.

Dajte si urobiť nový účes. Investujte každý mesiac do seba aspoň pár eur a doprajte si niečo, po čom túžite. Dbajte pri chôdzi na správne držanie tela, ktoré o vás taktiež veľa vypovie. Pozitívne ohlasy okolia nenechajú na seba dlho čakať!

6. Získajte vzor

Už od detstva sme mali svoje vzory a idoly, ktoré nás inšpirovali. Prečo nie aj teraz? Správny vzor môže byť pre náš život veľkým prínosom, ako sa aj my môžeme stať lepším človekom.

Inšpirujte sa a učte sa, že aj neúspech môže človeka posunúť vpred. Pokiaľ máte cieľ, po ktorom túžite, žiadne zlyhanie vám ho nemôže prekaziť. Silná osobnosť sa buduje životnými skúsenosťami – ako pozitívnymi, tak aj negatívnymi.

7. Posúvajte sa vpred

Dôvera priťahuje úctu a rešpekt, čo postupne vedie k sebaláske. Prinášajte pozitívne zmeny do vášho života každým dňom. Pokiaľ budete sama tlačiť na seba, aby ste dosiahli viac, budete postupne naberať väčšiu istotu vo svojich rozhodnutiach. Buďte vytrvalá a držte sa cesty, ktorú ste si zvolili, až dokým nepocítite, že ste dosiahli, čo ste hľadali.

8. Choďte von a stretávajte sa s ľuďmi ( ale až keď pominie hrozba pandémie) 

Nie ste sama, ktorá nie je spokojná so svojim životom. Rozhodnutie zmeniť svoj život však leží len vo vašich rukách. Pamätajte si, že zmena začína a končí s vami a s vaším odhodlaním.

Pre začiatok choďte von a stretávajte sa s ľuďmi, ktorí zdieľajú svoju vášeň alebo sny. V interakcii so šťastnými ľuďmi sa aj vy budete cítiť lepšie a vnímať samých seba pozitívnejšie.

9. Nebuďte voči sebe príliš kritická

Naučiť sa milovať samu seba si vyžaduje čas a iniciatívu. Je to úžasný pocit vyzerať dobre, byť obdivovaná svojím okolím, vrátane seba. Ale to nejakú dobu potrvá. Nikdy nebuďte voči sebe príliš kritická a neočakávajte okamžité zmeny. Doprajte si dostatočný čas a trpezlivosť.

10. Nenechajte so sebou manipulovať

Môžete si vypočuť názory niekoho iného, ale nikdy sa nenechajte ovládať. Buďte sebaistá vo svojich názoroch i konaniach a trávte svoj čas iba s ľuďmi, ktorí vás rešpektujú a nemajú v pláne vás meniť na svoj obraz.

Stojte pevne na vlastných nohách a majte kontrolu nad svojim životom. Zameriavajte sa na svoje pocity a konajte tak, aby ste zo seba mali vždy dobrý pocit.

Každý deň urobte aspoň jednu pozitívnu vec vo svojom živote. Postupne, s každým krokom sa aj vy budete cítiť šťastnejšie a viac milovanou, ako kedykoľvek predtým.

A vždy pamätajte, že aj najdlhšie cesty začínajú prvým krokom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom