Neviete čo sú voľné radikály? Prečítajte si, ako veľmi na vašu pleť vplývajú a ako sa im ubrániť.
Čo sú to voľné radikály?
Všetko v našom svete, všetko okolo nás tvoria molekuly. Ľudia, vzduch, voda, skrátka všetko. Molekula pozostáva z uhlíkových atómov, ktoré tvoria párové elektróny. V prípade, že v atóme chýba elektrón, nazývame ho voľným radikálom. Tie sa snažia odobrať elektrón z atómu v koži, čím dokážu poškodiť pokožku. V prípade, že dochádza k ich odobratiu, narúša sa DNA pokožky a to urýchľuje starnúci proces pleti.
Kde sa nachádzajú voľné radikály?
Môžu byť vytvorené vplyvom znečistenia prostredia. Najmä prašné prostredie, miesta s veľkým množstvom smogu, rovnako cigaretový dym spôsobuje podobné problémy. Nie nadarmo sa hovorí, že fajčiari starnú skôr. I keď milujeme slnko, aj ono nám takto škodí.
Ako to vyzerá v praxi?
Poškodená koža voľnými radikálmi sa môže prejaviť v niekoľkých možnostiach. Môžete postrehnúť zmeny farby pokožky, ako napríklad hnedé škvrny. Oslabená pokožka býva v dôsledku poškodenia elastických vlákien. Voľné radikály rozkladajú kolagén pleti a urýchľujú tvorbu vrások.
Denný a nočný krém. Potrebujeme používať obidva?
Ako si pomôcť?
Existuje veľa účinných látok z potravy, ktoré vám pomôžu v boji proti voľným radikálom. Antioxidanty sú látky, ktoré dajú voľným radikálom elektróny a následne nemusia ich brať z pokožky. Antioxidnty sú predovšetkým vitamíny A, C a E. Ideálny spôsob ich prijímania je konzumácia potravín a nápojov s ich obsahom. Taktiež sa však dajú aplikovať pomocou krémov alebo pleťových vôd.
Najvýznamnejšie antioxidanty
Vitamín A (retinol, beta karotén) – nájdete ho v mrkve, brokolici, v paradajkách, mrahuliach, broskyniach, melóne.
Vitamín C – pomaranč, zelená paprika, jahody, kel, paradajky, brokolica, zelená listová zelenina.
Vitamín E – rybí olej, rastlinný olej, pšenica, orechy.
Selén – ryby, zrná, vajcia, cesnak, orechy.