Nasledujúce informácie sú dôležité pre každú ženu.
Myómy maternice sú definované ako benígne nádory, ktoré sa vyvíjajú v maternici. Napriek tomu, že sa skladajú z rovnakých svalových vlákien ako steny maternice, sú hustejšie. Vo väčšine prípadov bývajú okrúhle.
Hoci sú tieto výrastky neškodné, môžu spôsobiť celý rad problémov, ako sú napríklad bolestivý pohlavný styk či kŕče počas menštruácie spojené so silným menštruačným krvácaním. Odstraňujú sa väčšinou chirurgicky, zvyknú sa však objaviť znova.
Vedeli ste, že existujú potraviny, ktoré môžu vyvolať ich vznik? My vám prezradíme aké.
Sójové produkty
Jedlá zo sóje môžu byť prospešné pre naše zdravie, ale ak ich konzumujete vo väčšej miere, môžu sa podpísať na vzniku myómov v maternici. Sójové výrobky, s výnimkou fermentovaných sójových bôbov, sú bohaté na fytoestrogény, ktoré sú škodlivé pre zdravie žien.
Polotovary
Polotovary obsahujú farbivá, konzervačné látky, ochucovadlá a iné potravinárske prídavné látky, z ktorých takmer všetky zväčša zaťažujú pečeň.
Antikoncepčné tabletky
Niektoré antikoncepčné tabletky môžu podporiť rast myómov.
Sójové mlieko
Je známe, že sójové mlieko obsahuje estrogén. Jeho nadbytok sa môže podpísať na problémoch, ako je napríklad myóm v prsníku, neplodnosť, vznik krvných zrazenín počas menštruácie, problémy so štítnou žľazou, priberanie na váhe a nepravidelný menštruačný cyklus.
Varovné signály, ktoré vám prezradia prítomnosť myómov
Problémy s močovým mechúrom: myómy, ktoré sa vyvíjajú v jeho blízkosti môžu pravdepodobne vyvíjať tlak na neho, čo zapríčiňuje častejšie návštevy WC.
Rektálny tlak: myómy, ktoré sa vyvíjajú v zadnej časti maternice môže vyvíjať tlak na konečník a spôsobovať nepríjemný pocit. Zvyšujú tiež riziko vzniku hemoroidov.
Bolesť chrbta: myómy, ktoré rastú na vonkajšej strane zadnej časti maternice, môže vyvíjať tlak na miechové nervy a spôsobiť bolesti chrbta.
Dlhšie a silné menštruácie: nadmerné krvácanie s krvnými zrazeninami a kŕče alebo bolesti v podbrušku je jednou z najčastejších príznakov maternicových myómov.
Naduté brucho: silná menštruácia je príčinou opuchu podbruška.
Bolestivý pohlavný styk: aj toto je častý znak, že máte v tele myómy.
Prevencia a zníženie maternicových myómov
Energické cvičenie: Pravidelné cvičenie v kombinácii so správnou stravou pomáhajú regulovať ovuláciu a v konečnom dôsledku znížiť myómy.
Zvládať stres: Stres zbavuje telo základných živín, oslabuje nadobličky a vedie k hormonálnej nerovnováhe.
Konzumácia bielkovín: Fazuľa, avokádo, šošovica, vajcia sú príklady potravín bohatých na bielkoviny, ktoré pomáhajú znížiť veľkosť vašich myómov a chránia vás pred rakovinou krčka maternice a rakovinou prsníka.
Potraviny pre podporu pečene: Podporovať funkciu pečene tým, že jete potraviny ako púpava, grapefruit, repa a pestrec mariánsky.
Nápoje: Vyhnite sa nadmernému pitiu kávy a kofeínových nápojov, ktoré vás dehydrujú a bránia vstrebávaniu minerálov, ako je železo.
Ovocie a zelenina: Pravidelná konzumácia ovocia a zeleniny so zelenými šťavami pomáha rýchlo znížiť myómy.
Užitočné byliny: Niektoré byliny môžu pomôcť znížiť myómy: koreň púpavy, žihľava, kurkuma.