Bezpečnostný expert a analytik radí ako nespadnúť do nebezpečnej pasce internetových zločincov a vyhnúť sa podvodnému vymáhaniu a vydieraniu.
Juraj Zábojník
Bezpečnostný expert a analytik
Veľmi nebezpečne sa na Slovensku rozmohli podvodné vymáhania peňazí od žien. Pomáhate oklamaným ženám, ktoré často prídu o mimoriadne vysoké čiastky. Aké konkrétne prípady ste už riešili?
Evolúcia vybavila človeka prirodzenou túžbou zažívať príjemné stavy. Patria medzi ne jedlo, pitie, sex… a hlavne uspokojivé stavy. Je to kvôli tvorbe neuroprenášača dopamínu. Človek rád zažíva potešenie a mozog ho opakovane nabáda, aby podobnú činnosť opakoval. Ide o intenzitu zážitkov, ktorým vytvára priestor permanentná dostupnosť telefónov a sociálnych sietí. No a v tomto svete sa ocitli i naše ženy a v mnohých prípadoch i muži, ktorí podľahli emóciám a túžbe zažiť ešte aspoň raz v živote tu pravú lásku. Následkom tohto druhu kriminálnej činnosti zo strany virtuálnych romantických podvodníkov prišli o veľké finančné prostriedky. Tých spôsobov vylákania finančnej sumy od obeti, na ktorú sa páchateľ zameria, je niekoľko. Sú sofistikovane pripravené a doslova napichnutím sa do mysle obete ju manipulátor ovláda a robí si s ňou, čo chce. Pomáha im v tom i naša vrodená danosť pre pôžitkárstvo v kombinácii so stresom a aj naša závislosť. Je to ideálny terén pre podvodníkov. Ak sú ešte obete osamotené a nemajú dostatok blízkosti s ostatnými osobami, dostanú sa veľmi rýchlo do siete. Dajú sa vtiahnuť do deja a scenáristom a režisérom je podvodník, nad ktorým obeť stráca kontrolu. Nejde o nič iné, ako o okradnutie obete o finančné prostriedky a tieto sumy sú neuveriteľne vysoké. Idú do desiatok tisíc eur. Obete s predstavivosťou ideálneho a romantického života s partnerom, ktorého nikdy naživo nevideli, prídu mnohokrát o značnú časť svojho majetku. Predajú byt, pošlú peniaze. Zoberú si úver, taktiež pošlú peniaze. Svoje celoživotné a ťažko nadobudnuté hodnoty vymenia za slzy v očiach a niekedy i za ukončenie svojho života.
Sexuálne vydieranie na Facebooku: Ako sa voči tomu brániť?
Čo má byť mementom pre ženy, od ktorých niekto láka vysokú čiastku pod rúškom lásky?
Svet na sociálnych sieťach je iný ako v realite. Preto sa podvodníkom aj darí zarobiť obrovské finančné prostriedky, o ktorých sa bežným ľuďom ani nesníva. Ja som na svojej facebookovej stránke Juraj Zábojník – bezpečnostný analytik na vašej strane zverejnil 7 zásad, podľa ktorých je potrebné sa riadiť. Ak si to ženy zakódujú do hlavy a budú sa podľa toho držať, nemusia sa báť, že ich niekto namotá. Podvodníci používajú na tento druh trestnej činnosti rôzne programy. Nahodia do nich informácie z časovej osi facebookového profilu užívateľa, to sú informácie ako napríklad, že je osoba rozvedená, vo voľnom vzťahu, slobodná atď., potom sú to fotografie a charakter príspevkov. Na základe tohto všetkého program vygeneruje z niekoľkých tisíc nahodených potenciálnych obetí niekoľko stoviek. Tieto sa delia do niekoľkých skupín na základe predpokladaného stupňa intelektu, čo je prirodzené, pretože to šetrí páchateľovi čas a pri nižšej úrovni inteligencie je rýchlejšie úspešný a tým pádom má zisk. To je cieľom. Iba to a nie nejaká sľubovaná láska a život vo dvojici niekde na Floride, kde sa budú držať po zvyšok života za ruky a vietor na pobreží mora bude previevať vlasy našich žien. To je všetko fikcia a ak si túto skutočnosť obeť neuvedomí, dopadne veľmi zle. Žiadny americký vojak nafotený ako manekýn, žiadny pilot lietadla alebo kapitán výletnej lode neexistuje. Preto odporúčam všetkým zraneným srnkám a všetkým ženám, ktoré sa nachádzajú v určitom psychickom rozpoložení a prekonávajú partnerské vzťahové problémy, aby tento priestor zďaleka obchádzali, lebo ich to vtiahne a nedostanú sa z toho.
Vraj ale často ide aj o ženy vo vysokých funkciách a vzdelané. Ako je to možné?
Áno, medzi obeťami sú i také. Na vedúcich pozíciách a so zlomenou psychikou a neustálym strachom, že opäť budú vydierané. Podotýkam, že ide o obete, ktoré už veľké finančné prostriedky na základe vydierania poslali na bankové účty do rôznych krajín sveta. Vo virtuálnom ošiali lásky s podvodníkom, ktorého v živote nevideli a vychádzali len z jednej alebo dvoch fotiek, ktorých identita patrila úplne inej osobe, po pár sladkých slovách hladiacich ich dušu sa nafotili i tam, kde nemali a poslali fotografie úplne neznámej cudzej osobe. Samozrejme nastalo vydieranie a určenie výšky sumy, ktorú bolo potrebné poslať na účet páchateľovi. Vyhrážanie spočíva obyčajne v tom, že tieto intímne fotografie budú zverejnené verejnosti a budú s tým oboznámení i nadriadení na pracovisku alebo rodinní príbuzní. Tieto všetky informácie, na koho je obeť napojená, už získali počas vyznávania si lásky. Tu je Achilova päta každej obete a hoci aj peniaze pošle, nemá istotu, čo bude ďalej. Mnoho žien mi píše, čo sa im stalo a ako veria, že to polícia vyšetrí. Poviem to otvorene, že musia sa zmieriť s tým, že sa nevyšetrí nič a peniaze už nikdy neuvidia.
Je to virtuálny svet. Je to tieň slnka na chodníku, ktorý sa stratí a niet po ňom ani stopy. A ako je možné, že tomuto podľahnú i úspešné a vzdelané ženy? Jednoduchá odpove. Každá žena chce byť milovaná. Každá žena rada počúva pekné slová, alebo číta pekné riadky. Robia to nielen bohaté a zabezpečené ženy, ako aj menej zabezpečené. Je to niekedy až neuveriteľné, keď počujete, že vedúca učtárne pošle z firmy s 3 miliardovým obratom českých korún 101 miliónov na cudzí účet v priebehu necelých 2 rokov a pritom páchateľa nikdy naživo nevidela, no viackrát ho už čakala na letisku a on ako ináč, nikdy neprišiel. Chcel by som apelovať na všetky potenciálne obete, ktoré sa rozhodnú vstúpiť do virtuálneho sveta na sociálnych sieťach, aby uvažovali logicky, riadili sa rozumom tak, ako v bežnom živote a mali pod kontrolou svoje emócie. Vtedy budú v bezpečí, duševne vyrovnané a navonok krásne a potom je predpoklad, že si ich všimnú i muži, s ktorými určite ešte zažijú lásku, ktorá ale bude tou pravou a nie virtuálnou, po ktorej zostávajú iba slzy v očiach a zlomená psychika.
Lucia Tomečková