10 vecí, ktoré by ste mali z Facebooku okamžite vymazať!

10 vecí, ktoré by ste mali z Facebooku okamžite vymazať!
10 vecí, ktoré by ste mali z Facebooku okamžite vymazať! Thinkstock

Pozor na tieto informácie na Facebooku o vás. Môžu byť nebezpečné.

Prinášame vám zaujímavý zoznam vecí, ktoré si neuvádzajte na vašich facebookových profiloch, ak si chcete ochrániť svoje súkromie a najmä súkromie vašej rodiny. Mnohé zo zverejnených informácií môžu byť totiž zneužité a vy na svoju otvorenosť môžete doplatiť.

1. Telefónne číslo

Neuverejňujte na svojom facebookovom profile svoje telefónne číslo. A to ani vtedy, keď ste vyzvaní. Prečo? Z jednoduchého dôvodu. Môžete byť ohrození stalkerom.

2. Dátum narodenia

Prečo práve tento dátum? Spolu s vašim menom a adresou dávate možnosť napadnúť váš bankový účet.

Birthday.jpg

3. Pridávajte si iba skutočných priateľov

Robin Dunbar, profesor psychológie na Oxforde, tvrdí, že človek si reálne môže udržať naraz iba 150 priateľských vzťahov. Ako uvádza jeho prieskum, máme iba 4,1 spoľahlivých priateľov a 13 takých, ktorí ukázali sympatie, ak ste prežívali emocionálnu krízu. Takže je čas upratať si v kontaktoch.

4. Stav: Vzťah

Aj keď zverejnenie tohto údaju vaše bezpečie až tak neohrozí, i tak si radšej zvážte, či vašu lásku vykričíte do sveta. Môžete sa stať napríklad terčom zasielania neželaných reklám na svadobné šaty a podobne. A tiež môže byť pre vás bolestivé, keď si neskôr stav „zadaný“ budete musieť zmeniť na „nezadaný“.

5. Údaje o kreditnej karte

Väčšine z nás je zrejme jasné, prečo na Facebooku nezverejňovať číslo kreditnej karty. No stále sa nájde dosť naivných ľudí, ktorí to urobia. Takže určite žiadne kreditné karty.

Credit cards and wallet.jpg

6. Váš nadriadený

Máte svojho šéfa medzi priateľmi? Nie je to najlepšie riešenie. Váš nadriadený je totiž posledný človek, ktorý by mal vedieť o vašich alkoholových záťahoch (najmä, ak sú časté a počas pracovnej doby). Nebodaj sa nevhodne posťažujete na svoju prácu, či vedenie a problém je na svete. Doplatili na to už mnohí ľudia, keď kvôli svojim facebookovým komentárom prišli o zamestnanie.

7. Oznámenie o polohe, kde sa nachádzate

Vždy, keď  vypustíte do sveta takúto informáciu, prezrádzate o sebe veľa. Napríklad aj svoju adresu.

8. Kedy a kam ísť na dovolenku

Touto informáciou dávate vedieť zlodejom, že váš byt či dom bude v tom čase bez dozoru. Ak túto informáciu ešte spečatíte fotkou z letiska, tak aby ste neboli nemilo prekvapení po návrate z dovolenky. Poisťovňa vám navyše škodu spôsobenú zlodejmi nemusí uhradiť, keďže ste potencionálnym kriminálnym živlom dobrovoľne oznámili svoju neprítomnosť.

9. Fotografie vašich detí

Vaše deti tak dostávate do ťažkej pozície. Victoria Nashová z Oxfordu upozorňuje na nasledovné: „Premýšľali ste niekedy nad tým, aký typ informácií by sa chceli vaše deti v budúcnosti o sebe dozvedieť?“ Koniec koncov treba mať na pamäti ešte jeden fakt, a to že neviete, kto všetko tieto fotografie môže uzrieť a ako použiť.

10. Škola, ktorú vaše deti navštevujú

Tento bod súvisí s predchádzajúcim. Vystavujete tak svoje deti možnému nebezpečiu, pretože zverejňujete informácie o tom, kde a kedy sa budú nachádzať. Zvlášť ľahkovážne počínanie v dobe, keď je počet sexuálnych útokov na deti najvyšší za posledných desať rokov.

Zdroj: www.mirror.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom