Pravdy a klamstvá o celulitíde

Celulitída
shutterstock

Celulitída je kozmetický problém, ktorý postihuje takmer 90% žien, bez ohľadu na to, či sú ženy štíhle a fit. Prečítajte si, čo ju spôsobuje a ako sa s ňou dá bojovať.

Ohľadom príčin vzniku a riešenia celulitídy sa šíri množstvo dezinformácií. Zistite, ako sa prejavuje a či je možné účinne ju liečiť.

Celulitída je spôsobená toxínmi vo vašom tele

Mýtus

Podstatou vzniku pomarančovej kože je zmnoženie tukového tkaniva uloženého v okách väzivovej siete. Tukové bunky začínajú hromadiť tuk a zväčšovať svoj objem do tvaru strapcov hrozna, čím vytvárajú tlak na kožu a spôsobujú deformáciu povrchu pokožky. Navonok sa to prejavuje hrboľmi a jamkami pomarančovej kože. V takejto oblasti nastáva zhoršený prísun živín ako aj odplavovanie splodín metabolizmu. Príčinou celulitídy môže byť zlý krvný obeh, nedostatok hormónov či pohybu, ale tento stav určite nespôsobujú toxíny v našom tele.

Ženy majú častejšie celulitídu ako muži

Skutočnosť

Ženy majú tendenciu mať viac tuku okolo bokov a stehien ako muži. Máme tiež menej podporného spojivového tkaniva, ktoré „drží“ všetko na svojom mieste. Odhaduje sa však, že asi 10% mužov trpí celulitídou tiež.

Celulitída sa zhoršuje vekom

Skutočnosť

Hormóny hrajú hlavnú úlohu vo vzhľade celulitídy: Ako ženy starnú, ich telo produkuje menej estrogénu, čo môže znamenať horší krvný obeh, pokles tvorby kolagénu a odbúravanie staršieho spojivového tkaniva.

Celulitída môže byť genetická záležitosť

Skutočnosť

Je pravda, že ak mala celulitídu vaša babka aj mama, je vyššia šanca, že ju budete mať aj vy. Okrem dedičnosti však zohráva úlohu aj vaša telesná hmotnosť, stravovacie návyky či cvičenie.

Celulitídu majú len obézni ľudia

Mýtus

Nadváha môže spôsobovať len to, že je celulitída viac viditeľnou, nakoľko sa pod kožou nachádza viac tuku. Celulitídou však trpia aj štíhle ženy, ktoré sa zdravo stravujú a pracujú na svojej postave.

Inšpirujte sa aj nasledujúcim videom

Cvičenie môže znížiť výskyt celulitídy

Skutočnosť

Pravidelné cvičenie nemôže vyliečiť celulitídu, ale v mnohých prípadoch môže pomôcť znížiť jej vzhľad. Celulitída sa vyskytuje, keď spojivové vlákna pod kožou zoslabnú alebo stratia svoju pružnosť, ale posilnením týchto oblastí ako aj spálením prebytočného tuku môžeme potlačiť jej výskyt. Pri cvičení sa treba zamerať najmä na posilňovanie zadku a stehien.

Aké je najlepšie cvičenie na celulitídu?

Spevňujúce krémy môžu liečiť celulitídu

Mýtus

Napriek tomu, čo ste mohli čítať vynikajúce účinky jednotlivých produktov, ani jeden z nich nie je schopný zbaviť vás celulitídy. Štúdie zistili, že niektoré produkty obsahujúce retinoidy pomáhajú maskovať hrbole na koži, no z dlhodobejšieho hľadiska to váš problém nevyrieši.

Výplne pomáhajú vyrovnať nerovnosti kože

Skutočnosť

Injekčné kožné výplne, ako Restylane a Radiesse, používané predovšetkým na odstránenie tvárových vrások, sú tiež vhodné ( aspoň dočasne) na riešenie celulitídy. Avšak, procedúra môže stáť stovky či dokonca tisíce eur a výsledky majú tendenciu trvať len niekoľko mesiacov.

Neinvazívne postupy bojujú s celulitídou

Skutočnosť

Laser, vysokofrekvenčné a masážne techniky prispievajú k zníženiu výskytu celulitídy, ale sú účinné v krátkodobom horizonte. Majú určite lepšie výsledky ako používanie nezmyselných produktov z drogérie.

Liposukcia vyrieši problém s celulitídou

Mýtus

Liposukcia nie je vhodným riešením problému s celulitídou, nakoľko po tomto kozmetickom postupe môže dôjsť ešte k viac nerovnomernému rozloženiu tuku, takže vonkajší vzhľad pokožky bude ešte horší ako pôvodne.

Niektoré potraviny môžu pomôcť v boji proti celulitíde
chudnutie, jedlo, žena, výživa, diéta, zelenina, strava
shutterstock.com

Skutočnosť

Samotná strava nemôže určiť, či budete alebo nebudete mať celulitídu, ale jesť dobre vyváženú stravu vám pomôže udržať si zdravú váhu. Konzumácia potravín s vysokým podielom vody udržiava spojivové tkanivá silné a pružné a takéto stravovanie vám môže dokonca pomôcť schudnúť. Snažte sa jesť viac uhoriek, reďkovky, paradajok a papriky, ktoré (spolu s mnohými ďalšími druhmi ovocia a zeleniny) majú viac než 90% vody.

Iba dermatológ by mal vykonávať liečbu celulitídy

Mýtus

Celulitída nie je zdravotný problém, ale estetický, preto ju netreba liečiť. Môžete preto navštevovať rôzne kozmetické salóny, absolvovať masáže bez toho, aby ste pociťovali strach z neodborného prístupu. Všetky vykonávané procedúry robia ľudia, ktorí absolvovali školenie a sú licencovaní.

Oblečenie, ktoré nosíte, môže mať vplyv na celulitídu

Mýtus

Žiadne oblečenie nedokáže odstrániť celulitídu ani ju liečiť. Je to len marketingový trik. V skutočnosti práve naopak príliš tesné oblečenie alebo silno sťahujúca spodná bielizeň môžu prispieť k vzniku celulitídy, nakoľko obmedzujú prietok krvi.

Fajčenie môže mať vplyv na výskyt celulitídy

Skutočnosť

Cigaretový dym znižuje prietok krvi, oslabuje cievy a narúša tvorbu kolagénu. Plus fajčenie spôsobuje predčasné vrásky a starnutie, zanechávajú pokožku suchú, mení jej farbu a prispieva ku tvorbe strií.

Desať prekvapujúcich faktov o prejedaní sa!

Neexistuje žiadne trvalé riešenie celulitídy

Zatiaľ skutočnosť

Vedci sa snažia neustále hľadať lepšie a dlhodobejšie riešenia na liečbu problémových partií. Najnovším prínosom je zatiaľ chirurgický zákrok tzv Cellulaze, pri ktorom laser roztápa tuk a stimuluje rast nového kolagénu v koži, čím sa odstraňuje hrudkovitý efekt kože. Zákrok je však finančne náročný ( približne 3000 eur za jednu nohu) a výsledky zotrvajú najmenej rok alebo dva.

Celulitída je problémom väčšiny žien. Preto, ak aj vy trpíte týmto kozmetickým problémom, nie ste v tom sama. Snažte sa pravidelne a zdravo stravovať, nefajčiť a doprajte svojmu telu pravidelný pohyb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom