Ovocie- v čom spočíva jeho sila?

Ovocie
shutterstock

Rovnako ako zelenina aj ovocie je nevyhnutnou zložkou ľudskej stravy. Ktoré ovocie vám dodá vitamíny, energiu alebo vás zbaví bolestí? Prinášame vám bližší popis niekoľkých z nich.

Ananás

Účinky : Má vysoký obsah enzýmov. Tieto enzýmy pomáhajú pri uzdravovaní, zmierňujú rozličné zápaly a zlepšujú trávenie. Urýchľuje spaľovanie tukov a zabraňuje tvorbe tukového tkaniva. Pomáha pri črevných problémoch a hnačkách. Odstraňuje starecké škvrny. Zvyšuje hladinu bielkovín v celom organizme. Obsahuje vitamíny B12 a E, ale aj minerálne a stopové prvky.

Množstvo : Ideálne je zjesť pol ananásu denne. Častá konzumácia čerstvého ananásu má blahodarné účinky. Čerstvo vytlačená šťava sa používa pri horúčkach. V niektorých krajinách sa ananás považuje za afrodiziakum.

Banán:

Účinky : Je vynikajúcim antidepresívom, ktoré má pozitívne vplyvy na náladu. Ideálne ovocie pre ľudí, ktorí potrebujú vytrvalosť, silu a sústredenie. Majú vysoký obsah magnézia (36mg/100g) a draslíku (382mg/100g). Jeden- dva banány zlepšia náladu a pomáhajú zaspať.

Množstvo : Jedzte ľubovoľné množstvo.

Čerešne

Účinky : Obsahujú vitamín C a draslík. Ten pomáha udržovať zdravú pokožku a pravidelný srdečný tep. Odvádzajú z tela toxické látky a čistia obličky. Majú močopudné účinky a pomáhajú prečistiť organizmus. Nachádza sa v nich kyselina kremičitá, ktorá blahodarne pôsobí na spevnenie väzív. Taktiež obsahujú aj fosfor, ktorý upokojuje nervovú sústavu. Čerešňové listy sa pridávajú aj do čajových zmesí pre ich močopudné účinky. Kúpeľ v odvare zmierňuje bolesti kĺbov pri reumatizme.

Množstvo : Jedzte ľubovoľné množstvo.

Ríbezle

Účinky : Pôsobia proti artérioskleróze, nachladnutiu a pri črevných problémoch. Napomáhajú sekrécii rôznych štiav. Sú bohaté na betakarotén, biotín, vitamín C a E. Zabraňujú infekcii močových ciest. Prinášajú úľavu pri zápaloch. Sú výborných zdrojom draslíka.

Množstvo : Jedzte ľubovoľné množstvo, predovšetkým čerstvé bobule, nakoľko džúsy obsahujú len malé percento ovocia.

Grapefruit

Účinky : Obsahuje vitamín C, pričom červený je o tento vitamín viac bohatší. Taktiež obsahuje betakarotén a vitamín A. Chráni naše telo pred infekciami a udržuje pokožku mladistvú.

Množstvo: Červený grapefruit denne pokryje dennú dávku vitamínu C.

Hrozno

Účinky : Hrozno patrí vo všeobecnosti k najzdravšiemu druhu ovocia. Hrozno obsahuje kyselinu listovú, minerálne látky a stopové prvky. Z minerálnych látok má najmä draslík, ktorý pomáha odstraňovať z organizmu odpadové látky a vláknina podporuje činnosť čriev. Zároveň obsahuje vitamíny C, E a B. Regeneruje vrchnú časť pokožky a dodáva telu množstvo antioxidantov. Šťava sa používa pri liečbe chorôb, ktoré vznikajú hromadením toxínov v tele. Znižuje kyslosť žalúdočných štiav. Pre svoju výživovú hodnotu je doslova energetickou bombou.

Množstvo: Hrozno môžete jesť neobmedzene a používať ho na prípravu rozličných jedál.

HRUŠKA

Účinky : Obsahuje hlavne vápnik, fosfor a ľahko stráviteľné cukry. Má antibakteriálne, močopudné účinky, najmä v kombinácii s ovsenými vločkami. Plody alebo šťava sa používajú na liečbu obezity, močových kameňov či vysokého krvného tlaku. Varené a pečené hrušky sa používajú na liečbu kašľu. Hrušky prečišťujú črevá, odstraňujú zápchu a iné poruchy trávenia.

Množstvo : Podľa chuti, ideálne raz za deň.

JABLKO

Účinky : Jablká majú vysoký obsah vody, málo sacharidov a je bohaté na vitamíny a stopové prvky.

Jablka majú taktiež vysoký obsah draslíku. Regeneruje a čistí organizmus, znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Sú účinné pri bolestiach hlavy a závratoch. Pomáhajú proti hnačkám. Sú osvedčeným prostriedkom pri problémoch s kĺbmi. Jablká pôsobia ako vynikajúca omladzujúca kúra.

Množstvo : Konzumácia jedného jablka ráno a večer výborne regeneruje a čistí organizmus.

JAHODY

Účinky : Obsahujú mangán, ktorý účinkuje ako afrodiziakum. Taktiež urýchľujú látkovou výmenu a dodávajú vitamíny E a C, ktoré viažu voľné radikály. Prinášajú úľavu pri reumatizme.

Množstvo : Stačí jesť 20dkg jahôd denne v dobe sezóny.

Marhule

Účinky : Obsahujú kyselinu listovú a betakarotén, ktoré brzdia procesy starnutia a uľahčujú regeneráciu buniek. Zlepšujú náladu a odstraňujú únavu a poruchy sústredenia. Podporujú imunitní systém a chránia pred vplyvom voľných radikálov. Pomáhajú regulovať krvný tlak. Majú vysoký obsah rozpustnej vlákniny. Sú výborným zdrojom železa.

Množstvo : Čerstvé alebo sušené marhule jedzte neobmedzene. Hrsť sušených marhúľ nahradí dospelému človeku okolo 20% denného príjmu draslíku a ženám viac ako 10% železa.

Pozor: Tehotné ženy by pre vysoký obsah medi nemali konzumovať mnoho marhúľ. U niektorých náchylných ľudí môžu vyvolať hnačky a pri nadmernej konzumácii aj celkovú slabosť.

Pomaranče

Účinky : Vitamíny a selén posilňujú obranyschopnosť organizmu. Magnézium zase organizmus prečišťuje. Sú zdrojom vitamínu C. Majú protirakovinové účinky a znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Množstvo : Pomaranče v akomkoľvek množstve podporujú odolnosť proti chorobám. Ľuďom, ktorí jedli denne 100g citrusového ovocia sa podľa výskumov znížilo riziko rakoviny. Čerstvo vytlačená šťava má vysoký obsah vitamínu C, draslíku a kyseliny listové.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom