Vzťahy zo súcitu alebo z ľútosti, keď sa snažíme druhých zachraňovať, bývajú mnohokrát komplikované.
Patríte k tým ženám, ktoré sa často zoznamujú s ľuďmi utekajúcimi pred problémami? Niektorí sa z nich zrútia alebo čakajú, že za nich problémy vyrieši niekto iný. Niektorí sú voči nim apatickí, alebo z nich vinia svoje okolie. Iní riešia problémy alkoholom, drogami, aférkami, antidepresívami, samovražednými alebo kriminálnymi sklony, takže ich problémy trvajú ďalej a pravdepodobne sa budú zhoršovať. Dúfať, že práve vy ich zmeníte, je viac než naivné. Samozrejme každý z nás sa môže ocitnúť pod ťarchou problémov a v situácii, kedy je odkázaný na pomoc zvonka. Je však podstatný rozdiel, ak sa svoje problémy snažíte aktívne a zmysluplne riešiť, než pravý opak. Život s takýmto partnerom býva psychicky a fyzicky nesmierne vyčerpávajúci.
Ako rozpoznať lásku z ľútosti?
Zákernosť vzťahov založených na súcite, okrem naivnej viery na zmenu, spočíva v tom, že si mnohokrát na začiatku vzťahu neuvedomíme, s akým človekom máme do činenia. Preto hneď po zoznámení si všimnite nasledovné. Má vaša nová známosť veľké problémy? Pokiaľ áno, všímajte si toho, či ich skutočne rieši. Ak zostáva voči svojej negatívnej situácii na začiatku vzťahu pasívny, nezmení sa to ani počas jeho trvania. Posudzujte človeka podľa toho, ako sa správa v súčasnosti, nikdy nie podľa toho, ako sa správal v minulosti, ani podľa toho, ako si vy myslíte, že by sa mohol správať v budúcnosti. Stavajte na realite a na tom, čo je skutočné,a nie na snoch a ilúziách, pretože upínanie sa na tieto sny a ilúzie vám prinesie väčšinou len veľké sklamanie.
Tajomstvá, ktoré môžu zničiť váš vzťah
Aké problémy môžeme riešiť za druhých?
– veľké dlhy, ktoré váš partner neplatí,
– častá nezamestnanosť vášho partnera (možno pracovať ani nemieni),
– nemá kde bývať a o strechu nad hlavou prišiel podvodmi alebo vďaka vlastnému hazardu,
– peniaze si zarába nepoctivým spôsobom (hrozí mu za túto činnosť väzenie),
– má veľké psychické či zdravotné problémy, z ktorých sa často zrúti a situáciu nerieši,
– nie je schopný postarať sa sám o seba, napriek tomu, že je dospelý. Potrebuje osobu, ktorá to urobí za neho, a na ktorú sa nezdravo upne,
– má problémy s alkoholom, drogami, automatmi či inými závislosťami,
– nevie sa spoľahnúť sám na seba a potrebuje stále, aby ste ho viedli.
Najčastejšie hrozby lásky z ľútosti
Ak budete vášho partnera ustavične ťahať z jeho problémov, pravdepodobne si môžete skomplikovať život nasledujúcim spôsobom. Môžete druhého stále živiť, od neho neuvidíte ani cent. Môžete tiež žiť v neustálom strachu, či vám alebo vašim deťom niekto neublíži, nezničí váš majetok alebo vás oň dokonca nepripraví. Môžete sa dostať psychicky alebo fyzicky na dno svojich síl z dôvodu, že za sebou niekoho neustále vlečiete a môže vás tiež stresovať, že on sám so svojim životom nerobí nič. Môžete žiť v ustavičnom strachu aj z dôvodu, že neviete, v akom stave sa druhý vráti domov a či vôbec sa vráti. To vám tiež na pokojnom živote nepridá. Dopady takýchto vzťahov bývajú rôzne a končia i zničeným zdravým.
Najväčšie manželské omyly našich rodičov
Pomáhať je krásne a pomoc druhým dáva zmysel životu. No pomáhať má cenu len tomu, kto o pomoc stojí a so svojimi problémami viditeľne niečo robí. Všetky ostatné prípady vám iba skomplikujú život, takže iným aj tak nepomôžete, a naviac, touto márnou snahou ublížite najmä sebe.