Dá sa vylepšiť hlas tak, aby ste boli hviezdou? Aké ochorenia hlasiviek nám hrozia a ako im predchádzať? Na tieto a iné zaujímavé otázky nájdete odpoveď v nasledujúcich riadkoch.
Zažili ste už situáciu, že ste stratili hlas alebo ste veľmi zachrípli? Tí, ktorým sa to stalo, určite dajú za pravdu, že nie je to nič príjemné. Čo všetko hrozí hlasivkám a aké operácie sa dajú na tomto orgáne podstúpiť, nám prezradila MUDr. Renáta Kučerová, špecialista v odbore otorinolaryngológia a chirurgia hlavy i krku a zároveň hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre.
Aké ochorenia spôsobujú poškodenia hlasiviek? Kedy je potrebná ich operácia?
Poškodenie hlasiviek si veľmi často spôsobia ľudia sami. Napríklad fajčením, nadmerným krikom, rozprávaním. Zapríčiňujú ho aj akútne zápaly či vrodená predispozícia k tvorbe uzlíkov na hlasivkách alebo spomínaným nadmerným zaťažením tohto orgánu, ako to často býva v prípade spevákov. V podstate všetko, čo spôsobí zachrípnutý hlas alebo na základe vyšetrenia zistíme nerovnosť na hlasivke, výrazne zhrubnutie či opuch, je dôvodom na operáciu. Zákrok sa robí v celkovej anestézii pomocou mikroskopu a trvá vo väčšine prípadov do polhodiny. Dva až tri dni po operácii sa pacientovi odporúča úplný hlasový pokoj. V žiadnom prípade nesmiete ani šepkať, lebo počas tejto činnosti sa hlasivky namáhajú ešte viac ako pri rozprávaní. Po troch dňoch sa doporučuje hlasivky zaťažovať postupne a nepreháňať to s rozprávaním aspoň počas prvých týždňov po úkone.
Je po operácii hlas rovnaký ako bol pred zachrípnutím?
To záleží od závažnosti problému. Keď sú to len uzlíky alebo nejaké drobné cysty, tak sa hlas nezmení. Iná situácia nastane, ak sa jedná o silný zápal či opuch hlasiviek. Vtedy nevieme zaručiť, že hlas zostane aj po zákroku rovnaký. V niektorých prípadoch (prílišné stenčenie hlasiviek) sa robí augmentácia hlasiviek (ich výplň). Po tomto zákroku sa určite zmení farba hlasu. Pre ľudí však je dôležité, že môžu znovu rozprávať. Druhá vec je, keď to postihne hlasového profesionála. Vtedy sa snažíme vynaložiť maximálne úsilie, aby najmä v prípade spevákov zostal hlasový rozsah taký ako predtým.
Stretli ste sa už s požiadavkou, že niekto chcel vylepšiť hlas?
Áno. Na našej Klinike jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre sme mali už požiadavku na hrubší hlas. Sú aj také typy pacientov, ktorí chcú z rôznych dôvodov tenší hlas. Tieto zákroky bežne robíme. Niektoré sú menej komplikované, iné naopak. Napríklad zhrubnutie hlasu sa robí vyššie spomínanou augmentáciou, čo si vyžaduje komplikovanejšiu operáciu. Ale či ide o vylepšenie a bude z vás po zákroku spevácka hviezda, to vám nevieme zaručiť.
Podstupujú operácie hlasiviek aj deti?
Tento druh operácií využívajú častejšie dospelí, ale mávame i deti. Aj detským pacientom sa vplyvom zápalu na hlasivkách zvyknú vytvárať spomínané uzlíky. No vyskytujú sa i polypy, či cysty, ktoré treba odstrániť chirurgickým zákrokom. Problém s hlasivkami sa prejavuje najmä zachrípnutím a nález na tomto orgáne niekedy bráni dieťaťu i v dýchaní. Táto operácia sa takisto potom realizuje v celkovej anestézii. Medzi detské poruchy hlasu patrí i hyperkinetická dysfónia, ktorá sa vyskytuje najmä u ukričaných detí. Príčinou je nadmerná hlasová námaha, časté hlasné rozprávanie až krik. V tomto prípade takisto vznikajú na hlasivkách uzlíky, ale trochu odlišného charakteru.
Čo všetko môže byť dôvodom zhoršenej reči u detí okrem porúch hlasiviek?
V prípade detských pacientov vo veku od dvoch do piatich rokov poruchy reči veľmi často spôsobuje zväčšená nosohltanová mandľa. Dieťa nemôže dýchať nosom, preto dýcha ústami, čo má na svedomí nesprávne umiestnenie jazyka v ústach. Práve ten je veľmi dôležitý pri tvorbe jednotlivých slov. Preto sme sa rozhodli túto komplikáciu riešiť komplexne a pomôcť okrem výberu mandle aj s nápravou reči prostredníctvom logopedickej ambulancie.
Máme i logopéda, ktorý sa zameriava špeciálne na poruchy hlasiviek. Prostredníctvom počítačovej techniky robí dôkladnú hlasovú analýzu, ktorú využívajú najmä hlasoví profesionáli, aby odhalili svoj hlasový rozsah a naučili sa správne používať svoj hlas, alebo ľudia, ktorých trápi zachrípnutie a sú po operácií hlasiviek.
Viac na www.centrumkramare.sk.