Botulotoxín, kyselina hyalurónová či 3 D nite: Ktorá metóda vám splní sen o kráse?

Kráska, beauty, pleť,
Thinkstock

Zistili sme za vás výhody i nevýhody jednotlivých metód skrášľovania. Aké zákroky majú rýchly efekt, a na ktoré si treba nechať viac času?

Spokojnosť so svojim výzorom je najmä v dnešnej dobe dôležitá. O to viac chceme vyzerať skvelo počas obdobia blížiacich sa Vianoc, novoročných plesov, či osláv. Aj keď sa vám to zdá ďaleko, niektoré techniky si vyžadujú čas, kým sa dostaví želaný efekt. Neinvazívna estetická chirurgia (ako je botulotoxín, či kyselina hyalurónová) sa aplikuje pomocou ihiel, preto je potrebné myslieť na nasledovné. „Treba brať do úvahy, hlavne keď idete prvýkrát, že sa môže objaviť opuch, modrina a podobne. Nie je to nič tragické a bežne sa to stáva, len je potrebné s tým počítať,“ hovorí hlavná lekárka kliniky Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia, MUDr. Renáta Kučerová. „Väčšina žien, ale aj mužov znášajú estetické úkony bezproblémovo, ale môže sa stať, že sa objavia po vpichu spomínané modrinky alebo opuch a každému to mizne inak,“ informuje MUDr. Kučerová. Odborníčka preto radí, že je potrebné si nechať na skrášľovanie istý čas. „Odporúčam si nechať rezervu týždeň až dva a neplánovať si akcie, na ktorých chcete vyzerať skvelo.“

Botulotoxín má rýchly efekt

Najpoužívanejším je už spomínaný botulotoxín, ktorý sa vo veľkej miere využíva aj pod pazuchami proti poteniu. „Tento zákrok je obľúbený aj u mužov, ktorí chcú vyzerať stále bezchybne v obleku bez neestetických fľakov na košeli,“ hovorí hlavná lekárka kliniky Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia.

S kyselinou hyalurónovou opatrne

Táto látka na seba viaže molekuly vody, preto je ideálna na vyplnenie hlbokých vrások. „Odborník, ktorý aplikuje kyselinu hyalurónovú, musí veľmi dobre poznať anatómiu tváre a mať zmysel pre estetiku. Ak sa to s ňou preženie, tvár pôsobí opuchnuto,“ hovorí MUDr. Kučerová. Účinky zákroku sa prejavia o niečo neskôr, ako je to pri botulotoxíne.

Estetické zákroky, ktoré si vyžadujú čas

Ďalšou skrášľovacou metódou sú 3 D mezonite alebo nazývané aj biodermálne nite. Je to technológia miniinvazívneho liftingu, ktorou sa pleti pomocou špeciálnych biokompatibilných nití dodáva potrebný kolagén. Táto metóda si získava čoraz väčšiu popularitu aj pre svoj dlhotrvajúci efekt (2 až 4 roky). „Ide o lifting tváre či určitých telesných partií, ktorý vlastne ani liftingom nie je, pretože sa pokožka nenaťahuje nasilu, ale snaží sa naštartovať prirodzené omladnutie pleti prostredníctvom kolagénu. Princíp omladenia a skrášlenia teda spočíva v tom, že príroda si pomôže sama,“ hovorí lekárka. Tento zákrok si však vyžaduje dlhší čas. Efekt týchto nití nespočíva v tom, že hneď vám to podvihne pleť a okamžite budete vyzerať mladšia. „Trvá mesiac, dva či štyri, je to individuálne, kým sa začne tvoriť okolo nite, ktorú pichneme, väzivové tkanivo a kolagén,“ hovorí MUDr. Kučerová.  „Čiže účinok tejto metódy začína po skončení predchádzajúcich dvoch spomínaných metód, preto ho treba podstúpiť aspoň o tri mesiace skôr, ak chceme počas plesovej sezóny vyzerať skvelo.

Centrum Kramáre
Centrum Kramáre Dámskajazda.sk/Roman Skyba

Zimné obdobie – ideál na skrášľovacie operácie

Takisto veľmi omladí i úprava horných aj dolných viečok, ktorá dodá tvári želaný mladistvý vzhľad. Ak máte poklesnuté horné viečka, pôsobí vaša tvár unavene a smutne. Pri poklesnutých dolných viečkach vás zase operácia zbaví dlhotrvajúcich kruhov pod očami, ktoré vám zbytočne pridávajú roky. Tento zákrok si však tiež vyžaduje čas. „Pre estetickú chirurgiu je jeseň, zima ideálne ročné obdobie, pretože sa rany dobre hoja, sme menej odhalení a naše telo je menej vystavené pôsobeniu slnečných lúčov,“ informuje MUDr. Kučerová.

MUDr. Renáta Kučerová
arch. arch. MUDr. Renáta Kučerová

Zimné obdobie je vhodné nielen na úkony týkajúce sa estetiky tváre, ale aj veľké chirurgické zákroky, ako je úprava prsníkov, abdominoplastika a podobne. „Ženy, ktoré podstúpia tieto operácie, musia nosiť na tele obväzy, ktoré sú v zime pod vrstvou oblečení nielen zakryté, ale aj v dôsledku chladnejšieho počasia sa pod nimi tak nepotíte, ako by tomu bolo v letnom počasí,“ tvrdí hlavná lekárka kliniky Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia.

Aj muži chcú vyzerať skvelo

Ani silnejšie pohlavie nezaostáva v snahe páčiť sa. Aké operácie sú najobľúbenejšie u mužov? „Veľmi veľa mužov využíva operácie viečok, ktoré už ani neberú ako estetický zákrok. Potom sú vo veľkej miere obľúbené operácie nosa, či operácie odstávajúcich uší. Takisto je populárny spomínaný botulotoxín proti poteniu. Čo je zaujímavé, často prichádzajú v neskoršom veku, aby si upravili napríklad tvar nosa. Mnohí z nich čakajú aj dvadsať rokov, aby si konečne naplnili svoje skryté predstavy,“ hovorí MUDr. Kučerová, ktorá spolu s tímom profesionálov z kliniky Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia napĺňa sny mnohým z nás.

Viac na www.centrumkramare.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom