V tejto časti sa dozviete, ako sa starať o mastnú či zmiešanú pleť. Taktiež ako spomaliť starnutie pokožky.
Naša koža podlieha rozličným zmenám spôsobeným vekom, meniacimi sa životnými podmienkami, ale i zmenou ročných období. Zatiaľ čo v lete sa naša pleť môže prejaviť ako príliš mastná, v zime následkom dlhého pobytu v prekúrenej suchej miestnosti môže byť suchá a drsná. Koža reaguje aj na nesprávnu výživu, nedostatok spánku, ale aj na niektoré choroby. Na to všetko netreba zabúdať, ak si chceme zachovať svieži mladistvý vzhľad čo najdlhšie.
V predchádzajúcej časti sme sa venovali starostlivosti o suchú a normálnu pleť. V tejto časti sa zameriame na mastnú a zmiešanú pokožku tváre.
Mastná pleť
Mastná pleť je hrubá, lesklá, zle prekrvená a má rozšírené póry, z ktorých v dôsledku zvýšenej činnosti mazových a potných žliaz možno vytláčať olejovitú látku. Takáto pleť býva pokrytá lesklými šupinami, uhrovitá a celkovo pôsobí dojmom nepestovanosti. Jej ošetrovanie je dosť náročné a vyžaduje trpezlivosť.
Ako sa starať o mastnú pleť?
Ráno si rukami umyte tvár teplou vodou a toaletným mydlom. Frotírové vrecúško nepoužívajte, aby ste si po tvári nerozširovali prípadnú infekciu. Po očistení si tvár a krk pretrite pleťovou vodou, ktorá môže obsahovať 15-20 % liehu. Nakoniec si do kože vklepte polomastný alebo špeciálny antiseptický krém pre mastnú pokožku. Ak si chcete robiť mejkap, použite špeciálny tónovací krém pre mastnú pokožku.
Večerná starostlivosť
Tvár si dôkladne umyte mydlom, opláchnite studenou vodou, dočistite pleťovou vodou, ktorá pôsobí sťahujúco. Napokon si naneste polomastný výživný pleťový krém alebo pleťové mlieko, prípadne len detský olej. Zapálené miesta na pokožke si natrite antiseptickým krémom. Výživný krém nanášajte vo veľmi tenkej vrstve, lebo koža sama cez noc produkuje maz, ktorý by v spojení s krémom mohol zapchať póry.
V stravovaní sa treba vystríhať matných a dráždivých jedál i sladkostí. Obzvlášť škodlivý býva alkohol.
Zmiešaná pleť
Je to pleť, ktorá prejavuje na niektorých častiach tváre znaky mastnej pleti, obyčajne na čele, nose a brade, na iných častiach, spravidla okolo očí a na lícach, znaky suchej pleti.
Ako sa starať o zmiešanú pleť?
Ráno si tvár umyte vlažnou vodou. Môžete použiť aj jemné detské mydlo. Mastné miesta si pretrite sťahujúcou pleťovou vodou a nakoniec si celú tvár nakrémujte polomastným krémom na zmiešanú pleť alebo hydratačným krémom. Použite tekutý hydratačný mejkap.
Večerná starostlivosť
Tvár a krk si očistite pleťovým mliekom a dočistite pleťovou vodou. Výborným prostriedkom na ošetrovanie zmiešanej pleti je vychladnutý zápar z rumančeka, ktorým si umývame tvár i krk. Je to šetrný spôsob ošetrovania, pri ktorom rumanček zároveň urýchľuje hojenie malých zápalov. Nakoniec si na pleť naneste výživný krém na zmiešanú pleť alebo hydratačný krém. Na mastné miesta môžete použiť antiseptický krém. Odporúča sa raz za týždeň napariť tvár (vzhľadom na suché miesta) nie príliš teplým záparom z rastlín a naniesť výživnú masku.
Starnúca pleť
Starnutie pokožky je jedným z mnohých prejavov celkového starnutia organizmu. V mladom tele voda udržiava kolagénové vlákna pružné, a preto je aj koža značne elastická. Starnúca koža je však čoraz menej schopná túto vodu zadržiavať. Preto kolagénové vlákna vo väzive postupne tvrdnú, koža stráca pružnosť a ochabuje. Sústavným ošetrovaním možno však tento proces starnutia kože oddialiť.
Keďže starnúca pleť býva suchá, platia pre ňu podobné zásady ako pre suchú pokožku.
K mladistvému vzhľadu nám môžu tiež dopomôcť pravidelné masky a zábaly. Recepty, ako si ich pripraviť, nájdete aj tu:
Skúste si vymedziť aspoň jeden deň v týždni a nájsť si čas i pre seba. V tejto sekcii sa vám budeme snažiť sprostredkovať recepty na prípravu účinných masiek a zábalov, ktoré môžete využiť nielen na tvár, ale i na ruky či iné časti vašej pokožky.