7 tipov, ako zvýšiť denný príjem tekutín

Pitný režim, dehydratácia, piť, voda, pohár z vodou, žena, minerálka
Thinkstock

Každý z nás vie, že pitný režim je veľmi dôležitý. Ak máte problém s jeho dodržiavaním, vyskúšajte tieto tipy, ktoré vám pomôžu zvýšiť váš denný príjem tekutín.

Väčšina nášho tela je voda – asi okolo 60-70% vašej telesnej váhy tvorí voda. Tekutiny v tele majú dôležitú úlohu. Musíte piť dostatok vody, aby vaše telo dokázalo správne tráviť potravu a dodať potrebné množstvo živín bunkám – a tiež pomôcť vášmu telu, aby sa zbavilo škodlivých látok. Ak nepijete dostatočne, vaše telo môže mať problém kontrolovať správnu telesnú teplotu, kĺby nebudú mať dostatok maziva a svaly sa tiež rýchlejšie unavia. Skrátka každá bunka a každý orgán vo vašom tele potrebuje vodu, aby mohol správne fungovať.

Ak je pre vás príliš ťažké piť dostatok vody každý deň, tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu:

Kontrolujte množstvo. Veľmi vám pomôže, ak budete sledovať množstvo vody, ktoré plánujete vypiť a to po celý deň. Nalejte množstvo vody, ktoré chcete vypiť do džbána a majte ho na očiach. Či už doma alebo v práci. Bude vám pripomínať, že sa máte napiť a vy tak ľahšie dosiahnete svoj denný pitný cieľ.

Chladená voda. Studená voda pôsobí viac osviežujúco ako voda izbovej teploty. Vychlaďte fľašu vody v chladničke a noste ju počas dňa so sebou. Chladená zostane niekoľko hodín, čiže vypijete viac.

Čítajte aj: Zázračná tekutina, ktorá lieči bolesť

Napite sa ihneď po prebudení. Väčšina z nás máva ráno sucho v ústach, čo je spôsobené tým, že telo je po noci dehydratované a pýta si vodu. Preto majte pohár s vodou pri posteli a keď ráno otvoríte oči, napite sa – ešte pred tým, ako sa vôbec vaše nohy dotknú podlahy.

Používajte slamku. Skúste piť so slamkou. Veľa ľudí hovorí, že vypijú viac, ak používajú slamku. Prečo to funguje? Možno preto, že piť so slamkou je väčšia zábava alebo, že tak vypijete väčšie množstvo vody na jeden hlt.

Čítajte aj: 4 nebezpečné prejavy dehydratácie

Ochuťte vodu. Urobte si vlastnú wellness vodu. Pridajte do vody kúsok čerstvého citrónu alebo limetky, uhorku, trošku bobúľ, čerstvú mätu alebo kúsok zázvoru. Voda dostane špeciálnu chuť a osvieži.

Pite pri jedle. Použite pohár vody ako predjedlo, ktoré vypijete pred tým, než začnete jesť. Nielenže tak vypijete viac vody počas dňa, ale aj zjete o trošku menej.

Robte si záznamy. Rovnako ako keď si počítate kalórie a zapisujete si koľko kalórií ste zjedli, sledujte aj to, koľko vody vypijete. V tomto pomáha práve zmienený džbán vody – vidíte koľko vody ste vypili a koľko vám ešte zostáva. Takýmto spôsobom si ľahšie ustrážite príjem tekutín. Môžete tiež použiť špeciálnu aplikáciu na telefóne, ktorá vás upozorní, že sa máte napiť, a v ktorej nájdete tiež informácie o vašom pokroku. Takáto aplikácia vám dokonca zagratuluje, keď dosiahnete svoj denný ciel.
Pitný režim – Kalkulačka Koľko vody za deň treba vypiť? od Zdravoteka.sk – zobraziť vysvetlivky a podrobnosti

Zdroj: Herbalife

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom