4 nebezpečné prejavy dehydratácie

prejavy dehydratácie
Zdroj foto: Thinkstock

Voda je pre naše zdravie nenahraditeľnou tekutinou. Jej nedostatok spúšťa súbor nepríjemných príznakov, ktoré sú volaním organizmu po vode. Ak ich ignorujeme, dochádza k dehydratácii. Dávajte pozor na 4 nebezpečné prejavy dehydratácie. 

Každý z nás vie, že dodržiavať pitný režim, najmä počas horúčav, je priam životne dôležité. Pri nedostatku tekutín telo volá o pomoc. Pri dlhodobej absencii vody dochádza k vážnej dehydratácii. Samotný pocit smädu je neskorým prejavom. Ako sa vlastne náš organizmus bráni pred dehydratáciou?

Nevysvetliteľná únava

Poznáte to – v každodennom zhone zabúdate na prísun tekutín až vás na sklonku dňa, alebo aj skôr, premôže nevysvetliteľná únava. Mnohokrát to pripisujete náročnému dňu. No práve toto je jeden z najčastejších príznakov začínajúcej dehydratácie vášho organizmu.

Zlá nálada, mrzutosť, výpadky pamäte a pozornosti

Patria tiež medzi hlavné príznaky dehydratácie, ktoré by ste nemali prehliadať. Stáva sa vám, že sa nemôžete na nič sústrediť a premôže vás mrzutosť? Ovláda vás zlá nálada a nič vás nebaví? Trápia vás výpadky krátkodobej pamäte? Toto všetko je obranou vášho tela pred dehydratáciou.

Fyzické príznaky dehydratácie

Ak vám chýba voda, začnete cítiť sucho v ústach, máte hustý tmavožltý moč. Zníži sa jeho tvorba ako aj tvorba slín, zvýši sa frekvencia tepu počas státia v porovnaní s polohou ležmo. Narastá hypovolémia (abnormálne nízky objem krvi v krvnom obehu). Vaša pokožka je suchá a ochabnutá.

Neznesiteľná bolesť

Azda najnepríjemnejším prejavom nedostatku tekutín v organizme bývajú rôzne druhy bolesti. Bodavá bolesť hlavy, krku. Možno sa budete čudovať, ale aj bolesťou brucha si vaše telo pýta prísun vody.

Kedy je teda váš organizmus dostatočne hydratovaný a nemusíte sa báť uvedených nepríjemných príznakov? Najlepšími indikátormi normálnej hydratácie je svetložltý moč a neprítomnosť smädu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom