Meditácia môže byť každodennou cestou, nielen duchovným cieľom. Nepotrebujeme sedieť ako jogín o miske ryže a i tak môžeme dosiahnuť vnútornú rovnováhu, pocit úľavy a zvládnutie stresu!
Existuje mnoho spôsobov, ktoré každý deň bežne používame k zvládnutiu stresu, psychického a citového vypätia. Niekto si ide zabehať, iný trávi čas s priateľmi zábavou, a niekto nestíha vôbec nič a večer odpadne vyčerpaním do nasledujúceho denného kolotoča. Meditácia je mnohokrát prisudzovaná iba k ľuďom cvičiacim jogu, ezoterickým nadšencom, duchovným majstrom alebo ľuďom vyznávajúcim určitý smer viery. Meditujúceho človeka si ešte stále mnohí predstavujú v lepšom prípade ako holohlavého mnícha. Meditujúci manažér alebo matka s kočíkom nie je však v dnešných dňoch už žiadne sci – fi.
Meditácia môže mať niekoľko stupňov a spôsobov prevedenia. Môžeme meditovať s anjelmi, meditovať na duchovné vlastnosti alebo s duchovným učiteľom, opakovať, či spievať mantry, počúvať meditačnú hudbu, prejsť riadenou meditáciou, použiť vizualizačné techniky, spojiť meditáciu s cvičením, meditovať v pohybe. Aj pre človeka, ktorý sa stretáva s meditáciou prvýkrát, je stále úžasným nástrojom na spoznanie seba samého, svojej duše. Môže to byť jednoduchý spôsob ako sa vyznať sám v sebe, nájsť svoje miesto, ujasniť si priority a ciele, nájsť svoj životný smer a svoje poslanie, vyrovnať sa so svojimi myšlienkami a pocitmi, zvládnuť stres a denný nápor povinností.
Čítajte aj: Poznáte silu prírodných kryštálov?
Meditácia je o skoncentrovaní mysle, o upokojení pocitov, o stíšení seba samého do vlastného sveta. Sústredenie mysle znamená vnútornú bdelosť a ostražitosť, následné jasné uvažovanie a schopnosť robiť rýchle a objektívne rozhodnutia a úsudky. Sústredená myseľ je odolná voči pocitom bezmocnosti, strachu, obviňovania, úzkosti a depresie.
Je vhodné zvoliť akýkoľvek druh meditácie raz denne v ten istý čas, ideálne ráno pre pozitívne naštartovanie celého dňa, alebo večer pre upokojenie. Meditácia nemusí trvať viac ako pár minút. Pokiaľ sa meditácia stane dennou rutinou, začne prinášať čoskoro svoje ovocie. Nech si už zvolíme akúkoľvek meditačnú techniku, základom je utíšiť myseľ a zhlboka dýchať. Dôležitý je úmysel a pravidelnosť. Ak poľavíte, nič sa nedeje, jednoducho začnite odznova.
Čítajte aj: Upracte si na jar nielen v byte, ale i v duši
Prvý krok k meditáciiKeď zhlboka a v pokoji dýchame, dovoľujeme si cítiť, prežívať krásu života, získavame stabilitu a energiu, zbavujeme sa mentálnych a emocionálnych toxínov. Učíme sa žiť život v prítomnosti, vystúpiť z minulosti, zlepšujeme svoje vnímanie a sme na ceste ku skoncentrovaniu a vyjasneniu myslenia.
Každý deň v ten istý čas si vyhraďte päť minút, posaďte sa v dobre vyvetranej miestnosti, a len ticho, pokojne a uvoľnene zhlboka dýchajte. Nechajte svoju myseľ nech prúdi, kde sa jej páči a pokúste sa myšlienky a pocity neanalyzovať, nesúdiť, nepotláčať a nerozvíjať. Snažte sa nevynechať ani jeden deň.
Ako zastaviť a skoncentrovať myseľ
Myseľ sa občas správa ako malé dieťa. Potrebuje hračku, zamerať pozornosť inam, na niečo čo ju zaujme, aby sa mohla začať zbavovať negatívnych a sebapoškodzujúcich myšlienok. Pokúste sa k hlbokému dýchaniu pridať ďalšie dve až päť minút a opakovať si v mysli pozitívne slovo ako Láska, Boh alebo Mier, podľa toho čo je vám blízke. Vaša myseľ časom začne sama od seba už pri základnom dýchacom cvičení opakovať zvolené slovo.
Ako vstrebať výsledky meditácie
Je možné, že už základné dýchacie cvičenie vám prinesie rôzne pocity. Častokrát sa môžeme cítiť zle, môže nám byť nevoľno, cítime bolesť hlavy alebo sme ospalí. Niekedy môže prísť plač, pocity chladu alebo tepla, brnenie v nohách a končekoch prstov. Môže nastať zvláštny pocit mimo tela, akoby sme to neboli my, alebo sa začnú prebúdzať staré spomienky. Rovnako sa môžeme cítiť pokojne, radostne, plný sily a energie. Oba druhy pocitov sú v poriadku, každý má svoje vlastné prežívanie meditácie. V prvom prípade sa jednoducho naše ego a naše negatívne myšlienky hlásia o svoj podiel, a nechcú sa ho len tak vzdať. Pokojne pokračujte na ďalší deň rovnako, prípadne skráťte zatiaľ, kým si zvyknete na pokojnú koncentráciu čas meditácie.
Po meditácii je vhodné vypiť pohár čistej vody, vyvetrať, pomaly sa prechádzať a ponaťahovať sa, aby telo aj duša mali čas a možnosť vyrovnať sa s prežitými emóciami.
Pokiaľ sa vám nedarí na začiatku meditovať stanovený čas, nezúfajte a radujte sa z toho, že ste sa vôbec rozhodli a odhodlali k pozitívnej zmene. Zajtra začnite tam, kde ste skončili, a pridávajte o minútu viac. Meditácia nie je súťaž o tom, kto je lepší. Je to beh na dlhé trate, ktorý pôsobí od prvého momentu blahodarne na naše telo, i myseľ.
Alexandra Bikárová (31 r), spolumajiteľka Sanny Beauty Estetic Centrum a zakladateľka Školy ezoteriky a osobného rozvoja Anjeli a VY, žije v Bratislave viac ako desať rokov a pochádza z východného Slovenska. Krok smerom k anjelskej terapii, k jej štúdiu, kurzom a praxi, približne pred 12 rokmi sprevádzal sled tragických osobných životných udalostí. Rozhodnutie nájsť znova vnútorný pokoj prostredníctvom meditácie a komunikácie s anjelmi však otvorilo dlho potláčaný prirodzený dar jasnovidectva a nasledovalo niekoľkoročné venovanie sa práci s anjelskými kartami, tarotom, cigánskymi kartami a kyvadlom, práca s odblokovaním minulých životov a liečenie duše prostredníctvom kryštálov, anjelov a mandal. Prácu na osobnom rozvoji doplnilo niekoľko medzinárodných certifikátov anjelskej terapie od Doreen Virtue, Phd., Charlesa Virtue a Tiny Marie Daily, či Inny Segal. Svoj dar, skúsenosti a vedomosti zúžitkovala pri publikovaní článkov na tému ezoteriky a pozitívneho myslenia, pre vytváranie blokov v rádiu a televízii na témy osudu, veštenia anjelov a vnútorných príčin chorôb. Má za sebou organizovanie niekoľkých ročníkov Ezoterického festivalu Anjeli a VY a programu Anjeli, Víly a mandaly pre deti v materských škôlkach. V súčastnosti sa popri vedení Sanny Centru krásy, venuje individuálnym anjelskym sedeniam a skupinovým kurzom anjelskej terapie v Škole ezoteriky a osobného rozvoja Anjeli a VY.