Život sa po štyridsiatke ani zďaleka nekončí. Presvedčí vás o tom nová komédia

Foto z filmu 2_foto_zuzanapanska.jpg
Foto: Zuzana Panská

Filmová novinka s názvom Život pre samoukov opisuje svet dnešných štyridsiatničiek s nadhľadom a poriadnou dávkou sarkazmu. Hlavnej hrdinke Kláre, ktorú si zahrala Jana Plodková, sa po štyridsiatke prevráti život naruby. Manžel sa s ňou rozíde v deň 15. výročia svadby, a tak sa Klára opäť vrhá do kolobehu zoznamiek, randenia, ľúbostných dobrodružstiev a väčších či menších trapasov.

Je nejaký rozdiel medzi randením v osemnástich a v štyridsiatich? Vlastne ani nie. V štyridsiatke ste pri zoznamovaní stále rovnako neistí a zmätení, akurát už to nevyzerá tak roztomilo,“ píše sa v anotácii ku knihe Barbory Štastnej s názvom Láska pre samoukov, ktorá sa stala predlohou komédie Život pre samoukov. „Kniha Báry Šťastnej sa mi páčila najmä vďaka irónii a celkovému nadhľadu nad životnými situáciami, ktoré v určitom veku zažíva väčšina žien,“ hovorí režisérka Jitka Rudolfová. „Mala by to byť viac komédia než romantika. Akákoľvek romantika je totiž vo filme vždy nejako prevalcovaná nečakanými okolnosťami, iróniou a sarkazmom hlavnej hrdinky,“ dodáva.

Foto z filmu 3_foto_zuzanapanska.jpg
Foto: Zuzana Panská

Štyridsiatnička Klára (Jana Plodková) si myslí, že má fungujúce manželstvo, ale len dovtedy, kým sa s ňou jej manžel (Jaroslav Plesl) nečakane nerozíde počas slávnostnej večere v deň 15. výročia svadby. Kríza stredného veku sa uňho prejavuje tým, že sa začne obzerať po iných ženách a kúpi si silnú, nablýskanú motorku. Klára si na oplátku kúpi nový bicykel a presťahuje sa k svojej mame (Zuzana Kronerová). Tá je excentrická, bezprostredná, dalo by sa povedať, že až bláznivá, ale neodpustí si typické rodičovské reči. Navyše, Klára akosi prestáva rozumieť svojej pubertálnej dcére, ktorá začne rozprávať takmer výlučne po anglicky. A aby toho nebolo málo, Kláru si vezme pod svoje krídla úspešná influencerka a „trénerka šťastia“ (Barbora Seidlová), ktorá ju sprevádza na ceste lásky k sebe samej. Súčasťou tejto cesty je aj randenie s novými mužmi. Na Kláru tak čaká množstvo vtipných, zvláštnych, trápnych aj katastrofálnych zážitkov. Ešte donedávna mala svoj život celkom dobre naplánovaný, ale teraz sa z nej stáva úplný samouk…

Práve scény so vzťahovou koučkou Muriel patria k najvtipnejším vo filme a užili si ich aj herečky pri natáčaní. „Bára Seidlová bola taká presná, že som často neudržala smiech a zároveň ma aj mrazilo, pretože ženy ako ona skutočne existujú a zároveň existujú i ženy, ktoré si od nich nechávajú vymývať mozog. V jednej scéne si priniesla ako rekvizitu santalové drevo alebo niečo podobné a začala mi s ním mávať pred tvárou. Keď sme to robili asi po desiaty raz, myslela som si, že odpadnem,“ smeje sa Jana Plodková.

Foto z filmu jana plodkova2_foto_zuzanapanska.jpg
Foto: Zuzana Panská

Sympatická česká herečka v dobrom spomína aj na spoločné scény so Zuzanou Kronerovou, ktorá vo filme stvárňuje jej extravagantnú mamu. Herečky sa pred kamerou stretli prvýkrát, podľa slov Jany Plodkovej si však veľmi dobre navzájom „sadli“. „Zuzana je skvelá. Neuveriteľná. Je skrátka živel. Tak príjemne sa s ňou pracuje, rozpráva. Je veľmi vtipná a pripravená na všetko,“ pochvaľuje si Plodková spoluprácu so slovenskou hereckou legendou.

Foto z filmu 4_foto_zuzanapanska.jpg
Foto: Zuzana Panská

Komédia Život pre samoukov príde do slovenských kín už 6. júla 2023. A prečo by ste si ju na veľkom plátne nemali nechať ujsť? „Život po štyridsiatke sa nekončí, nehovoriac o živote po rozvode. Otvára sa tým len nová životná etapa, ktorú práve Život pre samoukov (verím, že) zábavnou formou zachytáva,“ odkazuje Jana Plodková. Ak sa vám páčia filmy v štýle Denníka Bridget Jonesovej, Život pre samoukov bude pre vás to pravé orechové.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom