Podnikateľskej a akademickej misie v Južnej Kórei, pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí SR, sa zúčastnil aj pán prof. Michal Cehlár z Technickej univerzity v Košiciach.
S prof. Cehlárom sa o podnikateľskej misii porozprávala Mimi Šramová – rozhovor nájdete na konci článku.
Dr.h.c. prof. Ing. Michal Cehlár, Ph.D., Ing-Paed IGIP. je
– dekan, Fakulta BERG, Technická univerzita v Košiciach
– predseda predstavenstva Slovenskej banskej komory
– prezident Združenia odpadového priemyslu SR
– predseda Dozornej rady
Asociácie priemyselných zväzov a dopravy
– predseda Dozornej rady
Asociácie leteckého priemyslu Slovenskej republiky
– člen Dozornej rady Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie
– znalec v znaleckom odbore: Ťažba, odvetvie: ťažba nerastov (minerály)
Prof. Michal Cehlár je dekan na Technickej univerzite v Košiciach na fakulte, ktorá má skratku BERG. Fakulta BERG je veľmi stará fakulta. Je to vlastne najstaršia technická vysoká škola na svete, ktorá bola založená v roku 1762 v Banskej Štiavnici a už vtedy jej zameranie bolo veľmi široké. Tie 4 písmenká znamenajú: Fakulta baníctva ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach, čiže je veľmi široko zameraná. Aj vďaka tomu sa radi zúčastnili aj tejto misie v Soule, kde môžu to široké spektrum aplikovať – hlavne výsledky výskumu s priemyselnými partnermi, ktorí sú v zahraničí.
Technická univerzita v Košiciach je výskumná univerzita a hlavným cieľom je mať výsledky v tej oblasti, ktorá je veľmi bonitná a to sú vedecké publikácie, čiže ich výsledky sú veľmi dobre prezentované práve na týchto vysokých vedeckých fórach.
Pán prof. Cehlár uviedol, že rokovania boli obohacujúce. Prebiehali veľmi príjemne. Ľudia sú veľmi otvorení, sú veľmi úspešní a veľmi rýchlo si porozumeli v ‚spoločných‘ oblastiach – oni sú v určitých smeroch ďalej ako sme my a my sme v určitých smeroch ďalej ako sú oni. Vzájomné prepojenie by mohlo byť naozaj veľmi užitočné a nielen pre Južnú Kóreu, ale aj pre Slovenskú republiku.
Prof. Cehlár sa vyjadril, že kórejska strana jasne odprezentovala silný smer k rozvoju vodíkových technológií, kde slovenská strana môže participovať technológiou projektovania, výroby a prevádzkovania VODÍKOVEJ BATÉRIE (pohony lodí, lokomotív, vodíkových čerpacích staníc a zároveň využívania vodíka technológiou eFUSION, pre využívania podzemia na geotermálnu energiu a výrobu zeleného vodíka z mimoriadne veľkých hĺbok (hot dry rock HDR), budovania definitívnych úložisk jadrového odpadu, toxického odpadu, budovania infraštruktúry (tunely, podzemné kolektory, sklady, podzemné plantáže…).
Z tohto pohľadu považuje misiu za mimoriadne úspešnú, pretože kórejská strana má z hľadiska štruktúry hospodárstva a najmä automotive a energy najväčšie predpoklady na svetové líderstvo a s ohľadom na už existujúce investície smerom k SR je dôvera nastolená a dá sa pokračovať na už dosiahnutej úrovni vzťahov.
Rozhovor s prof. Cehlárom si môžete vypočuť na YT Rozhovory s Mimi Šramovou: