Depresia, ustráchanosť, alergia, a bolesti hlavy nemusia mať výlučne psychickú príčinu.
Trápi vás často depresia, nechuť k životu a pocit napätia? Za týmito negatívnymi pocitmi sa nemusia vždy skrývať len naše psychické problémy. Dôvodom môžu byť i nasledovné príčiny a stavy nášho organizmu:
Predmenštruačný syndróm
Niekedy sa prejavuje depresívnou miniepizódou v strede menštruačného cyklu. Hormonálne výkyvy spôsobujú nepríjemné pocity a zmeny nálad u citlivých žien.
Baby – blues
Tri dni po pôrode žena upadá do akejsi melanchólie, apatie, často plače a cíti únavu. Ľahká depresia pominie, keď mamičku povzbudí jej okolie.
Menopauza
Obdobie menopauzy spojené s porušením hormonálnej rovnováhy a úbytkom estrogénov vyvoláva zmeny nálady, zapríčiňuje nespavosť a podráždenosť. Pomáha substitučná hormonálna liečba.
Stravovacie zlozvyky
Jednostranná alebo slabá výživa sa prejavuje nedostatkom aminokyseliny zvanej tyrozín. To zapríčiňuje nedostatok hormónu noradrenalínu v mozgu a dôsledkom sú opäť depresie a poruchy správania. Tyrozín zlepšuje náladu, zvyšuje aktivitu, potláča chuť do jedla a obmedzuje tvorbu telesného tuku. Nachádza sa v rastlinných bielkovinách (obilniny, strukoviny), mäse a mlieku. Škodlivé sú drastické odtučňovacie kúry – netvorí sa pri nich dosť hormónov, preto sa nezabezpečujú dostatočne funkcie mozgu.