Domáci lekár: Ako liečiť zapálené mandle?

Domáci lekár: Ako liečiť zapálené mandle?
Domáci lekár: Ako liečiť zapálené mandle? Thinkstock

Nastalo obdobie, počas ktorého dostáva naša imunita poriadne zabrať. Prinášame vám niekoľko tipov domácej liečby, ktoré vám môžu pomôcť vyhnať baktérie z krku a vášho organizmu.

Cibuľa a cesnak – účinné v boji proti zápalom

Určite ste už počuli o týchto všeliekoch a ich priaznivých účinkoch na naše zdravie.

Cibuľa je bohatá na vitamíny skupiny B, C, E a prírodné farbivá karotény. Z minerálnych látok v nej má najväčšie zastúpenie železo, zinok, fosfor, horčík, draslík, vápnik, sodík, meď a jód. No jej hlavnou liečivou zložkou, ktorá účinne bojuje proti chrípke a angíne, je alicín – látka so silnými antibiotickými účinkami.

Cibuľový čaj je najlepšia domáca liečba na zapálené mandle. Pripravíte si ho z 2 nadrobno nakrájaných cibúľ, ktoré uvaríte v 300 ml vody, kým nezmäknú. Odvar sceďte a pite 2 až 3-krát denne.

Cesnak, antibiotikum starých mám, úspešne zaháňa baktérie spôsobujúce zápaly hrdla. Jeho bohatá výživová hodnota spočíva v obsahu minerálnych látok (jód, síra, kremičité zlúčeniny, éterické oleje), vitamínov (A, B1, B2, C, PP, biotín), bielkovín a antibakteriálnej látky nazývanej tiosulfinát.

Domáci liek z cesnaku si pripravíte prevarením 200 ml mlieka, do ktorého si roztlačíte 4 strúčiky, pridáte malú lyžičku domácej masti a osladíte medom.

Kloktanie slanou vodou a bylinkovými čajmi

Boľavému hrdlu pomôžete kloktaním a výplachmi. Použite na to soľný roztok pripravený z 200 ml teplej vody, v ktorej si rozpustite 1 čajovú lyžičku. Kloktajte viackrát denne.

Ďalším pomocníkom v boji proti baktériám je šalvia lekárska. Hrsť usušených lístkov šalvie zaparte v 500 ml vriacej vody. Pripravený odvar použite na kloktanie a výplach hrdla. Procedúru opakujte v pravidelnom intervale každú hodinu.

Čaj pripravený z paliny pravej, tymianu alebo skorocelu je tiež výborným pomocníkom pri chorobe. Kloktanie odvarom z paliny pravej zmierňuje škriabanie v krku. Treba si však dávať pozor, lebo táto rastlina patrí medzi časté a silné alergény.

Dobrým liekom sú aj listy slivky uvarené vo víne (7 listov na 500 ml vína nechajte variť 2 minúty). Aby odvar splnil svoju liečivú funkciu, kloktajte ho každý deň aspoň 1 minútu.

Obklady na hrdlo

Pre liečbu chorých mandlí môžete použiť obklad na hrdlo z ovsa alebo ovsených vločiek, ktoré stačí nahriať a trochu navlhčiť. Zabaľte ich do vreckovky a priložte na bolestivé miesta.

Liečba hnisavej angíny nemôže byť podceňovaná najmä vtedy, keď sa jej prejavy nezlepšujú. V takom prípade treba navštíviť lekára, aby nevyliečená choroba neohrozila ďalšie orgány, najmä srdce. Na druhej strane, neopodstatnené a časté užívanie antibiotík vedie k posilneniu odolnosti choroboplodných baktérií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom