Zápach intímnych miest: Čo sa všetko môže za tým skrývať?

Intímne problémy, zdravie, vagína

Ženské pohlavné orgány majú svoju charakteristickú vôňu. Mnohokrát si ju možno neuvedomujeme, ale náš partner však áno.

Táto vôňa sa mení a záleží od viacerých faktorov, predovšetkým od stavu našej mikroflóry. „Zdravá vagína má prirodzene kyslé pH, rovnako ako celý rad zdravých baktérií, ktoré pomáhajú predchádzať infekcii a udržať naše intímne miesta zdravé,“ hovorí gynekologička MUDr. Mary Rosserová.

Prečítajte si aj: Toto pred gynekológom nesmiete zatajiť!

Čo všetko vplýva na vôňu vagíny?

Verili by ste, že na vôňu intímnych miest má vplyv aj váš partner, teda presnejšie stav jeho mikroflóry? Okrem neho záleží tiež na vašej osobnej hygiene, sexuálnych návykoch, užívaní antibiotík a druhu antikoncepcie. Takisto sa zápach mení i v závislosti od fázy vášho cyklu. Pozor však, ak chcete zaručene ovplyvniť vôňu vašich intímnych miest, posvieťte si na svoj jedálniček.

Najväčší „páchatelia“ pachu

Potraviny, ktoré jete, dokážu teda meniť stav vašej pH, a tým tiež vôňu vagíny (a dokonca aj jej chuť). No o ktoré potraviny vlastne ide? Najviac pôsobí na zmenu prirodzenej bakteriálnej rovnováhy napríklad korenie, cibuľa, cesnak, červené mäso, mliečne výrobky, špargľa, brokolica a alkohol. Najmenej ovocie a ovocné šťavy.

Zdravý zeleninovo ovocný „parfum“

Takže, ak chcete chutiť a voňať „tam dole“ čo najlepšie, doprajte si čerstvé ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a veľké množstvo vody. A ak máte rady grécky jogurt, tým lepšie. „Jogurt so živými a aktívnymi kultúrami predstavuje probiotiká, ktoré pomáhajú udržať bakteriálnu rovnováhu a zdravé kyslé pH v pošve,“ hovorí MUDr. Rosserová. A takisto pozor na cukor: „Ženy s nekontrolovaným vysokým krvným cukrom v dôsledku cukrovky sú vystavené zvýšenému riziku kvasinkových infekcií,“ dodáva gynekologička.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom