Ako riešiť najčastejšie intímne problémy žien?

Kvasinková infekcia

Od kvasinkových infekcií až po bolestivý sex. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ako riešiť niektoré bežné, no i menej bežné komplikácie.

Máte často kvasinkové infekcie

Príčina: Začali ste pravidelne nosiť tangá? Práve tento druh spodnej bielizne je častou príčinou vašich komplikácií. Tento tenký prúžok tkaniny môže totiž slúžiť ako superdiaľnica pre mikróby, ktoré sa vďaka tangám ľahko prenášajú z konečníka do pošvy. Aby toho nebolo málo, nohavičky tohto typu sa trú o vašu citlivú pokožku v okolí klitorisu, čo taktiež vytvára prístup pre mikróby.

Riešenie: Nemusíte hádzať svoje tangá do koša, aby ste sa vyhli častým kvasinkovým infekciám. Stačí, ak uprednostníte tie, ktoré sú z bavlneného priedušného materiálu a budete ich striedať s iným typom nohavičiek. Ďalšie riešenie (ktoré sa vám možno nebude páčiť) je neholiť si intímne miesta. Ochlpenie totiž slúži ako ochranná bariéra medzi vašou pokožkou a nohavičkami. Taktiež pomáha, ak nenosíte tango nohavičky počas cvičenia či akéhokoľvek pohybu. Fyzická aktivita spôsobuje nadmerné potenie a vlhké prostredie je tým ideálnym pre množenie kvasinkových baktérií.

Začali ste užívať antikoncepciu a nedostali ste menštruáciu (a nie ste tehotná)

Príčina: Hormóny, ktoré sa používajú v antikoncepčných tabletkách, môžu narušiť vaše prirodzené hormóny, ktoré vaše telo produkuje za účelom vyvolania ovulácie a menštruácie. „Absencia menštruácie, najmä ak váš menštruačný cyklus pred začatím užívania antikoncepcie bol nepravidelný, nie je ničím nezvyčajným,“ vysvetľuje MUDr. Christos Coutifaris, vedúci lekár reprodukčnej endokrinológie a neplodnosti na univerzite v Pennsylvanii.

Riešenie: Ak ste nedostali menštruáciu 3 mesiace odo dňa, kedy ste prestali s užívaním antikoncepcie, navštívte určite gynekológa. Absencia menštruácie môže byť príznakom iných zdravotným problémov.

Máte bolestivý sex v dôsledku pocitu sucha

Príčina: Vaginálna suchosť môže mať viacero príčin, ako napríklad dehydratácia, užívanie niektorých liekov, mení sa vaša hladina hormónov počas menopauzy. Pocit sucha v pošve mávajú na svedomí aj problémy psychického pôvodu. Nedokážete sa uvoľniť, pociťujete strach, ktorý zapríčinili predchádzajúce negatívne skúsenosti alebo ste málo vzrušená.

Riešenie: To pravdepodobne poznáte. Je ním lubrikačný gél. Poradíme vám aspoň pri jeho výbere: Voľte prípravky na vodnej báze. Sú bezpečnejšie, ak používate kondómy. Lubrikanty na báze oleja môžu totiž poškodiť integritu kondómov. A vyhnite sa tiež farebným, voňavým či ochuteným typom. Niekedy spôsobujú alergickú reakciu alebo vyvolávajú kvasinkovú infekciu a váš problém s pocitom sucha sa potom ešte zhorší.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom