Vášeň a láska si navzájom vo vzťahu odporujú. Viete, prečo je to tak?

Vášeň a láska si navzájom vo vzťahu odporujú. Viete, prečo je to tak?
Vášeň a láska si navzájom vo vzťahu odporujú. Viete, prečo je to tak? Thinkstock

Láska je čím ďalej tým väčšia, túžba naopak menšia. To je zákonitosť, s ktorou sa stretáva väčšina párov v dlhších vzťahoch. Prečo?

Prvý sex v štýle: „Mali by sme sa zase spolu vyspať.“ Prichádza väčšinou v druhom či treťom roku partnerského života. Ide pritom o určitý druh milostných radovánok, ktoré vznikajú na základe pocitu povinnosti, starosti a túžby. Pocitu povinnosti, pretože naposledy to bolo strašne dávno. Starosti, pretože sa navzájom už toľko nepriťahujete. Túžby, pretože sa zase chcete konečne cítiť ako na začiatku vzťahu, keď bolo každé stretnutie tak vzrušujúce i iskrivé. Aj vy patríte do tejto štatistiky, podľa ktorej má – ako tvrdí štúdia univerzity v Göttingene – 57 percent párov sex maximálne raz týždenne (a to berte tak, že „maximálne“ je zdvorilé vyjadrenie pre „skôr menej“)? Nezúfajte. Ide totiž o stav neodvrátiteľný. Láska a vášeň si jednoducho odporujú.

Láska dáva život partnerskému životu, vášeň ho spaľuje

Aj keď nás zákonitosť poklesu túžby v dlhodobom vzťahu niekedy znervózňuje a stresuje, v skutočnosti slúži k nášmu prežitiu. Pár, ktorý je na seba neskutočne fixovaný, stále sa len schováva do kríkov a hľadí na mobil, aby náhodou neprepásol ani jedinú zamilovanú sms od svojej milovanej bytosti, jednoducho nemôže zvládnuť bežný život. A to ako ten pracovný, tak aj ten sociálny. Chémia zamilovanosti je silný koktail zložený z dopamínu, serotonínu a adrenalínu. Pre ducha i telo je to šampanské opojenia, ktoré nás otupuje tým najsladším spôsobom. Ale priznajme si, nikto z nás nemôže byť stále opitý bez toho, aby to na ňom zanechalo negatívne následky. Intenzívna vášeň si vyžaduje veľa energie, času a erotická posadnutosť by dlhodobo narúšala náš duševný pokoj.

Po divokej túžbe prichádza pokojná láska

Skutočnosť, že sa z nášho vzťahu pomaly stráca všetko spaľujúca vášeň , prichádza pokoj, začína láska a jej ešte pokojnejší variant – partnerstvo, je zákonitosťou prírody. Vášeň totiž nezaujímajú partnerské ideály a nadbytok lásky zase pripravuje sex o jeho tajomné kúzlo prekvapenia. Prichádza fáza, v ktorej poznáme toho druhého a učíme sa ho vidieť takého, aký v skutočnosti je. Skrátka z milencov sa stáva tím.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom