Hormonálne zmeny a libido: Prečo nie sme vždy pripravené na akciu?

Sex vztahy libido zeny muzi rozdiel
Foto: ilustračné, GettyImages

Hormonálne zmeny, užívanie liekov a liečba chorôb, ako aj stres a únava, sú len niektoré z príčin poklesu libida.

V živote ženy sa môžu vyskytnúť obdobia, kedy túžba po pohlavnom styku výrazne poklesne. Tento jav môže mať viacero príčin, ktoré sa týkajú hormonálnych zmien, užívania liekov a liečby rôznych chorôb, ako aj psychického stavu ženy. Je dôležité porozumieť týmto faktorom, aby sme mohli adekvátne riešiť a zvládať tieto situácie.

Hormonálne zmeny

Libido (túžba po sexe) je ovplyvňované výškou produkcie takzvaných sexuálnych hormónov, ktoré u žien stimulujú tvorbu pohlavných hormónov gestagénu a estrogénu. Ich pokles spôsobuje zníženie sexuálnej žiadostivosti a pocit sucha v ženských genitáliách.

Tento jav môžeme sledovať najmä v období prudkých hormonálnych výkyvov v živote ženy, ako sú tehotenstvo, dojčenie, menopauza. K spomínanému poklesu dochádza aj v dôsledku chirurgického odstránenia vaječníkov, ktoré produkujú tieto hormóny.

Užívanie niektorých liekov

Nedostatočná sexuálna žiadostivosť môže byť spojená s užívaním niektorých utlmujúcich liečiv napr. pri liečbe depresie a úzkosti, žalúdočných vredov či vysokého krvného tlaku. Vysoký krvný tlak a srdcovocievne ochorenia vplývajú aj na kvalitu prekrvenia pošvy, čo máva za následok utlmenie vzrušivosti klitorisu.

Taktiež cukrovka, úrazy miechy, mozgové poruchy môžu zhoršiť vedenie vzruchov, ktorého následkom je pokles alebo strata libida. Opakované a časté pôrody ženy sa tiež stávajú ďalšou možnou príčinou, kde môže dôjsť k oslabeniu panvových svalov a pocitu bolesti pri pohlavnom styku. Nízka sexuálna túžba býva niekedy aj vedľajším účinkom pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

Stres a únava

Je ťažké myslieť na sex, ak pod tlakom každodenných povinností pociťujeme fyzickú únavu a stres nám zabraňuje uvoľniť sa a byť vo fyzickej i psychickej pohode. Práve psychické dôvody sú najčastejšou príčinou a najťažšie riešiteľnou.

Ak sa problémy s sexuálnou túžbou pretrvávajú dlhšie a majú významný vplyv na váš život, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc a poradiť sa s lekárom alebo sexuológom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom