Super tipy a rady, ako zdolať hory i s rodinou

Turistika, túra, príroda, dieťa
Mediamedia

Príroda a les nám momentálne ponúka únik od vysokých teplôt, sparných letných dní v meste. Ak chcete do hôr vyraziť s deťmi, máme tu pre vás užitočné rady, kedy zobrať deti na túru, čo si zobrať na seba alebo so sebou.

Máte vzťah k prírode? Potom nie je nič lepšie, ako sa zbaliť a stráviť tam kúsok voľného času s rodinou, či priateľmi. No hory netreba podceniť. Určite nechcete urobiť žiadne chyby, prípadne podceniť túru, a tak sa vám vynárajú mnohé otázky. Napr.: Patria deti do hôr? V akom veku by mali deti začať chodiť do hôr? Aká nadmorská výška škodí deťom? Na aké túry sa vybrať? Na tieto a ešte aj iné otázky vám odpovie pediatrička Marta Špániková a Jozef Zábojník, prezident Slovenského Vysokohorského Turistického spolku (SVTS) .

Patria malé deti do hôr?

Marta Špániková: V zásade cestovanie s veľmi malými deťmi do troch mesiacov veku neodporúčam. Ak sú však hory nablízku, je pobyt na čerstvom vzduchu veľmi prospešný. S dieťaťom v prvých mesiacoch života nechodíme na prechádzky, ak je silný vietor, hmla a teplota pod mínus 5 stupňov Celzia. Do roka odporúčam len prechádzky po chodníkoch, kde je možné nechať dieťatko v kočiariku. Dieťa medzi prvým a tretím rokom, ktoré už samo chodí, sa má z miesta A na miesto B presúvať v kočiariku, v aute, v nosiči, na rukách. Potom sa mu má na bezpečnom mieste pod dohľadom dospelej osoby nechať priestor na voľný, spontánny pohyb, dĺžku a intenzitu ktorého si samé určuje. Túry a dlhé pešie prechádzky nie sú pre tieto deti vhodné. Rodič naviac nevie vždy zhodnotiť mieru unaviteľnosti dieťaťa. Dieťa vydrží veľa, ale ak sa precenia jeho možnosti, býva zvýšene unavené, paradoxne potom nevie zaspať a následne aj horšie papá. Takže v tomto veku túra len na chrbte rodiča!

túra, príroda, , žena,

Škodí nadmorská výška deťom?

Marta Špániková: V našich podmienkach, ako aj v okolitých krajinách, pobyt na horách v akejkoľvek nadmorskej výške zdravému dieťaťu neškodí.

Jozef Zábojník: Nadmorská výška samozrejme na ľudský organizmus vplýva. Najvyššie na Slovensku sú tatranské vrcholy dosahujúce zhruba 2 500 metrov nad morom. Do tej výšky sa deti môžu bez problémov pohybovať. Zdravému dieťaťu vo veku 5 až 6 rokov určite treba naplánovať menšie túry, aby si vytvorilo k prírode vzťah. Pohyb v horách má svoj fyzický rozmer v pohybe, v zdolávaní prekážok, pobyte na čerstvom vzduchu, v istej forme otužovania, ale i duchovný v podobe zážitkov, poznania, súťaženia, hier, videnia zvierat a živočíchov.

Ale aj tu platí, že deti zoznamujeme s horami i túrami pomaly a postupne. Nechceme ich predsa odradiť hneď na začiatku a znechutiť im túry. Atraktívne sú výlety, ktoré majú zaujímavý cieľ, napríklad vysokohorská chata, pleso či pekný výhľad.

Prispôsobte sa deťom

Deti zároveň učíme všímať si okolie, turistické značky. Snažíme sa im vysvetliť, čo ktorá značka, alebo symbol znamená.

Najmenších turistov nikdy nenaháňame a robíme s nimi dostatočné prestávky, aby si oddýchli, napili sa a niečo zjedli. Nezabudnite, že tempo volí najslabší článok v tíme, a teda vy musíte prispôsobiť vaše tempo dieťaťu. Nikdy nedovoľte stratiť sa deťom z dohľadu, je ideálne, keď ich vidíte. Zoznamujte ich s prírodou, so stromami a rastlinami a s ich názvami. Pre deti je vždy výhodné, keď sú aj s inými deťmi, skúste sa preto spájať aj s ďalšími rodinami, aby mali o zábavu postarané.

Najdôležitejšie veci:

Vhodná obuv je alfa a omega každej túry. Topánky musia spĺňať viaceré dôležité kritériá. Neraz vídavame na túrach neprimerane obuté nielen deti, ale aj dospelých. Po skalnatom či vysokohorskom teréne chodia v gumákoch alebo v teniskách. Na takýto terén je vhodná pevná obuv s tvrdou podrážkou.

Tipy na vhodnú obuv do lesa a na túry

Aké vybavenie odporúčajú odborníci?

Marta Špániková: Na prechádzku v horách nezabudnite zobrať náhradné oblečenie, pršiplášť, čiapku podľa ročného obdobia dostatok tekutín a aj jedlo, najlepšie detskú výživu vo fľaštičkách, ktorá sa nepokazí.

Jozef Zábojník: Pri túre s deťmi je potrebné klásť veľký dôraz na bezpečnosť pohybu. Samozrejmosťou je dobré obutie a oblečenie detí, rezervné obutie a oblečenie v batohu, sladkosti, niečo na pitie a jedenie, ochrana pri prípadnej zmene počasia. Dôležité je sledovať predpoveď a pri nestabilnom počasí dobre zvážiť, kam sa vyberieme a aké máme cestou možnosti sa skryť, občerstviť, zahrať sa.

Na jedenie a pitie sa osvedčili energeticky sýte a samozrejme zdravé jedlá. Klasické lepence – chlieb s maslom, šunkou, alebo vajíčkom, zelenina. Müsli tyčinky, oriešky, sušené ovocie, jablká. Nezabudnite na dostatočné množstvo tekutín. Pozor, deti vysmädnú veľmi rýchlo a potrebujú viac tekutín ako dospelí, zhruba asi jeden a pol až dvakrát toľko v pomere k telesnej hmotnosti.

Posledná povinná výbava sú opaľovacie krémy. Horské slnko je zradné a mohli by ste sa spáliť, navyše detská pokožka je jemnejšia a citlivejšia.

Zdroj: Mediamedia

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom