Môže nám sedavé zamestnanie zväčšiť zadok?

zadok
Môže nám sedavé zamestnanie zväčšiť zadok? GettyImages

Máte pocit, že vám rastie zadok? A pritom sa snažíte držať rôzne diéty? Vedci prišli s nasledujúcim zaujímavým zistením.Aj vy v zamestnaní osem hodín a viac sedíte na jednom mieste a máte problémy s priberaním najmä na určitých miestach? Môže mať sedavé zamestnanie vplyv na zväčšovanie zadných partií? Izraelskí vedci tvrdia, že áno. Ako na to prišli?

Vedec Amit Gefen a ďalší výskumníci zistili, že dlhodobé preťažovanie tela, ktoré vzniká napríklad pri sedení a ležaní, spôsobuje rozširovanie tukového tkaniva.

Tukové bunky po čase začnú prenikať do svalov

Gefen tento fenomén sledoval v sérii pokusov, kde umiestnil vrstvu tukových buniek na kus elastickej látky, ktorú natiahol, čím simuloval tlak. Ďalšej vrstve tukových buniek poskytol rovnaké živiny, no nenatiahol ju. Po dvoch týždňoch obsahovala prvá skupina buniek omnoho väčšie množstvo tuku, pričom po štyroch týždňoch to bolo už o 50% viac ako u druhej skupiny.

Tím výskumníkov tiež pomocou podobných experimentov pozoroval, že preadipocyty (prázdne tukové bunky) sa zmenia na tukové bunky a produkujú čoraz viac tuku vtedy, keď sú vystavené dlhým obdobiam mechanického tlaku. To sa deje napríklad pri ležaní a sedení.

Bunky reagujú na prostredie okolo nich. Tukové bunky produkujú väčšie množstvo triglyceridov (najbežnejší druh tuku v ľudskom tele) rýchlejším tempom, keď ich vystavujeme statickému preťažovaniu,“ vyjadril sa Gefen.

Ako bojovať proti veľkému „kufru“?

Výsledky tohto výskumu teda poukazujú na to, že v boji proti obezite nestačí len sledovať svoj denný príjem kalórií. Treba si tiež dávať pozor na sedavý spôsob života a netráviť väčšinu dňa za stolom! Sedavé zamestnanie si vyžaduje upraviť svoj jedálny lístok, aby pomer medzi výdajom a príjmom nebol priepastný. A nakoniec nezabudnúť na dostatok pohybu!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom