Výsledky dvojročného výskumu nad päťtisíc respondentmi rôznych vekových skupín, spoločenských postavení a sexuálnych orientácií priniesli zaujímavý pohľad na spokojnosť vo vzťahoch.
Podľa britskej štúdie realizovanej Open University majú bezdetné páry väčšiu tendenciu k väčšej spokojnosti ako tie s deťmi. Dvojročný výskum sledoval pocit spokojnosti so vzťahom u viac ako päťtisíc respondentov rôzneho veku, spoločenského statusu a sexuálnej orientácie.
Z výsledkov vyplynulo, že bezdetné ženy prejavujú viac uspokojenia so vzťahom. Tento paradox nekončí, pretože výskumníci odhalili, že matky, aj keď ich vzťahy nefungovali ideálne, boli stále schopné cítiť šťastie.
Po dlhodobom vzťahu
Medzi ďalšie výstupy výskumu patrí zistenie, že ľudia, ktorí ukončili dlhodobý vzťah, si vedia oveľa lepšie udržať ten nasledujúci. „Dokazuje to, že sa počas predošlého vzťahu niečo naučili, bola to pre nich obohacujúca skúsenosť,“ vysvetlila Jacqui Gabb, ktorá výskum viedla.
Čo sa týka rodičov, matky považovali deti za najdôležitejšie osoby vo svojom živote dva razy častejšie ako otcovia. Muži v tomto prípade za najdôležitejšie osoby zväčša označovali svoje partnerky alebo partnerov. Otcovia tiež dvakrát častejšie než matky uvádzali, že im vo vzťahu prekáža nedostatok sexuálnej intimity.
Výrazným faktorom bol aj vek respondentov a respondentiek. Zatiaľ čo u mužov boli vo vzťahu šťastnejší mladší a starší muži, než tí v strednom veku, ženy boli spokojnejšie do veku 34 rokov.
Homosexuálne páry
Štúdia sledovala aj neheterosexuálne páry, ktoré sa vyznačovali spokojnosťou s kvalitou ich vzťahov a tiež vzájomnou snahou o ich udržanie. Naopak heterosexuálne vzťahy sú podľa štúdie charakteristické menším úsilím partnerov o udržanie vzťahu ako tie homosexuálne.
Heterosexuáli si tiež menej často hovoria „Ľúbim ťa“, menej sa zhovárajú a menej sa venujú spoločným záujmom. Vedci tiež zistili, že nezosobášené páry s deťmi sú mierne šťastnejšie ako manželia s deťmi.
Výsledky tejto zaujímavej štúdie nám poskytujú hlbší pohľad do komplexných dynamík vzťahov a ukazujú, že spokojnosť a šťastie nie sú vždy jednoznačnými kategóriami, ale závisia od mnohých faktorov a kontextuálnych premenných.