Štúdia odhalila dve polohy počas spánku, ktoré zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby

Spanok.jpg

Alzheimerova choroba postihuje milióny ľudí  a prichádza spolu so starnutím. Táto porucha mozgu spôsobuje postupný psychický úpadok, zmeny osobnosti, zvýšenú zábudlivosť a všeobecné zhoršenie kvality života. Pravdepodobne asi každý z nás sa jej túži vyhnúť. 

Vedeli ste, že na riziko vzniku tejto zákernej choroby môže mať vplyv aj vaša poloha počas spánku? Aspoň tak tvrdá najnovšia štúdia.

Vedci zistili, že dve pozície počas spánku môžu zvýšiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby v budúcnosti. Najnebezpečnejšia pozícia je na chrbte alebo na bruchu. To znamená, že každá poloha, v ktorej je vaša váha tela držaná na chrbte a na zadnej strane hlavy alebo na bruchu, môže byť trochu riskantná. Výskum tiež tvrdí, že najefektívnejšou polohou počas spánku, ak chcete znížiť riziko Alzheimerovej choroby, je spánok na boku s mierne pokrčenými nohami. 

Dôvod, že spánok na chrbte alebo bruchu zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby, je spojený so zložitým vzťahom medzi lymfatickou cestou a funkciou mozgu. Lymfatická cesta je sieť lymfatických ciev. Ide o takzvanú kanalizáciu tela, ktorá do buniek buď privádza živiny, alebo z nich vyplavuje toxíny a nepotrebné látky. Bunky, ktoré sa podieľajú na lymfatickom systéme, odstraňujú veľký odpad aj z mozgu. Jednou z vecí, ktoré je potrebné z tela vylúčiť, sú beta-peptidy amyloidu. Tieto peptidy predstavujú typ proteínu, ktorý môže začať kontrahovať na neurónoch, čo spôsobuje neurologické stavy, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Predchádzajúce štúdie ukázali, že tieto lepkavé kusy peptidov amyloidu beta sa objavujú, keď lymfatický systém nefunguje správne.

Výskumníci podali zvieratám kontrastné farbivo, vďaka ktorému mohli sledovať procesy v organizme počas spánku. Štúdia ukázala, že spánok na bokoch bol omnoho účinnejší pri čistení odpadu z mozgu ako na chrbte alebo bruchu.

Hoci táto štúdia bola vykonaná iba u zvierat, nie u ľudí, je veľmi dôležitá. Vedci dúfajú, že uskutočnia ďalšie štúdie, aby viac porozumeli vzťahu medzi pozíciami spánku a Alzheimerovou chorobou. Mnohí lekári už naznačili, že spanie na boku by bolo najlepšou voľbou pre vašu chrbticu, takže je pravdepodobné, že je múdre zmeniť svoju pozíciu počas spánku, ak ste zvyknutí spať na chrbte alebo bruchu. Ak chcete dosiahnuť kvalitný odpočinok, je dôležité vybrať správny vankúš, ktorý by mal byť asi 12 až 15 cm vysoký. Správny vankúš, ktorý vám pomôže spať na bočnej strane, udržuje krk v správnej pozícii počas spánku, takže váš lymfatický systém môže normálne fungovať a svaly krku sa nebudú napínať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom