Dobré správy? Táto huba môže byť liekom na nevyliečiteľnú depresiu

Dobré správy? Táto huba môže byť liekom na nevyliečiteľnú depresiu
Dobré správy? Táto huba môže byť liekom na nevyliečiteľnú depresiu www.thinkstockphotos.com

Vedci tvrdia, že psilocybín nachádzajúci sa v týchto hubách môže pôsobiť ako „mazadlo pre myseľ“ a umožňuje tak ľuďom uniknúť z cyklu depresívnych symptómov.

Halucinogén, ktorý sa nachádza v lysohlávkach, môže „zresetovať“ mozog ľudí s nevyliečiteľnou depresiou. Ukázala to najnovšia štúdia, ktorá vyvoláva nádeje pre možné použitie látky na liečebné účely.

Huba, halucinogén, lysohlávka
http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-psilocybin-magic-mushrooms/835122988/popup?sq=Psilocybe/f=CPIHVX/p=2/s=DynamicRank

V rámci štúdie podali 19 pacientom jednorazovú dávku psychadelickej látky psilocybín, ktorú „čarovné huby“ obsahujú. Polovica pacientov prestala mať depresie a zaznamenala zmeny v mozgovej činnosti, ktoré trvali asi päť týždňov. Výskumný tím z Imperial College London však upozorňuje, že ľudia by sa nemali „liečiť“ sami.

Viaceré menšie štúdie už predtým naznačovali, že psilocybín môže zohrávať istú rolu pri potláčaní depresie tým, že pôsobí ako „mazadlo pre myseľ“ a umožňuje tak ľuďom uniknúť z cyklu depresívnych symptómov. Presný dopad, ktorý môže mať na činnosť mozgu, však zatiaľ známy nie je.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom