6 potravín, ktoré skrotia váš predmenštručný syndróm

6 potravín, ktoré skrotia váš predmenštručný syndróm
6 potravín, ktoré skrotia váš predmenštručný syndróm Shutterstock

Ťažkosti spojené s predmenštruačným syndrómom, ako sú podráždenosť, bolesti v podbruší, depresia či zmeny nálad, dokážu nejednu ženu úplne vyradiť z bežného života. Zmierniť ich pritom dokáže aj úprava jedálnička v období pred menštruáciou.

Predmenštruačný syndróm (PMS) je strašiakom mnohých žien. Nepríjemné príznaky, ktoré sa s ním spájajú, dokážu nepríjemne potrápiť a v horších prípadoch aj úplne vyradiť z bežného života.

bolesť, brucho, žena, zdravie, telo, baktérie, trávenie, žalúdok,
shutterstock.com

PMS sa objavuje asi dva týždne pred menštruáciou, kedy sa v tele začína zhromažďovať estrogén a progesterón. Tieto ženské hormóny, ktoré regulujú menštruačný cyklus a ovplyvňujú centrálnu nervovú sústavu, obyčajne spolupracujú. Problémy vznikajú, keď nie sú v rovnováhe.

Keď  získa v tele prevahu hladina estrogénu, prichádza na rad obdobie úzkosti a podráždenosti. Ak preváži progesterón, ženy sa ocitnú v osídliach únavy a depresie. K tomu sa pridáva nafúknuté brucho, priberanie, bolesti hlavy a chrbta, zvýšená citlivosť pŕs, akné či alergia. Pripočítať treba aj chuť na nezdravé sladké a slané snacky, bolesti hlavy, ťažkosti s trávením, nespavosť, zhoršenú koncentráciu a náhle zmeny nálad.

Všetko pominie akoby švihnutím čarovného prútika s príchodom menštruácie. Zmierniť PMS však dokáže aj zmena jedálnička. Pozrite si prehľad potravín, ktoré zatočia s príznakmi PMS:

Brokolica, kel

Proti nadúvaniu, plynatosti a rôznym opuchom, ktoré sprevádzajú PMS, pomôže konzumácia brokolice a kelu, a to predovšetkým vďaka vysokému obsahu vody.

Losos

Ak vás prepadajú návaly splínu a zlej nálady, doprajte si extra dávku omega 3 mastných kyselín – napríklad z lososa.

Banán

U mnohých žien sa PMS spája aj s problémami so spánkom. Podľa odborníkov z John Hopkins University v Baltimore sú ženy v tomto čase navyše všeobecne náchylnejšie na bolesti a problémy so spánkom u nich môžu viesť k bolestivejším menštruačným kŕčom. Preto je vhodné v danom období jesť viac banánov, ktoré obsahujú melatonín – regulátor, ktorý uľahčuje zaspávanie a pomáha obnovovať prirodzené rytmy nášho organizmu.

Mäso

Ak je žena ľahostajná a malátna, podľa odborníkov pomôže zvýšená konzumácia chudého hovädzieho, morčacieho alebo kuracieho mäsa. Vitamíny a proteíny obsiahnuté v mäse dodajú telu potrebnú energiu.

Kapusta, špenát

Jedným z veľmi častých negatív PMS je tiež tzv. hormonálnu akné. Proti nemu pomáha vitamín A obsiahnutý v listovej zelenine, ktorý tiež bojuje so suchou pokožkou.

omeleta, raňajky, vajcia, varenie, recept, jedlo, strava, culinarium
shutterstock.com

Vajcia

Neovládateľná chuť na sladké prepadá mnohé ženy, a to nielen v súvislosti s PMS. V období pred menštruáciou sa u niektorých z nich ešte stupňujú, čo vedie k nezdravému stravovaniu a k prejedaniu. Od plienenia chladničky ochráni vyvážená strava, v ktorej by nemali chýbať vajcia. Dopriať si ich treba hneď na raňajky, aby zasýtili organizmus už od rána.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom