Rozlúčte sa s mýtmi o chudnutí a objavte skutočnú pravdu

Fitness jedlo strava zivotospráva zdrava vyziva dieta
Foto: ilustračné, GettyImages

Zistite, či sú niektoré rozšírené mýty o zdravom životnom štýle skutočne pravdivé.

Mnohí ľudia vnímajú viaceré rozšírené teórie o chudnutí a cvičení ako zaručenú pravdu, keďže sa v podstate už tradujú. Keď sa však nad nimi zamyslíte, zistíte, že sú úplne nesprávne a idú proti zásadám zdravého životného štýlu.

V dnešnej dobe je ťažké nájsť tému, ktorá by v oblasti chudnutia nebola obklopená mýtmi a nesprávnymi predstavami. Mnohí ľudia sa riadia týmito mýtmi a často dochádza k zavádzajúcemu správaniu v snahe dosiahnuť zdravú stravu a ideálnu hmotnosť. Je čas sa rozlúčiť s niektorými z týchto mýtov a objaviť pravdu.

Tu je prehľad niektorých z týchto mýtov a skutočnosti, ktoré ich vyvracajú.

Mýtus: Z večerného jedenia sa priberá.

Skutočnosť: Podstatná je celková kalorická hodnota jedla, ktorú za celý deň prijmete, niečo malé pod zub po večeri teda nemusí vždy uškodiť. Dôležité je jesť pravidelne a malé porcie, a to nielen z hľadiska udržiavania zdravej hmotnosti, ale aj preto, aby ste mali dostatok energie. Jednoducho zjedzte niečo malé (a zdravé) každé dve až tri hodiny a ak sa blíži čas spánku, skúste si dať pozor, aby malo jedlo menej ako 200 kilokalórií.

Mýtus: Hlad vždy znamená, že potrebujete jedlo.

Skutočnosť: Nutkavú potrebu jesť môžete mať pokojne aj preto, že ste dehydrovaní, vystresovaní či nevyspatí.

Mýtus: Chudnutie je ťažšie ako udržiavanie hmotnosti.

Skutočnosť: Väčšina ľudí, ktorí zhadzujú kilogramy vďaka rôznym diétam, po ich skončení opäť priberú. Často dokonca viac, ako schudli. „Nové“ telo totiž potrebuje menej kalórií ako predtým a treba sa tomu prispôsobiť. Ak ste počas svojej diéty nejedli dostatok bielkovín, pravdepodobne ste prišli nie len o tuk, ale aj o svaly. Tie pritom spaľujú viac kalórií, takže ste si diétou pravdepodobne spomalili metabolizmus. Jediným spôsobom, ako si naozaj dlhodobo udržať hmotnosť, je zdravý životný štýl.

Mýtus: Po cvičení prichádza únava.

Skutočnosť: Po tom, ako sa dostanete do lepšej kondície, zistíte, že máte vďaka cvičeniu viac energie ako predtým. Cvičenie zvyšuje hladinu endorfínov v tele, čo vedie k pocitu dobrej nálady a zvýšenej energii. Okrem toho pomáha cvičenie aj pri zlepšovaní kvality spánku a znížení úrovne stresu.

Mýtus: Cvičenie zaberá priveľa času.

Skutočnosť: Na udržanie zdravej hmotnosti a kondície nie je potrebné venovať cvičeniu veľa času. Stačí 20 až 40 minút pohybu niekoľkokrát týždenne. Môžete si vybrať rôzne formy cvičenia a prispôsobiť ich svojmu harmonogramu. Napríklad krátky beh, rýchla prechádzka, posilňovacie cvičenia alebo dokonca aktívne domáce práce môžu byť účinnými spôsobmi, ako zostať aktívny.

Mýtus: Schudnete z tých častí tela, ktoré namáhate.

Skutočnosť: Myslenie, že cvičením určitých partií tela dokážete z neho schudnúť, je mýtus. Nie je možné ovplyvniť, z ktorých častí tela sa tukové bunky stratia. Tuk systematicky mizne z celého tela, a to najmä prostredníctvom stravovania, spánku a aeróbneho cvičenia. Aby ste dosiahli ploché brucho, je dôležité kombinovať cvičenie s vyváženou stravou a celkovým úbytkom telesnej hmotnosti.

Mýtus: Očistná kúra ovocnými a zeleninovými šťavami detoxikuje organizmus a naštartuje metabolizmus.

Skutočnosť: V oblasti wellness a výživy je pojem „detoxikácia“ často používaný, ale jeho význam môže byť mierne zavádzajúci. Detoxikácia je proces, ktorým sa organizmus zbavuje toxínov a odpadových látok. V skutočnosti je to prirodzený proces, ktorý sa deje neustále v našom tele. Náš organizmus je vybavený vlastnými detoxikačnými systémami, ktoré zahŕňajú pečeň, obličky, črevá, pľúca a kožu. Tieto orgány majú schopnosť spracovať a odstraňovať toxické látky.

Existujú však diéty a programy s názvom „očistné kúry“ alebo „detoxikačné diéty“, ktoré tvrdia, že môžu podporiť a zintenzívniť prirodzený detoxikačný proces organizmu. Tieto kúry často zahŕňajú konzumáciu veľkého množstva ovocia a zeleniny, štiav, bylinných prípravkov a obmedzenie príjmu iných potravín. Avšak je dôležité si uvedomiť, že väčšina týchto očistných kúr nemá vedecký základ a ich účinnosť nie je dostatočne preukázaná. Mnohé z nich sú založené na obmedzenom príjme kalórií, čo môže viesť k dočasnému úbytku hmotnosti. To však neznamená, že sa v tele skutočne vykonáva detoxikácia.

Mýtus: Všetky sacharidy sú nepriatelia.

Skutočnosť: V súčasnosti je populárny trend vylučovať sacharidy úplne zo svojho jedálnička. Avšak sacharidy samy osebe nie sú zodpovedné za priberanie. Pravdou je, že nadmerná konzumácia rafinovaných sacharidov a jednoduchých cukrov môže zvýšiť hladinu cukru v krvi a spôsobiť hladovanie.

To však neznamená, že by ste mali úplne eliminovať sacharidy z vašej stravy. Dôležité je vyberať si správne sacharidy, ako sú celozrnné výrobky s vysokým obsahom vlákniny. Doprajte si napríklad chlieb s obsahom 100 kilokalórií, hrnček celozrnných cestovín alebo jeden zemiak denne.

Je dôležité pochopiť, že vyvážená strava a pohyb sú kľúčom k dosiahnutiu a udržaniu zdravej hmotnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom