Rastlinné kúpele starých mám pre rôzne typy pleti

Liečivý kúpeľ, relax
Rastlinné kúpele starých mám pre rôzne typy pleti Thinkstock

Otruby či kôra z niektorých stromov v sebe skrývajú liečivú moc. Poznali to už i naše babičky. Ako si takýto wellness pripraviť doma? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Vynikajúcou prísadou do kúpeľa je kôra, či ovsené otruby. Tu sú recepty:

Kúpeľ z dubovej kôry

Odvar pripravíme z ½ kg dubovej kôry na 3 – 4 litre vody. Kôru varíme najviac 7 minút a odvar vlejeme do vane naplnenej vodou. Používa sa predovšetkým ako čiastkový kúpeľ pri potivých nohách alebo rukách. Celkový kúpeľ z dubovej kôry je potrebný málokedy.

Na obklady použijeme asi 2 lyžice dubovej kôry na 1 liter vody a varíme ju 5 – 10 minút. Scedený odvar použijeme priamo. Dubová kôra je veľmi bohatá na triesloviny, ktoré majú sťahujúci a protizápalový účinok. Kúpeľ i obklady pomáhajú proti nečistotám pleti pri mastnej pokožke a sú vhodné aj po nadmernom opálení pokožky.

Kúpeľ z ovsených otrúb (z ovsenej slamy)

Na jeden kúpeľ potrebujeme 250 g otrúb (pšeničných alebo ovsených), ktoré naplníme do pláteného vrecka. V horúcej vode vo vani vrecko dobre vytlačíme. Potom dolejeme do vane vodu až na teplotu 35 – 37 °C.

Kúpeľ z ovsenej slamy rady používali už naše staré mamy. Očisťuje pokožku, priaznivo pôsobí na malé kožné zápaly a robí pleť jemnou a mäkkou. Odporúča sa i na citlivú pleť, ktorá neznáša mydlo.

Osviežujúce kúpele proti nervozite

Iný spôsob prípravy:

250 g otrúb zalejeme vriacou vodou. Po 15 minútach získanú kašu scedíme a vylejeme do vane. Na popáleniny si môžeme pripraviť kúpeľ z 1 kg otrúb na 1 liter vody.

Otrubový kúpeľ s macerátom slezových kvetov

2 hrste pšeničných otrúb prelejeme 1 litrom vriacej vody a necháme odstáť 25 minút. Potom tekutinu scedíme a zmiešame s macerátom z 2 hrstí kvetov slezu. Modravý kúpeľ má upokojujúci účinok na suchú pokožku.

Kúpeľ z kôry vŕby bielej na kúpele nôh či rúk

Prísadu si pripravíme odvarom 100 g kôry vŕby bielej v 1 litri vody. Varíme štvrť hodiny, potom scedíme a odvar použijeme buď na čiastkové kúpele alebo na obklady.

Kúpeľ má sťahujúci účinok a je vhodný na nečistú mastnú pleť. Používa sa aj proti nadmernému poteniu (napríklad nôh).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom