Priťahujú sa protiklady? Alebo máme skôr hľadať rovnakého partnera?

Vztahy randenie protiklady
Foto: ilustračné, GettyImages

Prečo na začiatku vzťahu vidíme svojho partnera inak? Prečo sa niektorí priťahujú na základe podobností, zatiaľ čo iní vďaka rozdielnostiam? Článok rozoberá vplyv lásky na naše vnímanie a voľbu partnera a zhodnocuje, akými faktormi sa riadime pri hľadaní vzťahu.

Aj vy ste hľadali partnera, ktorý je od vás úplne odlišný alebo vás zaujala podobnosť? Ktoré páry vlastne majú väčšiu šancu na úspech? Niektoré zamilované dvojice, ktoré poznáte vo svojom okolo až bijú do očí svojimi rozdielmi a niektoré sa zas podobajú povahovo i fyzicky. Ako to teda je? Priťahujú sa protiklady, a ktoré páry majú väčšiu šancu na úspech?

U mužov záleží od zaláskovania

Výskumy, ktoré sa uskutočnili na Kinseyho inštitúte, dokázali, že na začiatku vzťahu vníma mužské pohlavie príťažlivosť podľa hĺbky svojej zamilovanosti. Nenadarmo sa hovorí, že láska je slepá.

Keď je do svojej lásky šialene zamilovaný, nevidí žiadne chybičky krásy. Potom, ako pomaly vytriezvie, už ju pokladá za menej atraktívnu. Neskôr, pri dlhšom spolužití, už je to iné.

Muž začne vnímať atraktivitu vo vzťahu podľa toho, či ho stále vzrušuje. V dlhodobom vzťahu býva teda polovička pre muža príťažlivá hlavne kvôli podnetnému a obohacujúcemu partnerstvu.

Priťahujú sa teda protiklady alebo nie?

Aj áno, aj nie. Výskumy ešte zo 60-tych rokov dokázali, že nás skôr priťahujú ľudia s podobnými hodnotami, záujmami, postojmi a vnímaním. Je väčšia pravdepodobnosť, že preskočí iskra.

Ďalšie výskumy prišli aj na to, že takíto partneri majú väčšiu šancu na spoločné šťastie. No pravidlo strednej cesty platí i v tomto prípade.

Netreba to s podobnosťou preháňať. Hrozí totiž, že sa do vzťahu vkradne nuda a partnerský život sa bude podobať tomu súrodeneckému. Preto trochu odlišnosti nezaškodí. Aby bol vzťah dvoch jedincov zaujímavý, musia byť medzi nimi isté rozdiely, ale nie natoľko veľké, aby boli ich životné štýly absolútne odlišné.

Niekto hľadá v partnerovi sám seba

Výber nášho partnera dosť ovplyvňuje aj náš vnútorný subjektívny svet. Niekedy sme nespokojní so svojimi povahovými črtami alebo máme pocit, že nám niečo chýba.

Obdivujeme a hľadáme to teda v našom partnerovi. V mnohých prípadoch sa takéto vzťahy dokázali vhodne vzájomne dopĺňať a vytvoriť šťastnú dvojicu.

Najmä fyzické protiklady sa priťahujú

Ak sa pozrieme na akékoľvek výskumy či prehľady fyzických vlastností, ktoré nás priťahujú k opačnému pohlaviu, zistíme, že dávame prednosť fyzickým rysom, ktoré sa odlišujú od našich. Čiže pevní muži dávajú prednosť jemným ženám.

Páči sa im malá brada, drobný nos a ploché brucho, keďže sami nič z toho nemajú. Aj ženám sa páčia fyzické črty, ktoré im chýbajú, napríklad široké plecia, úzke boky, svalnaté nohy alebo ruky. Iste, existujú aj výnimky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom