Druhé manželstvá: Vydržia dlhšie?

Druhé manželstvá: Vydržia dlhšie?
Druhé manželstvá: Vydržia dlhšie? Thinkstock

Máte za sebou už jedno manželstvo a uvažujete, že to skúsite znova? Sú pevnejšie ako tie prvé a vydržia dlhšie?

Keby som mala vtedy dnešný rozum, tak si ho určite nezoberiem.“ Takto sa väčšina z nás vyjadruje na adresu svojho bývalého manžela. Je pravda, že každý z nás sa rozvíja, nadobúda skúsenosti. Formuje svoju osobnosť. Mnohým veciam, ktoré urobil ako násťročný, by sa dnes vyhol. Patrí to k nášmu rozvoju. Učíme sa na vlastných chybách a stávame sa zrelými. Náš hodnotový rebríček sa mení. Časom pochopíme, že priority, ktoré boli kedysi pre nás dôležité, sú dnes nepodstatné. Podľa istého výskumu druhé manželstvá vydržia dlhšie. Z akých príčin?

Ste zrelšie pre vzťah

Z týchto dôvodov by naše druhé manželstvo malo byť stabilnejšie. Predsa len dokážete lepšie odhadnúť vlastnosti partnera, ktoré sú viac či menej vhodné pre harmonické fungovanie rodiny. Veľký búrlivák, s obrovským sexappealom, nezodpovedný a prelietavý, vás už tak ľahko nedostane. Aspoň by nemal, ak sa dokážete poučiť na chybách. No keď práve takéto typy to na nás vedia…

Nemusíte sa už brať kvôli tomu, že sa to od vás očakáva

Prvé manželstvá často niektoré z vás uzatvorili pod tlakom rodičov. A veď sa už zoberte, veď už si dosť stará. Biologické hodiny tikajú, na čo chcete čakať? Stretli ste sa s podobnými názormi vašich najbližších? Prirodzené. V istom veku sa to predsa od vás očakáva, že už budete pod čepcom. Prežitok z dávnych čias. No v mnohých prípadoch to dopadne tak, že sa po roku rozvediete. Načo to bolo dobré?

Ste tolerantnejšie a prístupnejšie ku kompromisom

V prvom manželstve ste sa tomu naučili. No často váš pohľad na druhého manžela môže byť skreslený. Prečo? Prioritou sa pre vás stáva len to, že nový muž nemá vlastnosti, ktoré mal váš ex, a ktoré boli zdrojom konfliktov. Ostatné ustupuje do úzadia. Môžete tak prehliadnuť iné a oveľa závažnejšie veci, ktoré sa stanú ešte väčšou prekážkou vytvorenia harmonickej rodiny.

No na druhej strane druhé manželstvá sú viac zaťažené problémami ako tie prvé. Častým zdrojom konfliktov v nich je rozpor vzťahov oboch partnerov k vlastným deťom a k potomkom svojho muža. Viac preferujete svoje deti na úkor partnerových, a to je príčinou hádok i nezhôd podkopávajúcich vzťah.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom