Prežívate vo vzťahu krízu? Takýto dôvod by ste nečakali!

Prežívate vo vzťahu krízu? Takýto dôvod by ste nečakali!
Prežívate vo vzťahu krízu? Takýto dôvod by ste nečakali! Thinkstock

Na šťastný partnerský vzťah vplýva mnoho vecí. Niektoré by vám v súvislosti s vašim osobným šťastím vôbec nenapadli.

Našu osobnosť vo veľkej miere formuje práve rodinné prostredie. Koľko máte súrodencov, no i to, či ste prvorodená, najmladšia alebo ste jedináčik. Verili by ste, že to môže mať vplyv aj na vaše rodinné šťastie?

Namiesto rodinnej oázy bojisko

Táto hrozba visí nad hlavami dvoch jedináčikov, ktorí sa rozhodnú uzavrieť manželstvo. Tvrdí tak väčšina rodinných terapeutov. Prečo? Jedináčikovia sú ľudia, ktorí vyrastali v prostredí, kde boli zvyknutí na to, že sú pre svojich rodičov jediným svetom. Všetko sa točilo okolo nich. A takéto správanie môžu vyžadovať aj od ostatných ľudí v dospelosti. Taktiež sa nemali s kým porovnávať a ani neboli porovnávaní. Nemuseli bojovať so súrodencami o pozornosť rodičov. Je preto veľká pravdepodobnosť, že sa stanú z nich sebeckí a egocentrickí ľudia zakladajúci si na vlastnej dôležitosti. No nemusí to byť vždy. Záleží aj od výchovy rodičov, či v nich takéto správanie budú utvrdzovať. Ak teda uzavrú manželstvo dvaja jedináčikovia, môže sa vzťah premeniť na bojovú arénu, kde každý chce byť dôležitejší ako ten druhý.

Zmeniť stred vesmíru

Väčšinou každý jedináčik sa pokladá za stred vesmíru. Ak chce teda vytvoriť harmonické spolužitie s druhým, musí sa snažiť pochopiť, že tadiaľ cesta nevedie. Schopnosť robiť kompromisy by sa však mala prejaviť u oboch, inak jeden z partnerov (ten, ktorý ustúpil) sa bude cítiť frustrovaný. Väčšinu manželstiev rozdelia rozdiely. V tomto prípade môže platiť opak. 25 ročná Janka má podobnú skúsenosť: S Dávidom to bola veľká láska. Boli sme si tak podobní. Vyrastali sme v podobných rodinách. Ani on nemal súrodencov ako ja. Naše manželstvo však existovalo rok. Nedalo sa s ním totiž vydržať. Bol sebecký a všetko sa muselo točiť stále okolo neho. Vôbec ho nezaujímalo, čo chcem ja.

Spolužitie muža a ženy je najmä o kompromisoch. Jedináčikovia to majú v živote o to ťažšie, že väčšinou sa ich v detstve robiť nenaučili. Preto to musia zvládnuť v dospelosti, kde sa bez nich nezaobídu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom