Finančný výťažok z podujatia poputuje na vytvorenie Centra včasnej intervencie v Banskej Bystrici.
Moderátorkou 16. ročníka dobročinného Plesu v opere bude Vera Wisterová. Významné spoločenské podujatie, ktoré sa každý rok koná začiatkom januára v historickej budove SND, bude aj tentoraz zbierať finančné prostriedky na pomoc deťom. Výťažok zo 16. Plesu v opere poputuje na vytvorenie Centra včasnej intervencie v Banskej Bystrici, ktoré bude štvrtým strediskom svojho druhu na Slovensku.
„Myslím si, že je veľmi dôležité, aby na Slovensku bol fungujúci systém pomoci pre zdravotne znevýhodnené deti a ich rodiny. Bez odbornej pomoci sa rodičia nezaobídu,“ povedala moderátorka, ktorá je matkou dvoch chlapcov. Jej prvorodený syn sa narodil predčasne a hrozili mu zdravotné riziká. „Vážim si všetkých lekárov, ktorí pomáhajú rodičom, ako som ja, zvládnuť ťažké situácie pri predčasnom narodení dieťaťa. Harlow je dnes zdravý chlapec hlavne vďaka nim. Ich práca je náročná, obdivuhodná a zachraňuje životy,“ dodala.
„Veľmi pozitívne vnímame fakt, že problematika zriaďovania Centier včasnej intervencie na Slovensku sa dostáva čoraz silnejšie do pozornosti médií a verejnosti. Ceníme si, že podporu tejto téme otvorene vyjadruje aj moderátorka Plesu v opere,“ uviedla riaditeľka podujatia Andrea Cocherová.
Ročne sa na Slovensku narodí predčasne takmer päťtisíc detí. I keď lekári v súčasnosti dokážu zachrániť život novorodencom s pôrodnou hmotnosťou len 500 gramov, mnohé z nich prežijú so závažnými vývinovými poruchami. Špecializovanú odbornú pomoc potrebuje ročne viac ako dvetisíc detí, ktoré sa narodia s poškodením orgánov alebo iným zdravotným znevýhodnením. Pomôcť môžu práve Centrá včasnej intervencie, ktoré bezplatne ponúkajú odborné služby zdravotne znevýhodneným deťom a ich rodinám.
„Okrem nemocničnej a čiastočne ambulantnej starostlivosti v rezorte školstva sa žiadna inštitúcia či zariadenie na Slovensku nevenuje cieľovej skupine znevýhodnených detí od narodenia do troch rokov, čo je dominantná skupina detí, pre ktoré je služba včasnej intervencie poskytovaná,“ objasnil výkonný riaditeľ nadácie SOCIA Vladislav Matej. „Zriadenie Centra včasnej intervencie stojí 30-tisíc eur, ročná prevádzka približne stotisíc,“ dodal.
Tridsaťosemročná Vera Wisterová vyštudovala anglický jazyk a literatúru na Pedagogickej fakulte v rodnej Bratislave, dva roky študovala filmovú a televíznu vedu na univerzite v Austrálii. Pracovala v dnes už neexistujúcej súkromnej televízii VTV, v televízii Markíza uvádzala relácie Deka, Kuul Klub, magazíny televíznych programov Mojsejovci, Nevesta pre milionára, Elán je Elán. Moderovala vo Fun rádiu a Rádiu_FM. Ako režisérka má na konte niekoľko hudobných klipov aj televízny projekt Karavan šou. Je vydatá a žije striedavo v Bratislave a Tel Avive.
Informácie agentúre SITA poskytla Soňa Húšťová zo spoločnosti Dynamic Relations 2000.