Trápi vás takzvaná pažravosť? Zistite, aké potraviny vám pomôžu ju zvládnuť

Superpotraviny sytost avokado zazvor mandle čučoriedky brokolica
Foto: ilustračné, GettyImages

Ovláda vás chuť na jedlo a neviete myslieť na nič iné ako na svoj škvŕkajúci žalúdok? Vieme, ktoré potraviny ho účinne a zdravo umlčia.

Neodbytný hlad je priam nemožné ignorovať. Keď vám škvŕka v bruchu, je ťažké sústrediť sa na niečo iné. Je vám tiež úplne jedno, či ste len pred hodinou obedovali alebo či je polnoc a už by ste nemali jesť. Čo sa stane, keď si vaše telo pýta jesť a vy ho odmietate nakŕmiť?

Vo väčšine prípadov to skončí tým, že vyrazíte do chladničky a zjete omnoho viac, ako by ste mali. Áno, určite by ste nemali uspokojiť všetky svoje chute, ale je rozumné potlačiť hlad už v jeho začiatkoch, a to zdravým a efektívnym spôsobom. Radi vám poradíme, ktoré potraviny vám v tom môžu pomôcť.

  • MANDLE: Mandle síce obsahujú veľa kalórií, no trik spočíva v tom, že ich stačí konzumovať v malom množstve. Jedna hrsť obsahuje množstvo antioxidantov, vitamínu E a horčíka, a navyše uhasí hlad v brušku. Mandle sú však potrebné konzumovať s mierou, pretože kalórie sa rýchlo sčítavajú.
  • ZÁZVOR: Sila zázvoru spočíva v jeho zložení, ktoré podporuje trávenie. Môžete ho pridať do sladkých aj slaných jedál a okrem chutnej príchute vám dodá energiu a zabezpečí efektívne trávenie. Preto pocítite hlad až vtedy, keď váš organizmus skutočne potrebuje jedlo.
  • AVOKÁDO: Avokádo obsahuje veľké množstvo vlákniny a zdravých mononenasýtených mastných kyselín. Tieto kyseliny dokážu vyslať signál mozgu, že žalúdok je už plný. Vláknina tiež zohráva dôležitú úlohu pri pocite sýtosti a v trávení.
  • ZELENINOVÁ POLIEVKA: Polievky majú schopnosť zaplniť žalúdok ešte pred hlavným jedlom, čím v konečnom dôsledku zjete menej. Najlepšou voľbou je zeleninový vývar s minimálnym obsahom kalórií. Ak niekedy zjete poriadnu porciu polievky a vynecháte hlavné jedlo, pomôže vám to v boji s nadbytočnými kilogramami. Ak sa vám nechce variť, môžete skúsiť aj zeleninový džús s podobným efektom.
  • TMAVÁ ČOKOLÁDA: Aj keď by ste mali byť opatrní, aby ste nezjedli celú tabuľku čokolády, môžete si užiť pár kociek s vysokým obsahom kakaa. Tmavá čokoláda s minimálne 70 percentným obsahom kakaa má horkú chuť, ktorá telu signalizuje sýtosť. Kyselina steárová v čokoláde tiež spomaľuje trávenie, čo vás udržuje sýtym dlhšie.
  • TOFU: Tofu môže byť pre niektorých chuťovo nevýrazné, ale má v sebe genisteín, ktorý potláča chuť na jedlo. Okrem toho tofu dokáže absorbovať chute a vône ostatných potravín, s ktorými ho pripravujete.
  • WASABI: Ostrý japonský zelený chren známy ako wasabi sa podáva napríklad k sushi aj preto, aby zasýtil. Wasabi vám dodá pocit sýtosti a zároveň má protizápalové účinky.
  • ŠKORICA: Pridávanie škorice do ranných cereálií, ovsenej kaše, ovocia alebo kávy môže pomôcť znižovať hladinu cukru v krvi, čo je dôležité pri ovládaní chuti na jedlo.

Zdolávanie neodbytného hladu môže byť výzvou, ale existujú potraviny, ktoré vám môžu pomôcť umlčať žalúdok a udržať pocit sýtosti. Mandle, zázvor, avokádo, zeleninová polievka, tmavá čokoláda, tofu, wasabi či škorica sú len niektoré z možností, ktoré môžete zvážiť pri riešení svojho hladu. Je dôležité nájsť zdravé a vyvážené spôsoby, ako kontrolovať svoju chuť na jedlo a udržiavať si zdravú váhu.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom