6 dôvodov, prečo sa vám drastický pokles kalórií vypomstí!

DASH diéta pri kardiovaskulárnych ochoreniach - počuli ste už o nej?
DASH diéta pri kardiovaskulárnych ochoreniach - počuli ste už o nej? Thinkstock

Čo najviac znížiť príjem kalórií sa môže zdať ako ideálna a najmä najrýchlejšia cesta ako schudnúť. Existuje však viacero pádnych dôvodov prečo opäť platí, že pomaly ďalej zájdeš.

Ak by ste si mohli vybrať či schudnete rýchlo alebo pomaly, väčšina z vás by určite volila rýchlu cestu, čo je pochopiteľné. Ak sa už raz rozhodnete zbaviť prebytočného tuku, chcete to spraviť rýchlo – čím skôr, tým lepšie. Ale keď schudnete vďaka tomu, že drasticky znížite príjem kalórií, vyberie si to svoju daň.

Hlavným problémom je fakt, že takýto spôsob chudnutia je dlhodobo neudržateľný. Vzdáte to a vrátite sa naspäť tam, kde ste začali. Budete frustrovaní a presvedčení, že vy proste schudnúť neviete, nedokážete, nemôžete.

Znížili ste množstvo kalórií príliš?

Rýchlosť, akou ste schudli, je jeden z najlepších spôsobov, ako posúdiť či ste sa vzdali príliš veľkého množstva kalórií. Vo všeobecnosti platí, že bezpečný úbytok váhy je od 0,5 do 1 kg za týždeň. Počas prvých dvoch týždňov to môže byť trošku viac – to je normálne a väčšinou spôsobené tým, že strácate prebytočné tekutiny. Ak však neustále strácate viac, zrejme ste zredukovali svoj príjem kalórií príliš.

Ak chcete chudnúť zdravo, znížte svoj obvyklý príjem od 500 kalórií (aby ste schudli pol kilogram za týždeň) do 1000 kalórií (aby ste stratili 1kg). Najlepšie to dosiahnete tak, že znížite množstvo kalórií a zároveň budete viac cvičiť. Takže napríklad, ak znížite svoj denný príjem kalórií o 300 a spálite 200 kalórií cvičením, vytvoríte si deficit z 500 kalórií, vďaka čomu zhodíte asi pol kila za týždeň.

Aby ste však prijali všetky živiny, ktoré vaše telo potrebuje a dali mu dostatok energie, váš kalorický príjem by nemal klesnúť pod 1200. Ak nemôžete znížiť svoj kalorický príjem bez toho, aby ste prekročili túto hladinu, potom musíte zvýšiť svoju aktivitu a prijať fakt, že chudnutie vám bude trvať dlhší čas.

6 dôvodov, prečo nie je dobré znížiť počet kalórií príliš

jedlo
Thinkstock

Môžete mať problém poskytnúť telu všetky živiny, ktoré potrebuje. Ak znižujete množstvo kalórií, musíte si dať pozor na to, aby ostatné kalórie, ktoré prijmete obsahovali dostatok živín, ktoré vaše telo potrebuje. Musíte prijať dostatočné množstvo vitamínov, minerálov, sacharidov, bielkovín a zdravých tukov. Môže to byť ťažšie, ak nemáte dostatok kalórií, s ktorými môžete pracovať.

Budete hladní. Počas chudnutia by ste nemali trpieť neznesiteľným hladom – to sa však často stáva, keď nejete dostatok kalórií. Keď máte veľký hlad, všetko jedlo vyzerá lákavo a je teda aj väčšia pravdepodobnosť, že budete podvádzať.

Nebudete mať dostatok fyzickej energie. Svalom musíte poskytnúť palivo, ktoré potrebujú. Keď zmenšíte príjem kalórií príliš, môže sa stať, že nebudú mať dostatok energie, s ktorou môžu pracovať – to môže mať negatívny účinok na vaše celkové zdravie a tiež na vaše úsilie schudnúť.

Nebudete mať dostatok psychickej energie. Ak neprijmete dostatok kalórií, váš mozog nedostane palivo, ktoré potrebuje a vy sa budete cítiť unavení a nesústredení. To zapríčiní, že budete mať väčšiu chuť na sladké, čo predstavuje nechcené kalórie. Ak sa spoľahnete iba na kofeín, môžete narušiť svoj nočný spánok.

Riskujete stratu svalovej hmoty. Aby vaše telo dokázalo plniť všetky telesné funkcie (to zahŕňa aj budovanie a udržanie svalovej hmoty) musí dostať dostatočné množstvo bielkovín. Ak neprijímate dosť kalórií, bielkoviny, ktoré zjete, budú použité ako palivo a nie na podporu dôležitých funkcií vo vašom tele. Výsledkom je, že riskujete stratu svalovej hmoty.

Nestanovíte si dlhodobé zdravé stravovacie návyky. Často hovorím, že zdravé stravovacie návyky a cvičenie, ktoré si stanovíte pri chudnutí sú tie, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste si udržali novú váhu aj po tom, keď už dosiahnete svoj cieľ. Drastické zníženie príjmu kalórií je ťažké a obmedzujúce – a určite to nie je vzor stravovania, ktoré budete môcť (alebo ktorý by ste mali) dodržiavať veľmi dlho.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom