Užili ste si leto pri mori, pri bazéne alebo niekde v prírode, ale okrem oddýchnutého tela a duše vám na tvári zostali pigmentové škvrny? Poradíme vám, ako sa ich zbaviť.
Objavili sa vám po lete nepekné pigmentové škvrny zo slnka? A to aj napriek tomu, že ste používali ochranný opaľovací krém a pleť ste si ani raz nespálili. „Toto je, bohužiaľ, častý problém veľkého počtu dám, ktoré prichádzajú po lete na našu kliniku. Trápia ich vystúpené pigmentové škvrny na tvári, rukách, ramenách aj chrbte,“ hovorí MUDr. Alexandra Novotná, PhD., majiteľka prestížnej bratislavskej kliniky Esthetic.
V lete si, bohužiaľ, nie vždy uvedomujeme všetky situácie, kedy je naša pleť vystavená priamemu slnečnému žiareniu. Či už je to počas jazdy v aute, pri prechádzke v prírode, bežných prácach v záhrade, alebo okolo domu. V lete je dosť náročné vyhnúť sa slnečnému žiareniu, navyše by to ani nebolo zdravé, pretože slnko dodáva nášmu organizmu prospešný vitamín D. Je však dokázané, že aj niekoľko málo minút pobytu na slnku bez ochrany stačí na to, aby sa tvorba pigmentu aktivovala.
Zmeny pigmentácie kože však môžu mať okrem opaľovania aj niekoľko ďalších príčin:
Kombinácia niektorých kozmetických prípravkov (napr. parfumov) a slnečného žiarenia
Pokožka môže práve na takúto kombináciu reagovať zmenou sfarbenia a vznikom pigmentových škvŕn. Platí teda zákaz opaľovania, ak ste navoňaná alebo natretá krémom s aromatickými olejmi.
Po častých návštevách solária
Trvalé pigmentové škvrny sa tiež objavujú ako dôsledok častého opaľovania v soláriách. Pokožka v snahe ubrániť sa agresívnemu žiareniu vyprodukuje väčšie množstvo kožného pigmentu, a to má za následok tvorbu hnedých škvŕn. Najčastejšie sa pokožka spáli na miestach, ktoré nie sú na opaľovanie zvyknuté – prsia (ak sa opaľujete hore bez), dekolt a chrbát. Tu sa nežiaduce pigmentové škvrny objavia ľahko a veľmi často.
Tmavé škvrny môžete tiež získať, ak sa opaľujete a súčasne užívate antibiotiká, alebo iné lieky, ktoré v kombinácii so slnkom vyvolajú nežiaducu alergickú reakciu.
Tehotenstvo
Toto obdobie prináša do života každej ženy veľa zmien. Jednou z nich je aj zmena pigmentácie kože – na niektorých častiach tela sa budúcej mamičke môžu objaviť tmavé škvrny, ktoré by po pôrode mali zmiznúť, ale nie vždy sa to naozaj stane. Tieto zmeny sú spôsobené zvýšenou hladinou hormónu stimulujúceho pigmentové bunky alebo zvýšenou hladinou ženských pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu.
„Objavuje sa takzvaná chloazma – nepravidelná žltohnedá pigmentácia na čele, lícach, nose, hornej pere a brade. Väčšina týchto škvŕn by mala po pôrode postupne vymiznúť. Avšak môže sa stať, že kvôli väčšej záťaži a genetickým faktorom škvrny nezmiznú. V takýchto prípadoch treba jednoznačne navštíviť dermatológa, ktorý vyberie účinnú terapiu,“ vysvetľuje MUDr. Novotná. Mnohým dámam sa tiež objavuje tzv. Linea negra – tmavá pigmentová čiara v podbrušku, smerom od pupku k lonovej oblasti. Aj tá by sa mala po pôrode stratiť, ale chce to trošku trpezlivosti.
Pokožka môže práve na takúto kombináciu reagovať zmenou sfarbenia a vznikom pigmentových škvŕn. Platí teda zákaz opaľovania, ak ste navoňaná alebo natretá krémom s aromatickými olejmi.
Užívanie hormonálnej antikoncepcie
Pri užívaní hormonálnych antikoncepčných prostriedkov sa často objavujú pigmentové škvrny predovšetkým v oblasti tváre. Hormonálna nerovnováha spôsobuje nadbytok melanínu a kozmetický defekt v podobe pigmentových škvŕn je na svete.
Vyšší vek
U starších ľudí vznikajú tzv. starecké pigmentové škvrny v dôsledku nahromadenej dávky UV žiarenia v priebehu života.
Ako sa škvŕn zbaviť?
Bieliaci krém
Škvrny čiastočne zosvetlí, málokedy však úplne odstráni. Ak takýto krém používate, rozhodne sa vyhýbajte slnku či už umelému, alebo prírodnému. Nezabudnite používať prostriedky s vysokým ochranným faktorom. Ľudia s citlivou pokožkou majú na tieto krémy často reakciu v podobe začervenania.
Chemický peeling
Metóda, pri ktorej dermatológ aplikuje na pokožku špeciálnu látku, ktorá uvoľní vrchné vrstvy pokožky. Najčastejšie sa vykonáva povrchový peeling pomocou kyseliny glykolovej. Po takomto ošetrení bude vaša pokožka ľahko podráždená a začervenaná. Ak sa rozhodnete pre tento krok, v každom prípade sa zverte do rúk odborníkov!
„Chemický peeling rozhodne nie je taký jednoduchý zákrok, ako sa môže niekomu zdať. Keďže pracujeme s kyselinami, treba postupovať naozaj odborne a prispôsobiť dávky a koncentráciu tak, aby to vyhovovalo konkrétnej klientke a kvalite jej pleti. Bohužiaľ, máme skúsenosti s dámami, ktoré k nám prídu po tom, ako si buď samé doma spálili kožu, alebo im ju spálili na neodbornom pracovisku. Náprava a liečba je potom náročná,“ upozorňuje doktorka Novotná.
Šetrnejší peeling pomocou lipohydroxykyselín poteší hlavne pracujúce ženy, ktoré si nemôžu dovoliť akúkoľvek razantnú zmenu vzhľadu pokožky, ale potrebujú podstúpiť zákrok na odstránenie rozšírených pórov, alebo drobných jazvičiek.
Mikrodermabrázia
Veľmi šetrná prístrojová metóda, ktorá spočíva v jemnom postupnom obrusovaní povrchových zrohovatených buniek kože mikrokryštálmi diamantu. Hĺbka brúsenia sa dá regulovať. Výsledkom je vyhladená a jemná koža. Zákrok nie je bolestivý, opakuje sa v intervaloch odporúčaných lekárom. „Veľmi pekné výsledky u klientiek dosahujeme v kombinácii aj s inými, laserovými zákrokmi,“ hovorí na základe skúseností doktorka Novotná.
Liečba LED svetlom
Liečba Light emitujúcou diódou pôsobí v rôznych vrstvách kože, podľa vlnovej dĺžky použitého svetla. Modré svetlo pleť dezinfikuje a pomáha v liečbe akné, žlté svetlo pomáha odbúravať hemoglobín a urýchľuje liečbu modrín po operačných zákrokoch, červené svetlo stimuluje tvorbu kolagénu a používa sa na rejuvenizáciu kože tváre a rúk a zelené svetlo podporuje liečbu pigmentácií. Veľkou výhodou je, že liečba nie je bolestivá a môže sa aplikovať aj po opaľovaní.
Laser – Intenzívne pulzné svetlo
Patrí k najúčinnejším spôsobom na odstránenie škvŕn na tvári, dekolte a iných častiach tela. Je šetrnejší voči pokožke, nepoškodzuje okolité tkanivá a nepáli kožu. Pri zákroku sa na pigmentáciu priloží kryštál, cez ktorý prechádza impulz – svetlo presne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky. Samotný zákrok trvá niekoľko minút, môžete cítiť jemné štípanie, ktoré pripomína štipnutie gumičkou. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Zákrok je potrebné opakovať z hľadiska hĺbky a intenzity pigmentácie.
Otázky pre MUDr. Alexandru Novotnú, PhD., majiteľku Kliniky Esthetic
Je pigmentovým škvrnám ľahšie predchádzať alebo je jednoduchšie ich odstraňovať?
Každému problému, a to platí nie len v estetickej medicíne, je vždy lepšie predchádzať, ako ho odstraňovať, keď už je na svete. Pigmentové škvrny predstavujú veľký kozmetický problém, najmä ak sú lokalizované na viditeľnom mieste, ako je tvár. Keďže ich terapia je pomerne zložitá, je lepšie týmto prejavom účinne predchádzať. Svojim klientkám vždy radím, aby si cez leto chránili pokožku krémami s UV filtrom a zbytočne sa nevystavovali slnečným lúčom.
Ak sa lepšie cítia opálené, odporúčam samoopaľovací krém alebo nástreky, ktoré sú bezpečné aj v čase tehotenstva. Ak sa pigmentová škvrna vytvorí, treba ju riešiť výhradne s dermatológom. Ten posúdi, či ide naozaj o obyčajnú pigmentáciu a vylúči eventuálny rizikový pigmentový prejav. Zároveň odporučí najvhodnejší typ liečby. Podľa vzrastajúcej intenzity pigmentácie volím bieliaci krém, chemický peeling a laser. Reakcia na tieto liečebné postupy je veľmi individuálna, a preto je vhodné zvolenú metódu prvýkrát vyskúšať na malej časti kože.
Kedy treba začať riešiť pigmentové škvrny, ktoré vznikli v tehotenstve?
Je dôležité si uvedomiť, že vznik pigmentových zmien v tehotenstve je úplne individuálny a, bohužiaľ, nie sme schopní dopredu určiť, kto sa s takýmto problémom bude potýkať a kto nie. V každom prípade, s liečbou pigmentových škvŕn odporúčam začať až po pôrode – možno prejav zbledne alebo zmizne sám. Keď nie, treba jednoznačne navštíviť odborníka.