Poradňa krásy: Ako odstrániť dvojitú bradu?

MUDr. Alexandra Novotná, PhD.

Veľa ľudí je presvedčených o tom, že to, čo prezrádza ich vek nie sú vrásky či ovisnutá pokožka v okolí očí, ale druhá brada. O spôsoboch jej odstránenia sme sa porozprávali s MUDr. Alexandrou Novotnou z kliniky Esthetic.

Vekom sa rozdiel medzi bradou a krkom postupne stráca, pretože koža prichádza o svoju pružnosť a v lokalite pod bradou a na krku sa hromadí tuk. Dvojitá brada trápi veľa žien a mužov, ktorí prichádzajú na kliniku Esthetic a žiadajú jej odstránenie.

Príčiny dvojitej brady

Je niekoľko príčin, ktoré druhú bradu spôsobujú. Najčastejšie je to nahromadený tuk v okolí sánky a krku u pacientov, ktorí trpia nadváhou. Sú však aj takí, ktorí majú tento problém daný geneticky a tuk sa im v oblasti krku hromadí aj napriek zdravej životospráve. Podbradok môže vo vyššom veku spôsobovať aj nahromadená koža, ktorá stratila svoju pružnosť a ovisla.

Na klinike Esthetic pomáhajú lekári aj tým klientom, ktorí majú tzv. hypoplastickú sánku, pri ktorej im brada takmer úplne splýva s krkom. Je to dané tvarom lebky, na ktorý nemá vek ani tuk žiadny vplyv. Laicky sa tomu hovorí kurací krk. Terapia teda závisí od príčiny, ktorá druhú bradu spôsobuje.

Podľa majiteľky kliniky Esthetic, MUDr. Alexandry Novotnej, PhD., chodia klientky aj klienti na kliniku s požiadavkou na odstránenie dvojitej brady, ktorá je najčastejšie spôsobená nahromadeným tukom. „V závislosti od veľkosti podbradku, a teda od množstva tuku, volíme buď liposukciu, čiže jeho odsávanie, alebo neinvazívnu laserovú lipolýzu. Použitie laserovej lipolýzy prístrojom Smartlipo sa nám veľmi osvedčilo. Tento zákrok je šetrný a má nízke riziko komplikácií,“ hovorí doktorka Novotná.

Ako zákrok prebieha?

Pri neinvazívnej lipolýze prístrojom Smartlipo vsunie chirurg pod kožu jemné laserové vlákno, ktoré zohreje tuk nachádzajúci sa v tejto lokalite, následkom čoho sa teplom poškodené tukové bunky vstrebú a sú z tela vylúčené. Výhodou oproti klasickej liposukcii je to, že po zákroku nezostáva ovisnutá nadbytočná koža.

„Teplo, okrem narušenia tukových buniek, pozitívne stimuluje tvorbu kolagénu, ktorý je uložený v najhlbších vrstvách kože, a tým spôsobí jej spevnenie. Táto metóda je teda ideálna aj pre vyrysovanie kontúr dolnej tretiny tváre. Pokiaľ druhá brada nie je extrémne veľká, je to jednorazový ambulantný zákrok,“ vysvetľuje doktorka Novotná.

Aká metóda je tá správna pre vás?

Výber vhodnej metódy na odstránenie podbradku ovplyvňuje aj vek klienta. „U mladších klientov, ktorí majú pružnú kožu, stačí vykonať len laserovú lipolýzu. U starších klientov, okolo 50 rokov, kde už elasticita pokožky nie je ideálna, je často potrebné skombinovať niekoľko metód, kedy je okrem odstránenia tuku potrebné vykonať aj chirurgickú úpravu prebytočnej kože,“ hovorí plastická chirurgička kliniky Esthetic MUDr. Katarína Simonová.

Niektoré klientky, najmä vo vyššom veku, majú na jednej strane problém s nahromadeným tukom pod bradou a na krku, ale kvôli úbytku kolagénových vlákien majú tenkú kožu na tvári a prepadnuté líca. V takýchto prípadoch sa tuk z podbradku odstráni liposukciou, teda odsávaním pomocou jemných kanýl a následne je implantovaný do oblasti líc na vyplnenie prepadnutých miest. Výhodou takto dodaného tuku je revitalizačný efekt na pokožku, ktorá po zákroku pôsobí mladistvo.

Video: Odstránenie druhej brady

Otázky pre MUDr. Alexandru Novotnú PhD., majiteľku Kliniky Esthetic

Otázky pre MUDr. Alexandru Novotnú PhD., majiteľku kliniky Estheti

Veľa žien trápi okrem druhej brady aj ovisnutá koža v okolí dolnej sánky. Je možné ju upraviť lipolýzou?

Lipolýzu prístrojom Smartlipo používame v prípade, keď je pod bradou nahromadený tuk, ktorý chceme odstrániť. Na redukciu ovisnutej kože v okolí sánky, čomu sa niekedy hovorí aj syslie vačky, je vhodné použiť facelifting, teda chirurgickú úpravu kože na tvári. Buď v rámci celkového faceliftingu alebo čiastočným faceliftingom vykonaným len v tejto lokalite. Pokiaľ nie je ovisnutie výrazné, vieme kožu upraviť aj aplikáciou kyseliny hyalurónovej v kombinácii s botulotoxínovými injekciami.

Je lipolýza prístrojom Smartlipo bolestivá? Ako dlho zákrok trvá a kedy uvidím výsledok?

Zákrok nie je bolestivý, pretože pred jeho začiatkom podávame klientom lokálne anestetiká. Trvá necelú hodinu a efekt je čiastočne viditeľný hneď po zákroku. Výraznejšie sa však prejaví až po niekoľkých dňoch, teda po úplnom vylúčení teplom poškodených tukových buniek z organizmu.

Po liposukcii, teda odsatí tuku z podbradku, je možné použiť ho ako výplňový materiál. Kde najčastejšie sa takto získaný vlastný tuk aplikuje?

Táto metóda sa nazýva lipofilling. Je to jednoduchý ambulantný zákrok bez potreby hospitalizácie. Využíva sa pri ňom vlastný tuk odobratý jemnučkou kanylou, ktorý je následne aplikovaný do rôznych lokalít na tvári a tele. Tuk sa po odobratí a špeciálnej úprave používa na vyplnenie vrások na tvári, úpravu pri liftingu tváre a očných viečok, na zväčšovanie pier alebo na potlačenie prejavov starnutia na rukách. Veľkou výhodou tejto metódy je skutočnosť, že sa ako výplňový materiál použije vlastný tuk, čiže neobsahuje telu cudzie látky a reakcia tela voči nemu je minimálna. Efekt je dlhodobý, pretrváva roky.

Viac informácií získate na www.esthetic.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom