Každý rodič si želá mať zdravé a spokojné dieťa a vytvoriť mu podmienky pre šťastnú existenciu. No čo v prípadoch, keď sa vyskytnú zdravotné komplikácie? Vtedy prichádza na rad odborná pomoc.
Zdravé a šťastné dieťa je úprimnou túžbou každého rodiča. Nie vždy toto želanie však môže byť naplnené. Vtedy prichádza na rad odborná pomoc. V niektorých prípadoch ide o jednodňové operatívne zákroky, ktoré skvalitnia nielen život dieťaťa, ale aj váš. To, s akými najbežnejšími operáciami sa môže rodič stretnúť, nám prezradila otorinolaryngologička a hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre, MUDr. Renáta Kučerová.
Výber nosohltanovej mandle
Najčastejšou detskou operáciou, ktorá sa realizuje v detskom veku, je výber nosohltanovej mandle. „U nás sa táto operácia vykonáva v celkovej anestézii a robí sa deťom, ktoré majú problém s dýchaním nosom, časté ochorenia dýchacích ciest a problémy s uškami. Najskôr je však potrebné vyšetrenie ORL lekárom, ktorý zistí, či príčinou opakovaných ochorení, je skutočne zväčšená nosohltanová mandľa. Potom dieťa príde spolu s rodičom v deň operácie, nosohltanová mandľa sa vyberie a nosohltan sa vyčistí, aby dieťa mohlo normálne dýchať,“ informuje MUDr. Kučerová. „Pacient je prepustený najneskôr na druhý deň ráno,“ dodáva.
Urologické problémy chlapcov
Druhým veľmi rozšíreným typom operačných zákrokov v tomto prípade u chlapcov je obriezka (cirkumcízia). Dôvody na realizáciu tejto operácie sú rôzne. Najčastejšie sa vykonáva v prípade fimózy (zúženej predkožky), ktorá spôsobuje chlapcom mnohé urologické komplikácie. „Je to zákrok, ktorý robíme chlapcom, ak majú problémy s močením, cítia počas neho bolesť, alebo sa predkožka opakovane zapaľuje,“ hovorí lekárka. „Obriezku vykonávame i z iných dôvodov ako zdravotných, ale v tomto prípade už úkon zdravotná poisťovňa neprepláca.“ Medzi ďalšie časté urologické operácie malých chlapcov možno zaradiť i zákrok, ktorý sa vykonáva v prípade, keď vajíčko nie je zostúpené. Je to stav, kedy je miešok na jednej alebo na oboch stranách prázdny. „Keďže ide o veľmi citlivé miesta, tieto zákroky u nás vykonávame zväčša v celkovej anestézii, aby dieťa nemalo psychickú traumu z bolesti a nebolo zbytočne frustrované. Operácie sú krátke a pacient väčšinou v ten deň ide domov,“ tvrdí hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre.
Operácie nosa a prínosových dutín
Tieto zákroky patria medzi menej časté a na rozdiel od predchádzajúcich typov úkonov realizujú sa u starších detí v tínedžerskom veku či mladých dospelých. Táto operácia je potrebná najmä v prípade alergikov a tiež sa vykonáva v celkovej anestézii. „V nose vznikajú takzvané polypy, ktoré sú spôsobené častým výskytom sekrétu v nose. Vplyvom chronického zápalu nosná sliznica zareaguje nielen opuchom, ale i tvorbou spomínaných polypov. Ide o jemné sivasté výbežky zo sliznice ktoré prekážajú v dýchaní a podporujú tvorbu hlienu či bakteriálnych zápalov,“ hovorí odborníčka.
Ako zistíme, že naše dieťa má v nose polypy? „Častými príznakmi bývajú bolesti hlavy, opakovaná nádcha, stále prechladnutý hlas. Nutnosť operácie sa zisťuje prostredníctvom CT vyšetrenia, ktoré presne určí, ktorá oblasť dutín je postihnutá polypmi.“
Operácie hlasiviek
Na Klinike jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre sa v prípade detí okrem uvedených zákrokov realizujú i úkony týkajúce sa hlasiviek. „Tento druh operácií využívajú častejšie dospelí, ale mávame i deti. Na hlasivkách sa zvyknú vytvárať uzlíky. Stáva sa to najmä vtedy, ak je tento orgán často namáhaný, ako je to v prípade spevákov. Alebo vplyvom zápalu. No vyskytujú sa i polypy, či cysty, ktoré treba odstrániť chirurgickým zákrokom,“ informuje MUDr. Kučerová.
Problém s hlasivkami sa prejavuje najmä zachrípnutím.„Nález na hlasivke niekedy bráni dieťaťu i v dýchaní,“ varuje lekárka. „Táto operácia sa takisto potom realizuje v celkovej anestézii.“ Medzi detské poruchy hlasu patrí i hyperkinetická dysfónia, ktorá sa vyskytuje najmä u ukričaných detí. Príčinou je nadmerná hlasová námaha, časté hlasné rozprávanie až krik. „V tomto prípade takisto vznikajú na hlasivkách uzlíky, ale trochu odlišného charakteru.“
Keď deti trápia ušká
V súvislosti so spomenutou nosohltanovou mandľou zvyknú našich najmenších trápiť aj uši. „Opakované zápaly uší u detí sa mnohokrát objavujú v spojitosti so zväčšenou mandľou. Preto veľmi často stačí odstrániť nosnú mandľu, prípadne narezať blanu bubienka, aby sa odsala tekutina alebo uvoľnil tlak, ktorý spôsobuje zhoršenie sluchu detského pacienta,“ vysvetľuje ORL lekárka. Operáciou sa uľaví nielen pacientom, ale aj rodičom. Avšak podľa MUDr. Kučerovej rodičia kvôli strachu s výberom mandle často dlho váhajú, čo problém so sluchom iba zbytočne skomplikuje. „Boja sa nechať operovať svoje dieťa a tým mu nechtiac ubližujú. Následkom toho dochádza k abnormálnemu zväčšeniu mandle, ktorá spôsobuje, že ucho nemá prívod vzduchu, rozvinie sa tiež chronický zápal, výrazne zhorší sluch a pridruží sa mnoho ďalších problémov. Dá sa to riešiť, ale bohužiaľ nie vždy úplne zdarne,“ varuje na záver rodičov hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre, MUDr. Renáta Kučerová.
Viac informácií získate na http://www.centrumkramare.com/