Operácia nosa: Komplexné riešenie vášho problému

Dajte zbohom nečistej pleti: Tu je recept na skvelú peelingovú masku
Dajte zbohom nečistej pleti: Tu je recept na skvelú peelingovú masku Thinkstock

Plastika nosa nemusí znamenať len estetický úkon. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, kedy táto operácia môže výrazne zlepšiť váš život.

Rhinoplastiku, čiže úpravu nosa podstupujú mnohí z nás najmä z estetického dôvodu. Znepokojuje nás tvar nosa, rôzne deformácie, veľkosť či takzvaný orlí nos. No tento chirurgický zákrok môže vo vašom živote znamenať oveľa viac ako vrtoch pre krásu rozšírený najmä v radoch celebrít. Plastikou nosa je možné vyriešiť sťažené dýchanie a chrápanie, ktoré spôsobuje nekvalitný spánok. A poznáte to. Nedostatok spánku dokáže negatívne zasiahnuť do vášho života. Často preto plastika nosa vás jedinou operáciou zbaví viacerých problémov a vy si môžete naplno užiť a vychutnať život.

Nie je klinika ako klinika

Keďže sa jedná o operáciu, ktorá dosť podstatným spôsobom ovplyvní celú vašu existenciu, buďte pri výbere zariadenia, v ktorom sa chystáte úkon podstúpiť, obzvlášť opatrní. Nie všetky kliniky sa totiž zameriavajú aj na hlbší aspekt zákroku a často riešia iba povrchný estetický problém. „Pri každom úkone sa snažíme prihliadať nielen na vonkajší estetický aspekt operácie, ale aj zdravotný, ktorý nebýva tak viditeľný. To platí najmä pri rhinoplastike. Často príde klientka s tým, že je nespokojná s tvarom nosa. My sa jej snažíme vyhovieť a nos jej operujeme, no zároveň ideme do hĺbky a odstránime aj zdravotný problém. Napríklad vykrivená alebo deviovaná priehradka v nose, ktorá spôsobuje sťažené dýchanie či chrápanie a podobne,“ informuje hlavná lekárka Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia MUDr. Renáta Kučerová. „My sme klinika, ktorá nerobí len skrášľovaciu chirurgiu, ale aj normálnu, čiže riešime všetky zdravotné indikácie. Z toho dôvodu existuje v Centrum Kramáre skvelá prepojenosť medzi estetickou a bežnou chirurgiou, preto operácie nosa sú u nás ideálne.“

Len raz a dosť?

Vo svete existujú katastrofické príklady obetí, ktoré podľahli skrášľovacej mánii. Kedy vlastne plastika nosa môže byť nebezpečná? „Pri opakovanej rhinoplastike sa často objavujú závažné zdravotné komplikácie ako krvácanie z nosa či sťažené dýchanie. Viacnásobnými zásahmi prestanú byť sliznice, chrupka, či kosti nosa vyživované, preto operácie nosa odporúčam podstúpiť maximálne dva až trikrát,“ varuje MUDr. Kučerová.

Koľko trvá rhinoplastika?
MUDr. Renáta Kučerová
arch. arch. MUDr. Renáta Kučerová

Dĺžka operácie nosa býva individuálna. „Závisí to od požiadaviek pacienta a či už bol predtým nos operovaný. Keď sa jedná o bežné zmenšenie nosa alebo odstránenie hrbu na chrbte nosa, tak zákrok trvá zhruba do jeden a pol hodiny. Ak je potrebné v rámci danej požiadavky viac úkonov ( napríklad úprava špičky nosa, zúženenie a podobne), tak operácia môže trvať aj tri hodiny. Ako som už uviedla vyššie, niekedy sa stáva, že pacienti si želajú estetickú operáciu, ale zároveň prídeme na to, že majú problém i funkčný. To znamená, že sa im ťažšie dýcha z dôvodu vykrivenia priehradky vo vnútri nosa. Vtedy sa operačný výkon predĺži. Čo sa týka pooperačnej starostlivosti, zdravotný stav pacienta naďalej sledujeme a mal by absolvovať pravidelné kontroly. Treba rátať s tým, že po rhinoplastike od nás odchádzate so sadrou na nose,“ hovorí hlavná lekárka Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia.

Keď operácia nosa pomáha

Opakovaná nádcha, alergia, zlé dýchanie, chrápanie. To sú zdravotné komplikácie, ktoré sa dajú riešiť prostredníctvom jednodňovej chirurgie. „Väčšinou nás pacient vyhľadá buď, keď nevie dobre dýchať celkovo nosom, alebo len jednou stranou nosa, alebo sa mu nadmerne tvoria hlieny či nemá čuch. Na základe dôkladných komplexných vyšetrení odhalíme príčinu a snažíme sa odstrániť problém. Najčastejším dôvodom zhoršeného dýchania býva kombinácia vykrivenej vnútronosovej priehradky a zhrubnutých slizničných výbežkov v nose. Problém sa odstraňuje buď septoplastikou (operácia nosovej priehradky), alebo turbinoplastikov (zmenšenie opuchov v nose).“

Operácia nosa môže pomôcť aj alergikom. Podľa MUDr. Renáty Kučerovej alergici mávajú napuchnutú sliznicu a zväčšené slizničné výbežky, kvôli ktorým sa im ťažko dýcha. Pomocou konkrétneho zákroku sa dá opuch a výbežky zmenšiť, vďaka čomu sa zlepší aj dýchanie. „Niekedy mávajú pacienti trpiaci alergiou alebo chronickou nádchou problém i s dutinami. Pri tejto zdravotnej komplikácii sa totiž vytvárajú nosné polypy, ktoré taktiež zhoršujú dýchanie. Aj v tomto smere vieme účinne pomôcť,“ upresňuje hlavná lekárka kliniky Centrum Kramáre.

Ak premýšľate o estetickej úprave nosa, alebo máte problém s dýchaním cez nos a časté nádchy, Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia je pripravené vám pomôcť. Stačí sa objednať na prvú konzultáciu a všetko ostatné vám bude vysvetlené na mieste.

Viac informácií na www.centrumkramare.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom