Botoxové injekcie krásy: Zázrak pre mladistvú pleť

Botoxové injekcie
Shutterstock

Botulotoxín je látka, ktorá patrí medzi najúčinnejšie prostriedky používané na vyhladenie vrások. O jeho účinkoch sme sa porozprávali s MUDr. Kučerovou z kliniky Centrum Kramáre.

Túžba nežného pohlavia po kráse je stará ako ľudstvo samo. Krása však netrvá večne. Žiaľ pribúdajúce roky nám z nej uberajú a nadelia nám početné vrásky. Naša pleť stráca elasticitu a stáva sa povädnutou. Dnes však starnutie nemusí byť žiadnym problémom. Existujú takzvané čarovné prútiky, ktoré dokážu rozžiariť i vyhladiť pleť. Medzi ne patrí botulotoxín. Je to látka v odbornej literatúre označovaná ako toxická polypeptidická zmes vytváraná baktériami Clostridium botulinum zložená z 19 aminokyselín.

Bezpečná a účinná metóda

Aj keď sa tento prostriedok využíva v estetickej medicíne už 20 rokov, vďaka svojmu toxickému pôvodu v nás vyvoláva množstvo otázok. No napriek tomu ide o bezpečnú a účinnú metódu. „Botulotoxín sa aplikuje vo veľmi malých dávkach, preto v organizme nepôsobí ako jed. Jedinú kontraindikáciu predstavuje alergická reakcia, ktorej však predchádzame dôkladnými predoperačnými vyšetreniami“, vyvracia obavy MUDr. Renáta Kučerová z kliniky Centrum Kramáre Jednodňová chirurgia. Táto látka sa vpichuje na určité miesta priamo do svalu, preto lekár musí dôkladne poznať anatómiu tváre.

Botox a tehotenstvo

Botoxové injekcie na vyhladenie vrások sa počas tehotenstva a dojčenia neaplikujú. „Je to z toho dôvodu, že žiadne testy sa nemôžu robiť na tehotných ženách, preto nie sú potvrdené účinky botulotoxínu počas tohto obdobia ženy. Teoreticky však nehrozia žiadne komplikácie“, hovorí lekárka.

MUDr. Renáta Kučerová
arch. arch. MUDr. Renáta Kučerová

Botox a alergické reakcie zo slnka

Niekedy sa nám po lete zvyknú vytvoriť fľaky na tvári, ktoré predstavujú alergickú reakciu po nadmernom slnení. Môžeme v tomto prípade podstúpiť omladzovanie prostredníctvom botulotoxínu? Hlavná lekárka jednodňovej kliniky Centrum Kramáre tvrdí: „V podstate je to možné, pretože tam neriešime to začervenanie tváre. Dokonca sa to po použití botoxu môže čiastočne upraviť. V prípade akútnych alergií je však vhodnejšie dohodnúť sa s klientkou a výkon odložiť, kým sa problém nevylieči.“

Hrozí nám kamenná tvár?

Strohý výraz bez mimiky. V minulosti práve tento efekt bol viditeľnou stopou omladzovacej kúry. Hrozí to aj dnes? Podľa MUDr. Renáty Kučerovej panuje v súčasnosti trend zachovať prirodzenosť tváre, a aby práca estetického lekára bola čo najmenej viditeľná. “ Samozrejme, keď sa napichá napríklad čelo, tak ho už nedokážete zvraštiť, ale napriek tomu nepôsobíte umelo. Dokonca po viacerých aplikáciách sa odnaučíte používať niektorú mimiku spôsobujúcu vrásky (mračenie, vraštenie čela). Docielite tým, že sa vám z toho dôvodu budú tvoriť menej a pleť bude hladšia aj bez použitia botulotoxínu,“ dodáva odborníčka. Táto látka sa však dá využiť nielen na odstránenie vrások, no i nadmerného potenia, ktoré nám znepríjemňuje život najmä v lete.

Účinok botoxovej injekcie

Efekt terapie sa začne prejavovať postupne, asi 48 – 72 hodín po aplikácii a úplne sa rozvinie do 14 dní po zákroku. Účinok závisí od množstva podaných jednotiek a tiež od typu kože i veku ženy. Po prvej aplikácii trvá približne 3 až 4 mesiace. Opakovanými výkonmi sa dĺžka efektu postupne predlžuje až na 9 a viac mesiacov. Čo sa týka počtu zákrokov, keďže sa botulotoxín podáva vo veľmi maličkých dávkach, žiadne obmedzenie neexistuje.

Pre botoxovú injekciu nemusíte trpieť

Ide o nebolestivý ambulantný zákrok, ktorý sa pichá veľmi tenkými, jemnými ihlami. „Ak by si však klientka želala, existujú gély s obsahom anestetika, ktoré oblasť vpichu dokážu znecitlivieť. Keďže ide o bezbolestný zákrok, ešte sme sa s tým nestretli, ale sme na takú požiadavku pripravení.“

Ak chcete omladnúť, práve teraz je ten správny čas!

Zimné mesiace sú pre akékoľvek estetické zákroky najvhodnejším obdobím. Pokožka nie je vystavená ostrému slnku, obväzy (v prípade zákrokov týkajúcich sa úprav poprsia či iných telesných partií) sa lepšie skryjú pod vrstvami oblečenia a v lete môžeme v plavkách vystaviť dokonalé krivky alebo tešiť sa z mladistvej pleti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom