Online život: Kedy nás môže zničiť?

Vzťah
thinkstockphotos

Virtuálny svet nás v priebehu pár rokov úplne pohltil. Žijeme vďaka nemu dva životy a ovplyvňuje naše vzťahy. Prečo nám na ňom tak záleží?

Mnoho ľudí sa sociálnym sieťam dlho bránilo. Báli sa o svoju stratu súkromia, a tak ostávali verní len komunikačným webom, určeným na nezáväzné chatovanie s cudzími ľuďmi.

Vyhýbať sa však sociálnym sieťam donekonečna nedá. Už len keď chcete navštíviť nejakú stránku, veľká väčšina z nich vás hneď privíta s informáciou daj like na Facebooku a získaš mnoho výhod.

Ani neviete ako a sociálna sieť vás zrazu úplne pohltí. Pridáte si mnoho priateľov či známych, o ktorých ste dlhšiu dobu nepočuli, sledujete ich životy a zároveň sa rada pochválite aj tým svojim.

Čítajte aj: Neuveriteľné, táto sociálna sieť ovláda naše životy

Čo vlastne stojí za našou nekontrolovanou túžbou po virtuálnom svete?

Mnohé výskumy poukazujú na to, že ľudia navštevujú tieto portály z dvoch dôvodov. Čím má človek nižšie sebavedomie, tým viac času trávi na sociálnej sieti, kde si umelo vytvára status „lepšieho a úspešnejšieho“ človeka ako je v reálnom živote.

Do druhej skupiny patria naopak narcistickí ľudia, ktorí milujú exhibicionizmus a majú potrebu neustáleho spoločenského uznania.

Pri snahe uspokojiť si svoje ego môžu byť sociálne siete pre nás silno návykové a v mnohých prípadoch aj deštruktívne, pretože nám v rámci vzťahov nikdy neposkytnú dokonalé uspokojenie.

Ľudia tu vytvárajú príspevky, či pridávajú fotografie v nádeji po uznaní a s očakávaním, že vzbudia u ľudí pozitívne reakcie.

Čítajte aj: 6 užitočných tipov, ako uniknúť nástrahám Facebooku

Sociálne siete výrazne menia aj naše vzťahy a komunikáciu s priateľmi. Zriedkavejšie sa spolu stretávame, veď načo, keď si na Facebooku hneď dokážeme prečítať, čo majú nové, či kde idú tráviť najbližší víkend.

Ak začínate vnímať zverejnenie profilu ako stratu svojho súkromia a anonymity, môžete sa rozhodnúť pre jeho deaktivovanie. Zrazu si uvedomíte, že máte kopec času na iné veci, na ktoré ste posledných pár rokov úplne zabudli a to bez toho, aby ste v priebehu pár minút niekoľkokrát kontrolovali svoj displej a rolovali novinky.

Nie je nič zlé na tom byť na sociálnej sieti. Treba mať však istú hranicu v tom, koľko času na nej trávime a zároveň vždy uprednostniť realitu pred virtuálnym životom, inak nás úplne ovládne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom