Odkladáte rozvod? Pre tieto 4 dôvody to nerobte!

38 varovných znamení, ktoré určite vo vzťahu neignorujte! Nevera zvyšuje riziko infarktu
Foto: ilustračné, Thinkstock

Mnoho manželstiev prestane po čase fungovať, ba spolužitie nadobudne problematickú formu. Najmilovanejší sa menia na najviac ubližujúcich. Prečo sa však napriek tomu odmietame rozviesť?

Dnešná doba, ktorá veľmi nežičí dlhotrvajúcim manželstvám, prináša so sebou veľa nástrah pre vernosť a kult povrchnosti či uznávania materiálnych hodnôt tiež neprospieva našim vzťahom. Naviac ľudia, s ktorými sme uzatvárali manželský zväzok, sa postupom času zmenia a láska sa pomaly z našich životov zväčša vytratí. Mnoho manželstiev prestane fungovať, ba spolužitie nadobudne problematickú formu. Najmilovanejší sa menia na najviac ubližujúcich. Napriek tomu väčšinou zotrvávame naďalej spolu a rozvod odkladáme. Lásku v úlohe spojovateľa s našim partnerom vystrieda strach, ktorý nám založí okovy neschopnosti rozhodnúť sa a spraviť pre seba ozdravujúci krok do budúcna. Strach z budúcnosti prežitej v samote i v spoločenskom odsúdení. Strach mnohokrát zbytočný.

Čo povedia na rozvod naši rodičia a okolie?

Naši rodičia a okolie neperú, nevaria nášmu manželovi. Nemusia znášať jeho neznesiteľné zlozvyky, prípadne ponižovanie alebo domáce násilie, neveru, prehnanú chorobnú žiarlivosť, sexuálne odmietanie, či ba priam nenávisť, alkoholizmus, gamblérstvo a iné príčiny rozpadu vzťahu. Len tí dvaja v ňom majú právo rozhodovať o jeho budúcnosti. Bohužiaľ naša spoločnosť naďalej dáva vyšší spoločenský status ženám vydatým ako rozvedeným. A tiež ako poslušné deti, nechceme sklamať svojich drahých rodičov, ktorí chcú len naše „dobro“. Väčšina z nás sa snažila byť v ich očiach vždy najlepšia, ale v tomto prípade je to za privysokú cenu. Cenu vlastného šťastia.

Ako sa vysporiadať s rozvodom?

Strach zo samoty

Keď chceme byť šťastní v partnerstve, musíme najskôr vedieť byť šťastní sami so sebou. Zmieriť sa s týmto prechodným stavom samoty, a ak samé seba prijmeme také aké sme, bude tento stav určite len prechodným. Ťažko môžeme po niekom chcieť, aby nás ľúbil, keď to my nedokážeme. Buďme priateľmi vlastnej duše a neubližujme si zotrvávaním v zraňujúcom nefunkčnom manželstve.

Strach z rozpadu rodiny

Rozvodom neprestávame byť rodičmi a naše deti budú našimi až do konca života. Lepšia je rodina neúplná ako nefunkčná či dokonca dysfunkčná. V takejto rodine trpia najviac deti a to, čo zdanlivo robíme zase pre ich dobro, sa neskôr obráti proti nim. Najhoršie veci sa páchajú v mene „dobra“. Nakoniec rozhodnutím zostať vo vzťahu len kvôli deťom, si prestávame vážiť samých seba. A ako budú pribúdať roky našim ratolestiam, prestanú si vážiť aj oni nás a túto našu obeť budú pokladať za zbytočnú.

10 znamení nefunkčného vzťahu

Deľba majetku a materiálnych hodnôt

Nevymeňme osobné šťastie a spokojný život za zlatú klietku v podobe veľkého domu a iných materiálnych výhod. Žiadne z týchto vecí sa nevyrovná skutočným hodnotám, ako je láska, spokojnosť, harmónia. Život krátko po rozvode, tak ako každý začiatok niečoho nového, býva ťažký, ale o to cennejšie je pre nás obdobie, ktoré nasleduje po ňom.

Na všetky otázky, ktoré vás trápia po rozchode, nájdete odpovede za pomoci odborníkov z oblasti klinickej psychológie, práva, coachingu a mediácie na prvej populárno-odbornej konferencii Úspešné ženy 18. mája 2017 v Hoteli Tatra v Bratislave. Viac info čoskoro.

https://www.ticketportal.sk/Event/Konferencia_Uspesne_zeny

Mirka Mládková

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom