Neriešenie nočného pomočovania u detí môže mať na nich zlý dopad a pritom sa dám podľa odborníkov liečiť.
Utorok 24. mája patrí Svetovému dňu nočného pomočovania. Cieľom iniciatívy Medzinárodnej spoločnosti pre detskú kontinenciu a Európskej spoločnosti pre pediatrickú urológiu je upozorniť na negatívne dôsledky neriešenia tohto problému. Nočná enuréza sa podľa odborníkov pritom dá liečiť.
Nočné pomočovanie je nekontrolovateľný únik moču počas spánku. „Nie je to normálny jav, hlavne ak trvá aj po piatom roku života. Ide o mýtus, ktorý deťom ubližuje. Nie je hanbou navštíviť pediatra či špecialistu, ktorý nastaví liečbu a problém s 80 až 90-percentnou úspešnosťou vyrieši,“ uviedla detská nefrologička a primárka 1. detskej kliniky LF UK a DFNsP v Bratislave Andrea Černianska. Ako ďalej vysvetlila, za nočné pomočovanie môže viacero príčin. Po ich určení, lekár zvolí individuálny prístup k ich riešeniu.
Na Slovensku trpí nočným pomočovaním približne 40-tisíc päťročných a starších detí. Bez návštevy lekára sa ročne dokáže vyliečiť len jedno až dve z desiatich. „Deti sa automaticky vylučujú zo spoločnosti, boja sa prespávať u kamarátov, chodiť na prázdniny k rodine či na školské výlety. Úspešná diagnóza a liečba zmierňuje dennú záťaž dieťaťa, zlepšuje jeho denný výkon a školský prospech,“ uviedla Černianska. O problematike nočného pomočovania detí sa rodičia môžu informovať aj na webstránke www.suchapostielka.sk.
Informácie pochádzajú od Lenky Krnáčovej z portálu www.suchapostielka.sk.